WYDARZENIA

Pamiętając o bohaterach

Dzisiaj przypada 69. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – heroicznego aktu obrony Polski przed niemieckim okupantem. Pątnicy grupy „3” Ziemi Kłodzkiej i grupy „4” Ziemi Ząbkowickiej, będąc już na trasie X jubileuszowej Pieszej Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej, uczcili wspólną modlitwą pamięć o bohaterach stolicy. Ten gest stał się piękną tradycją świdnickiej peregrynacji już w 2007 r., od kiedy na Placu Jana Pawła II w Ząbkowicach Śląskich pielgrzymi zatrzymują się przed Pomnikiem Poległym za Ojczyznę. 

Wcześniej wszystkich pątników, którzy spotkali się o godz. 12:00 w kościele parafialnym pw. Św. Anny powitał ks. prałat Marian Mądry – dziekan Dekanatu Ząbkowice Śląskie Północ. Podczas Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem Księdza Biskupa Adama Bałabucha pielgrzymi i ich bliscy modlili się o wytrwałość podczas rozpoczynających się rekolekcji w drodze. Homilia Księdza Biskupa, wychodząc od głównych wyzwań związanych z przeżywanym przez nas Rokiem Wiary, była też nawiązaniem do przesłania Papieża Franciszka z niedawnych Światowych Dni Młodzieży. Pasterz Diecezji zachęcał do większego zaangażowania w życie Kościoła, którego siłą jest osobisty wybór przyjaźni z Bogiem. Słowo zachęty do pielgrzymów wygłosił także ks. Damian Fleszer – nowy przewodnik grupy „4”. Wręczył też pamiątkowe koszulki osobom zaangażowanym we wsparcie pielgrzymów. Głos zabrał następnie ks. Grzegorz Ławniczak – pierwszy przewodnik „Czwórki”, którego entuzjazm udzielił się wszystkim licznie przybyłym do świątyni.

Po liturgii Ząbkowiczanie bardzo serdecznie zaopiekowali się piechurami, serwując obfity posiłek. Na łączce pod figurką Madonny Niepokalanej nikomu z pielgrzymów nie zabrakło jedzenia i picia (tak potrzebnego w tropikalnym upale towarzyszącym tegorocznej pielgrzymce). Jak zwykle przebojem były oczywiście ruskie pierogi, chociaż w „menu” znalazło się wiele innych smakowitości 🙂

Przed godz. 15:00 pielgrzymi wyruszyli w dalszą drogę. Idąc przez Ząbkowice Śląskie, zatrzymali się na Placu Jana Pawła II, gdzie odmówili modlitwę za poległych w Powstaniu Warszawskim. Zapalono też znicze i złożono wiązankę kwiatów. Uczestniczyli w tym geście przedstawiciele władz samorządowych Ząbkowic Śląskich i Powiatu Ząbkowickiego.

I wreszcie Ksiądz Biskup Adam, idąc na czele, rozpoczął kolejny etap wędrówkę obu grup pielgrzymkowych do Bobolic. Tam pielgrzymi spędzą wieczór w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Także dzisiaj późnym popołudniem do Zwróconej dotarły grupy pielgrzymów z Wałbrzycha, Świdnicy, Dzierżoniowa i Głuszycy. Tam również zostali przyjęci bardzo gościnnie i spędzą pogodny wieczór pełen akcentów duchowych oraz koniecznego po trudnym dniu odpoczynku. Jutro wczesnym rankiem, po Mszy św., gdzie spotkają się już wszystkie grupy pątników, już wspólnie powędrują na Jasną Górę i w drodze do Częstochowy odbędą niezwykłe rekolekcje.

(kk)

Na podstawie: kotowicz.pl , swidnica.gosc.pl , express-miejski.pl 

PRZECZYTAJ TAKŻE: JAK WIELE MUSIAŁO BYĆ MIŁOŚCI DO OJCZYZNY

Zobacz także
Wambierzycka Królowo Rodzin – módl się za nami!
Bóg z nami!
2 komentarze

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status