WYDARZENIA

Ja jestem Drogą

Przyjęcie kierunków działania i planu finansowego na rok 2014 oraz ustalenia dotyczące udziału Akcji Katolickiej w Polsce w dziękczynieniu za kanonizację Jana Pawła II były tematami posiedzenia Rady Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej, które odbyło się w ubiegłym tygodniu w Warszawie.

Po raz pierwszy z przedstawicielami diecezji i asystentami kościelnymi spotkał się Ksiądz Biskup Marek Solarczyk – nowo mianowany asystent Akcji Katolickiej w Polsce. W swym wystąpieniu podkreślił, że działalność stowarzyszenia wymaga szacunku i życzliwości. Powiedział m.in.: >> Czas jest trudny i wymagający, co odczuwamy w diecezjach, parafiach, a nawet w rodzinach. Jest to prawdziwe wyzwanie dla nas w tych sprawach, za jakie ponosimy odpowiedzialność i na jakie mamy wpływ. Świeccy powinni być widoczni i aktywni w każdej sferze życia publicznego. Czasy są trudne, ale jako ludzie wiary bądźmy optymistami. <<

Podczas 2-dniowego spotkania delegatów diecezjalnych i asystentów kościelnych organizacji podsumowano m.in. październikową konferencję „Wolna niedziela” oraz omówiono kolejną, która 30 listopada 2013 r. odbędzie się w Sejmie pod hasłem „W trosce o człowieka i dobro wspólne”. Po raz kolejny partnerem Akcji Katolickiej będzie Parlamentarny Zespół Członków i Sympatyków Ruch Światło – Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich skupiający posłów z PiS, SP i PO.

Ważnym tematem posiedzenia było zbliżające się 20-lecie odrodzenia Akcji Katolickiej po II wojnie światowej, co nastąpiło na wyraźne życzenie Błogosławionego Jana Pawła II. Pierwsze struktury stowarzyszenia zaczęły powstawać w trzy lata po historycznym spotkaniu polskich biskupów „ad limina” z Janem Pawłem II w 1993 r. W całej Polsce, z różną intensywnością zaczęły powstawać diecezjalne instytuty i parafialne oddziały Akcji Katolickiej. Ukoronowaniem podjętych działań były wybory statutowych władz krajowych stowarzyszenia przeprowadzone w Częstochowie podczas spotkania delegatów instytutów diecezjalnych w dniach 20-21 listopada 1998 r., w wigilię święta Chrystusa Króla Wszechświata, patronalnego święta Akcji Katolickiej.

W obchody rocznicowe wprowadzi II Kongres Akcji Katolickiej, który przy akceptacji Rady KIAK zaplanowano na wrzesień 2015 r. w Krakowie. Rok 2014 w działalności stowarzyszenia upłynie zatem pod znakiem przygotowań do tego wydarzenia, które zdaniem prezes Zarządu KIAK Haliny Szydełko nie będzie tylko konferencją podsumowującą mijające 20-lecie w historii Akcji Katolickiej w Polsce, lecz będzie miało za cel skierować organizację ku bardziej aktywnemu udziałowi w życiu publicznym kraju. >> Jestem przekonana,  że nasze stowarzyszenie, którego członkowie od lat uczestniczą  w procesie formacji duchowej, intelektualnej i obywatelskiej jest gotowe do podjęcia współodpowiedzialności za Kościół i  współdecydowania  o sprawach kraju, zarówno w wymiarze lokalnym, jak i  ogólnopolskim. Polacy potrzebują przemian nie tylko społeczno-ekonomicznych, lecz   równie mocno potrzebują inspiracji duchowo-religijnych i moralnych <<  – powiedziała Halina Szydełko.

Delegaci diecezjalni Akcji Katolickiej oraz asystenci wzięli również udział w rekolekcjach, które poprowadził ks. prof. dr hab. Krzysztof Guzowski. Tematem wiodącym brzmiał „Chrześcijanin i jego codzienna duchowość”. Uświęcanie codzienności to najważniejsze wyzwanie dla chrześcijanina. Każdego dnia Bóg zaprasza człowieka do przyjęcia Jego Ducha jako Swojego daru. Rekolekcjonista podkreślił znaczenie Eucharystii – sakramentu przemiany, gdyż najgłębsza przemiana chrześcijanina dokonuje się w Jezusie Chrystusie obecnym w Eucharystii. Nie możemy zapominać, że jedyna droga do Niego prowadzi przez Chrystusa, który powiedział „Ja jestem drogą, prawdą i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze mnie” (J. 14, 1-12). To najważniejsze przesłanie płynące do nas z Ewangelii.

Bożena Ulewicz

Członek Zarządu KIAK ds. kontaktów z mediami

fot: Jerzy Siwek

Zobacz także
Poszerzajmy obszar dobra
Triduum Paschalne

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość