WYDARZENIA

Sursum corda!

Narodowe Święto Niepodległości jest dniem modlitwy za Ojczyznę. Odczuwamy na co dzień rozmaite bolączki, ale też pielęgnujemy nadzieje na pomyślność Polski. „Sursum corda” – to tytuł kolejnego zdjęcia, jakie publikujemy w ramach cyklu Zostań reporterem Portalu AKCJA.

Przedstawia ono figurę z wizerunkiem Chrystusa dźwigającego Krzyż. Postument z 1858 r. znajduje się przed Bazyliką Krzyża Świętego na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. U jego stóp znajduje się napis „Sursum corda” („w górę serca!”). Z tej świątyni w każdą niedzielę transmitowana jest Msza św. „radiowa”. Po upadku Powstania Warszawskiego leżącą przez wiele dni wśród gruzów figurę, Niemcy wywieźli na Dolny Śląsk do huty w celu przetopienia. Wiosną 1945 r. została odnaleziona na złomowisku odlewni w Hajdukach Niskich. Wraz z pomnikiem Mikołaja Kopernika (przed wojną i obecnie posadowionym vis a vis Bazyliki i przed frontonem gmachu Polskiej Akademii Nauk) i odesłana do Warszawy.

Do figury „Sursum corda” nawiązał podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny Ojciec Święty Jan Paweł II. W czerwcu 1979 r., przy ołtarzu stojącym na obecnym Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, w kazaniu – cytowanym wczoraj na Portalu AKCJA – Papież powiedział m.in.: >> Otóż nie sposób zrozumieć dziejów narodu polskiego – tej wielkiej tysiącletniej wspólnoty, która tak głęboko stanowi o mnie, o każdym z nas – bez Chrystusa. Jeślibyśmy odrzucili ten klucz dla zrozumienia naszego narodu, narazilibyśmy się na zasadnicze nieporozumienie. Nie rozumielibyśmy samych siebie. Nie sposób zrozumieć tego narodu, który miał przeszłość tak wspaniałą, ale zarazem tak straszliwie trudną – bez Chrystusa. Nie sposób zrozumieć tego miasta, Warszawy, stolicy Polski, która w roku 1944 zdecydowała się na nierówną walkę z najeźdźcą, na walkę, w której została opuszczona przez sprzymierzone potęgi, na walkę, w której legła pod własnymi gruzami, jeśli się nie pamięta, że pod tymi samymi gruzami legł również Chrystus – Zbawiciel ze swoim krzyżem sprzed kościoła na Krakowskim Przedmieściu. <<

Zapraszamy do fotografowania tego, co uważasz za piękne, szczere i cenne świadectwo wiary. Zdjęcia można przesyłać na adres: info@serwer1739513.home.pl tytułując mejl hasłem: REPORTER AKCJI.

Zobacz także
Polski teolog Karol Wojtyła
Kardynałowie znaleźli papieża na końcu świata
Komentarze (1)

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status