WYDARZENIA

Odnaleziony krzyż

W miejscowości Osiek – na terenie Parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Gościsławiu (dekanat żarowski) w ścianie jednego z budynków gospodarczych, który w czasach przedwojennych był stolarnią, znaleziono krzyż pokutny. Najprawdopodobniej pochodzi ze średniowiecza, gdyż orientacyjny wiek powstawania krzyży pokutnych to XIV – XVI wiek. Krzyże stawiane były przez zabójców na miejscu zbrodni i często nosiły one wyryte narzędzie, którym ofiara została zabita.

Krzyż pokutny z Osieka jest wykonany z granitu. Jest wysoki na 77 cm i szeroki na 40 cm, zaś przy podstawie jego szerokość wynosi 30 cm. Jest mocno skorodowany i nie można stwierdzić czy było na nim wyryte narzędzie zbrodni. Stanowi trwały element budynku. Dotąd był niewidoczny, gdyż przykrywała go warstwa tynku. Być może wcześniej krzyż znajdował się w pobliżu stolarni, a w ścianę budynku został wmurowany później.

Czytelników Portalu AKCJA zachęcamy do informowania nas o interesujących zdarzeniach z terenu Państwa parafii. Nie wszystkie znajdują odzwierciedlenie w lokalnych mediach, czego chlubnym wyjątkiem jest wiadomość, jaką znaleźliśmy dzięki portalowi Osiek.info.pl , który bardzo pozytywnie wyróżnia się na tle innych internetowych „gazet”.

(kk)

Na podstawie: osiek.info.pl

Foto: Michał Miśkiewicz (osiek.info.pl)

Zobacz także
Zbawienie przyszło przez Krzyż
Medialna ofensywa Akcji Katolickiej

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość