WYDARZENIA

Bądźmy rodziną

Trwają już XXIV Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej. Warto przypomnieć, że Dni organizowane pod hasłem „Abyśmy wszyscy byli jedno” zaczęły się od podniesienia szlabanu granicznego w Tłumaczowie i odbywały się w 12 miejscowościach. Po pięciu latach objęły już 25 miejscowości polskich i 10 czeskich. Obecnie są największym wydarzeniem społeczno – kulturalnym na pograniczu polsko – czeskim.

Pierwsze pięciolecie było nieustanną presją w sprawie otwierania przejść granicznych, które wówczas na co dzień były zamknięte. W tym celu m.in. organizowano manifestacje graniczne, uchwalano memoriały do władz Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Czeskiej w sprawie nowelizacji oraz ratyfikacji umowy o małym ruchu granicznym. Ze szczególną dbałością przygotowywano zawsze uroczystości inauguracyjne oraz na zakończenie Dni, uświetniane znakomitymi koncertami. Msze św. inauguracyjne, koncelebrowane wspólnie przez polskich i czeskich kapłanów, z udziałem znamienitych gości, odbywały się w ciągu pierwszego dziesięciolecia w: Wambierzycach, Broumovie, Lądku Zdroju, Nowej Rudzie, Náchodzie, Krzeszowie, Jaromìerzu, Boguszowie- Gorcach. Do ważnych wydarzeń tego okresu należało niewątpliwie spotkania z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. W kolejnych latach uroczyste inauguracje i zamknięcia Dni organizowano w miejscowościach: Cervený Kostelec, Ząbkowice Śląskie, Kłodzko, Náchod, Wałbrzych, Hradec Králové, Nové Mìsto nad Metují, Kudowa Zdrój, Pieszyce, Bohuslavice, Neratov, Nowa Ruda-Słupiec, Boguszów-Gorce, Duszniki Zdrój, Świdnica. Od początku głównymi organizatorami są: Julian Golak oraz Teresa Bazała. Wielki przyjaciel Dni Ksiądz arcybiskup Dominik Duka w 2010 r. został prymasem Czech.

Szczegółowy program

XXIV Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej

(kk)

Na podstawie: dnikultury.eu

Zobacz także
Arka i oaza
Dar pielgrzymowania

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status