WYDARZENIA

Modlitewny weekend w Starym Wielisławiu

Kościół w Starym Wielisławiu należy do najstarszych kościołów Diecezji Świdnickiej. Według źródeł czeskich Św. Wojciech, idąc z wyprawą misyjną na Prusy, zatrzymał się u swego wuja, księdza, właśnie w Starym Wielisławiu. Dzięki figurze Matki Bolesnej, słynącej łaskami i cudami, kościół ten od utrwalenia się chrześcijaństwa w Ziemi Kłodzkiej stał się zarazem jednym z najsłynniejszych. W tym pięknie położonym miejscu w dniach 14 – 15 września 2013 r. odbywać się będą uroczystości odpustowe.

W sobotę 14 września o godz. 10:00 rozpocznie się Diecezjalny Dzień Życia Konsekrowanego, a o godz. 15:00 z kolei początek Diecezjalnego Dnia Chorych i Osób w podeszłym wieku. W niedzielę 15 września o godz. 11:00 Mszę św. odpustową odprawi Ksiądz Biskup Adam Bałabuch. Natomiast o godz. 19:00 czeka nas niezwykły koncert pt. „Stabat Mater”, który już zapowiadaliśmy w Portalu AKCJA.

Warto powiedzieć, że miejsce tych uroczystości ma bardzo bogatą historię. W 1300 r. papież Bonifacy VIII wyróżnia świątynię, nadając jej liczne odpusty bullą wręczoną w Rzymie delegacji pod przewodnictwem biskupa praskiego. Ze względu na figurę Matki Boskiej Bolesnej cudami słynącej, bulla papieska nazywa kościół wielisławski „Przybytkiem Niebieskim”. Według podań historycznych figurę tę wyrzeźbił w XIII wieku mieszkaniec wsi Wielisław, nazwiskiem Schneider, który wiele cierpiał z powodu różnych nieszczęść na niego spadających. Matka Boża objawiła mu się, polecając wykonanie figury według swych możliwości, a gdy to uczynił, nieszczęścia ustąpiły. W 1428 r. Husyci napadli na te ziemie. Zniszczyli wioskę, zabijali ludność katolicką i spalili kościół. Chociaż po spalonym drewnianym kościele pozostały tylko zgliszcza i popiół to figura Matki Bożej w cudowny sposób ocalała. Została umieszczona w nowej, wybudowanej z kamienia świątyni. W latach 1618 – 1622 kościół w Wielisławiu był jedynym kościołem na Ziemi Kłodzkiej, którego nie ogarnęła fala protestantyzmu. Fakt ten przypisuje się specjalnej opiece Matki Bożej. O licznych łaskach otrzymanych w tej świątyni za przyczyną Matki Bożej Bolesnej świadczą wota przy figurze.

Po II wojnie światowej, do 1950 r. Parafia Stary Wielisław obsługiwana była przez proboszcza Polanicy Zdroju. Obecnie pracę duszpasterską w Parafii Stary Wielistaw prowadzą Ojcowie ze Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi. Parafia liczy 830 parafian. Dzięki ofiarności miejscowej ludności i czcicieli Matki Bożej Wielisławskiej oraz częściowej pomocy Urzędu Konserwatorskiego kościół został odremontowany. Ponownie umieszczone w krużgankach obrazy przedstawiające Siedem Boleści Matki Bożej, przy których od ponad dwustu lat odprawiana była Koronka do Matki Bożej Bolesnej jako dziękczynienie za uratowanie mieszkańców od śmierci gdy w 1713 r. przez Ziemię Kłodzką przeszła zbierająca obfite żniwo śmiertelna zaraza. Od roku nabożeństwa te są wznowione i odprawiane w każdą III sobotę miesiąca.

(kk)

Na podstawie: sscc.pl , starywielislaw.pl

Zobacz także
Pełnia szczęścia na tym świecie i w niebie
Czy wiesz, że…

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość