WYDARZENIA

Namalowana pielgrzymka

Prawie trzysta namalowanych akwarelą, temperą na zwykłym papierze lub sklejce widoków. Na każdym kaplice, kościoły, bazyliki i katedry z całej Polski, głownie z Dolnego Śląska, a najwięcej z Diecezji Świdnickiej i Archidiecezji Wrocławskiej. Wystawa prac Mieczysława Dzikowskiego została zaprezentowana w klasztorze Ojców Bonifratrów w Ząbkowicach Śląskich.

Mieczysław Dzikowski to Ząbkowiczanin, który jest tu powszechnie znany z wielkiego zaangażowania w promowanie kultury chrześcijańskiej. Od kilkudziesięciu lat – jako mieszkaniec Parafii pw. Św. Anny – malował wielkie i małe elementy dekoracji na uroczystości kościelne. Spod jego ręki wyszła niezliczona ilość pejzaży, panoram i plansz z symboliką religijną. Często wręczane są gościom Parafii i miasta. Pan Mieczysław bardzo często jest też przewodnikiem pielgrzymek organizowanych przez parafie obu ząbkowickich dekanatów. Prowadzi też od kilkudziesięciu lat prywatną kronikę miasta, która mieści się już w kilkudziesięciu tomach pełnych wykonywanych przez niego zdjęć, wycinków z prasy i osobistych dopisków.

Wystawa, do obejrzenia której zachęcał Brat Doroteusz Bukowski – została udostępniona w tzw. kaplicy „zimowej” klasztoru Ojców Bonifratrów. Ze względu na niewielką powierzchnię tego miejsca, obrazki i obrazy ułożone były dosłownie wszędzie. Chcąc zobaczyć każdy trzeba było poświęcić nieco więcej czasu. Przechodząc kolejnymi ławkami można było ze zdumieniem oglądać bardzo starannie ukazane świątynie w poszczególnych miejscowościach. Intensywne kolory, starannie stawiane kreski, opisy z nazwami miejsc.

Każda z grafik jest dla Pana Mieczysława okazją do refleksji duchowej. Najwięcej ma ich pokazując wizerunki Jezusa i Matki Bożej, które ustawił w centralnym miejscu wystawy. Wszystkie eksponowane prace powstały w ciągu ostatnich trzech lat. I niewątpliwie nie są ostatnimi. Warto je zobaczyć. I pomedytować nad każdą z nich. Można w ten sposób odbyć swego rodzaju pielgrzymkę po duchowych skarbach naszego kraju i regionu. Pielgrzymkę namalowaną.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O KONWENCIE OJCÓW BONIFRATRÓW W ZĄBKOWICACH ŚLĄSKICH

(kk)  

Zobacz także
Rekolekcyjne trendy
Kłamstwo przegłosowane
Komentarze (1)

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość