WYDARZENIA

Bądźmy rodziną

Trwają już XXIV Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej. Warto przypomnieć, że Dni organizowane pod hasłem „Abyśmy wszyscy byli jedno” zaczęły się od podniesienia szlabanu granicznego w Tłumaczowie i odbywały się w 12 miejscowościach. Po pięciu latach objęły już 25 miejscowości polskich i 10 czeskich. Obecnie są największym wydarzeniem społeczno – kulturalnym na pograniczu polsko – czeskim.

Pierwsze pięciolecie było nieustanną presją w sprawie otwierania przejść granicznych, które wówczas na co dzień były zamknięte. W tym celu m.in. organizowano manifestacje graniczne, uchwalano memoriały do władz Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Czeskiej w sprawie nowelizacji oraz ratyfikacji umowy o małym ruchu granicznym. Ze szczególną dbałością przygotowywano zawsze uroczystości inauguracyjne oraz na zakończenie Dni, uświetniane znakomitymi koncertami. Msze św. inauguracyjne, koncelebrowane wspólnie przez polskich i czeskich kapłanów, z udziałem znamienitych gości, odbywały się w ciągu pierwszego dziesięciolecia w: Wambierzycach, Broumovie, Lądku Zdroju, Nowej Rudzie, Náchodzie, Krzeszowie, Jaromìerzu, Boguszowie- Gorcach. Do ważnych wydarzeń tego okresu należało niewątpliwie spotkania z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. W kolejnych latach uroczyste inauguracje i zamknięcia Dni organizowano w miejscowościach: Cervený Kostelec, Ząbkowice Śląskie, Kłodzko, Náchod, Wałbrzych, Hradec Králové, Nové Mìsto nad Metují, Kudowa Zdrój, Pieszyce, Bohuslavice, Neratov, Nowa Ruda-Słupiec, Boguszów-Gorce, Duszniki Zdrój, Świdnica. Od początku głównymi organizatorami są: Julian Golak oraz Teresa Bazała. Wielki przyjaciel Dni Ksiądz arcybiskup Dominik Duka w 2010 r. został prymasem Czech.

Szczegółowy program

XXIV Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej

(kk)

Na podstawie: dnikultury.eu

Zobacz także
Wolna niedziela
Kierunki działania Akcji Katolickiej w Polsce na 2015 rok

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość