WYDARZENIA

Ikony miłości

W świdnickim Muzeum Dawnego Kupiectwa można oglądać zapowiadaną przez Portal AKCJA niezwykłą wystawę pt. „Ikony małżeńskie”. Ich autorem jest zamieszkały w Polsce bułgarski artysta Ventzislaw. Piriankov. Artysta, którego dzieła można i warto podziwiać, ale też i medytować nad nimi, wywodzi się z kultury prawosławnej. W niej zaś ikona nie jest zwyczajnym „świętym obrazem”.

Malowanie ikon to czynność święta, którą dawniej mogli podejmować tylko mnisi. Musiało to być poprzedzone było modlitwą, niekiedy specjalnymi postami, a dzieła powstawały tylko na klęcząco. Ikony bowiem stanowią według teologii prawosławia znak obecności Boga lub prezentowanych na nich świętych. >>Ta wystawa pomoże Ci odkryć oblubieńczy sens ciała małżonków, poruszy tęsknotę ukrytą na dnie człowieczego serca, aby wrócić do pierwotnej  niewinności, By wrócić do Edenu. (…) Ta wystawa to świętowanie człowieczeństwa płynącego z Bożego źródła prawdy i miłości o pięknie, tajemnicy i świętości stworzenia, świętości małżeństwa. << – napisała Małgorzata Kowalska – kurator wystawy. Obrazy będące dziełem Ventzislawa Piriankova są nie tylko nadzwyczajne w sensie estetycznym. Artysta nie tai chrześcijańskiego przesłania swoich dzieł. Zaprasza zatem poprzez wymowę wykreowanych przez siebie ikon do rozważania nad źródłem i sensem małżeńskiej miłości.

Wystawę „Ikony małżeńskie” można oglądać w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy tylko do 4 listopada 2013 r. Otwarcie wystawy było związane z 3 Kongresem Małżeństw, jaki na początku października br. odbywał się w Świdnicy. Należy z wielką wdzięcznością podkreślić, iż udostępnienie ekspozycji jest darem Państwa Marii i Daniela Sipów, obchodzących w tym roku złoty jubileusz sakramentu małżeństwa.

(kk) 

PRZECZYTAJ TAKŻE O TEJ WYSTAWIE:  „POWRÓT DO EDENU”

ZOBACZ TAKŻE: „OKNO NA BOGA”

Zobacz także
W rozmodlonej ciszy
Bądźmy świadomymi obywatelami
Komentarze (1)

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status