WYDARZENIA

Akcja Katolicka akcją Kościoła

Ksiądz Stanisław Orzechowski był gościem tegorocznych obchodów patronalnego święta Akcji Katolickiej, które obchodziliśmy w wigilię Uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata. Słynny wrocławski duszpasterz środowiska ludzi pracy i młodzieży akademickiej wygłosił specjalną konferencję poświęconą apostolstwu świeckich.

Spotkanie z „Orzechem” odbyło się w auli Kurii Biskupiej w minioną sobotę i rozpoczęło się odczytaniem fragmentu z Pisma Świętego. Ksiądz Stanisław wiele uwagi poświęcił teologicznemu rozróżnieniu pojęć „proces zbawczy” i „pośrednictwo zbawcze”. Właśnie w kontekście tego drugiego umiejscowił Akcję Katolicką, która jako stowarzyszenie świeckich podejmuje w Kościele i dla Kościoła czynne działania na rzecz ewangelizacji. To zadanie jest niezwykle ważne ze względu na otoczenie, w jakim żyją chrześcijanie. Jest ono częstokroć zdesakralizowane, izoluje się od wartości duchowych i moralnych, wytycza sobie kierunki oddalające człowieka i ludzkie wspólnoty od Pana Boga. >> Akcja Katolicka jest akcją Kościoła << – powiedział Ks. Orzechowski, podkreślając, iż składanie świadectwa o wierze wymaga zarówno wiedzy, jak i odwagi. Wyraził przy tym wielką radość, że w Diecezji Świdnickiej są osoby świeckie gotowe podejmować wysiłek pracy na rzecz Kościoła mimo wybitnie niesprzyjających uwarunkowań, z jakimi mamy obecnie do czynienia zarówno w wymiarze osobistym, jak i społecznym. Przestrzegał przy tym przed „typowo polskim indywidualizmem”.

Wraz z przybyłymi do Świdnicy przedstawicielami parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej słów Księdza Stanisława wysłuchali także ks. dr Sławomir Augustynowicz – diecezjalny asystent Akcji Katolickiej oraz ks. infułat Józef Strugarek – reprezentujący Księdza Biskupa Ordynariusza. Uczestników spotkania powitała Monika Rejman – prezes Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Świdnickiej. Pani Prezes podziękowała w imieniu wszystkich obecnych Księdzu Stanisławowi Orzechowskiemu za trud przybycia na spotkanie i za duchową energię, jaką podzielił się z członkami Akcji.

Punktem kulminacyjnym tego wieczoru była Msza święta, której przewodniczył ks. infułat Józef Strugarek. Wygłosił on także homilię o potrzebie odwagi w codziennym składaniu świadectwa chrześcijańskiego. Odniósł się z uznaniem do działalności Akcji Katolickiej oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, którego przedstawiciele na czele z pocztem sztandarowym byli także uczestnikami liturgii. Na wstępie Eucharystii, która była celebrowana w Katedrze pw. Świętych Stanisława i Wacława, księdzu infułatowi słowa wdzięczności za modlitewną opiekę wyrazili w imieniu Akcji Katolickiej Monika Rejman i Mariusz Ilczuk, zaś na końcu przedstawiciele KSM, które tego dnia obchodziło swoje 10-lecie.

Zarówno na zakończenie spotkania w auli kurialnej, jak i po nabożeństwie w katedrze, wszyscy przybyli zostali zaproszeni do udziału w I Forum Katolickim pod hasłem „Jeden Kościół”, które odbędzie się w sobotę 7 grudnia 2013 r. w Świdnicy.

(kk)

>>> Zobacz informację o I FORUM KATOLICKIM  i podziel się z nią z innymi <<<

Zobacz także
Syndrom
Wambierzycka Królowo Rodzin – módl się za nami!

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status