WYDARZENIA

Akcja Katolicka akcją Kościoła

Ksiądz Stanisław Orzechowski był gościem tegorocznych obchodów patronalnego święta Akcji Katolickiej, które obchodziliśmy w wigilię Uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata. Słynny wrocławski duszpasterz środowiska ludzi pracy i młodzieży akademickiej wygłosił specjalną konferencję poświęconą apostolstwu świeckich.

Spotkanie z „Orzechem” odbyło się w auli Kurii Biskupiej w minioną sobotę i rozpoczęło się odczytaniem fragmentu z Pisma Świętego. Ksiądz Stanisław wiele uwagi poświęcił teologicznemu rozróżnieniu pojęć „proces zbawczy” i „pośrednictwo zbawcze”. Właśnie w kontekście tego drugiego umiejscowił Akcję Katolicką, która jako stowarzyszenie świeckich podejmuje w Kościele i dla Kościoła czynne działania na rzecz ewangelizacji. To zadanie jest niezwykle ważne ze względu na otoczenie, w jakim żyją chrześcijanie. Jest ono częstokroć zdesakralizowane, izoluje się od wartości duchowych i moralnych, wytycza sobie kierunki oddalające człowieka i ludzkie wspólnoty od Pana Boga. >> Akcja Katolicka jest akcją Kościoła << – powiedział Ks. Orzechowski, podkreślając, iż składanie świadectwa o wierze wymaga zarówno wiedzy, jak i odwagi. Wyraził przy tym wielką radość, że w Diecezji Świdnickiej są osoby świeckie gotowe podejmować wysiłek pracy na rzecz Kościoła mimo wybitnie niesprzyjających uwarunkowań, z jakimi mamy obecnie do czynienia zarówno w wymiarze osobistym, jak i społecznym. Przestrzegał przy tym przed „typowo polskim indywidualizmem”.

Wraz z przybyłymi do Świdnicy przedstawicielami parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej słów Księdza Stanisława wysłuchali także ks. dr Sławomir Augustynowicz – diecezjalny asystent Akcji Katolickiej oraz ks. infułat Józef Strugarek – reprezentujący Księdza Biskupa Ordynariusza. Uczestników spotkania powitała Monika Rejman – prezes Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Świdnickiej. Pani Prezes podziękowała w imieniu wszystkich obecnych Księdzu Stanisławowi Orzechowskiemu za trud przybycia na spotkanie i za duchową energię, jaką podzielił się z członkami Akcji.

Punktem kulminacyjnym tego wieczoru była Msza święta, której przewodniczył ks. infułat Józef Strugarek. Wygłosił on także homilię o potrzebie odwagi w codziennym składaniu świadectwa chrześcijańskiego. Odniósł się z uznaniem do działalności Akcji Katolickiej oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, którego przedstawiciele na czele z pocztem sztandarowym byli także uczestnikami liturgii. Na wstępie Eucharystii, która była celebrowana w Katedrze pw. Świętych Stanisława i Wacława, księdzu infułatowi słowa wdzięczności za modlitewną opiekę wyrazili w imieniu Akcji Katolickiej Monika Rejman i Mariusz Ilczuk, zaś na końcu przedstawiciele KSM, które tego dnia obchodziło swoje 10-lecie.

Zarówno na zakończenie spotkania w auli kurialnej, jak i po nabożeństwie w katedrze, wszyscy przybyli zostali zaproszeni do udziału w I Forum Katolickim pod hasłem „Jeden Kościół”, które odbędzie się w sobotę 7 grudnia 2013 r. w Świdnicy.

(kk)

>>> Zobacz informację o I FORUM KATOLICKIM  i podziel się z nią z innymi <<<

Zobacz także
Akcja Katolicka w Polsce zaprasza na pielgrzymkę dziękczynną do Rzymu.
Więcej wrażliwości

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość