NAMYSŁY

Gdy Jezus narodził się w Betlejem

Drodzy Przyjaciele Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu  oraz Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej! Gdy Jezus narodził  się  w  Betlejem, czasy – jak  zawsze – były skomplikowane i trudne „Jerozolimę deptali poganie” (Łk     21,24), którzy lekceważyli wiarę i ojczyste obyczaje Narodu Wybranego. Herod skupiony na  sobie samym, chciał za wszelką cenę  utrzymać władzę. Kazał nawet mordować niewinne dzieci (Mt 2,3 8.16).  Ktoś jednak w tych trudnych czasach zamętu stanął na wysokości zadania. To byli Mędrcy. Powiedzielibyśmy dzisiaj: ludzie  nauki.  Prowadziła ich wiara i rozum. Otwarci na nadprzyrodzoność nie bali się podjąć trudu wędrówki w nieznane. Wierni swemu posłannictwu,  nie bali się stawiać niewygodnych pytań. Byli gotowi wyciągać wnioski z tego, co widzieli.

Zobaczywszy Dziecię z Matką Jego, Maryją, zareagowali ze zrozumieniem. Świadomi wagi i godności poznania naukowego, znali też jego  konieczne granice. Nie czuli zagrożenia dla nauki, gdy ich osobista wiara kazała im paść przed Bogiem na twarz i oddać Mu pokłon. Po osobistym spotkaniu z Jezusem, pozostali niezależni w swych sądach. Gdy Herod próbował ich wplątać w służbę jego niecnym planom – poszli inną drogą (Mt    2,12).

Takich  też ludzi  pragną kształtować nasze  katolickie Uczelnie. Jesteśmy przekonani, że pośród współczesnych zawirowań intelektualnych, potrzeba ludzi  mądrych i odważnych, którzy potrafią w racjonalny sposób oceniać różnego rodzaju teorie, nie ulegając naciskom ideologicznym. Stolica Apostolska wielokrotnie apelowała  w ostatnim czasie o   myślenie  i postępowanie zgodne ze zdrowym rozsądkiem. Przygotowanie do takiej posługi myślenia uważamy za naszą misję, którą mamy realizować zwłaszcza na naszych kościelnych uczelniach.

Pragniemy, zgodnie ze zwyczajem  świątecznym, bardzo serdecznie pozdrowić wszystkich, deklarując, iż nasza działalność na Papieskim Wydziale  Teologicznym we  Wrocławiu oraz w  Wyższym Seminarium Duchownym w  Świdnicy, służy autentycznemu  dobru człowieka,  rodziny i naszego społeczeństwa. Wychowujemy i kształtujemy młodzież duchowną i świecką, a nasza kadra dydaktyczno-naukowa  dba  zarówno o wysoki poziom badawczy filozoficzno-teologicznej  dydaktyki,  jak również o formację duchową naszych studentów.  W obecnym  roku  akademickim  otworzyliśmy nowy  kierunek: pedagogikę.  Jest  to oferta skierowana do tych,  którzy swoją przyszłość zawodową wiążą z pomocą rodzinom i instytucjom wychowawczym, w formacji zgodnej z wartościami chrześcijańskimi. Chcemy,  by nasi absolwenci byli obecni  w świecie nie tylko jako  duchowni, jako  księża w parafiach i szkołach, nie tylko  jako nauczyciele religii, ale także, jako osoby pełniące odpowiedzialne funkcje społeczne,  mające wpływ na rzeczywistość przyszłość, oddziałując  na kształt instytucji samorządowych, kulturalnych i edukacyjnych.

Dziękujemy Wam, Kochani Siostry i Bracia, za ofiary, które składacie podczas dzisiejszych Mszy św., a które, decyzją naszego Księdza Biskupa, wspierają Wyższe Seminarium Duchowne w Świdnicy. Szczególne podziękowanie  kierujemy do księży Proboszczów i duszpasterzy naszej świdnickiej diecezji, a także do wszystkich naszych dobrodziejów, a zwłaszcza do członków Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy. Dziękujemy za wszelkie znaki Waszej hojności materialnej  i modlitewnej. Wyrażając wdzięczność wszystkim za pomoc modlitewną i finansową, pragniemy zapewnić o modlitwie w intencji naszych Darczyńców, zanoszonej  przez  pracowników Uczelni, studentów świeckich i alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy.

Kształcimy nie  tylko przyszłych  duszpasterzy, katechetów i współpracowników Kościoła. Nasi  absolwenci pracują w wielu sektorach publicznych i  prywatnych, wnosząc  światło Ewangelii we wszystkie obszary swojej codzienności. Polecając się Waszej życzliwości z głębi serca pozdrawiamy, życząc wszelkich Łask  od Nowonarodzonego.

ks. dr Tadeusz Chlipała  – Rektor WSD Diecezji Świdnickiej 

ks.  prof. PWT  dr hab.  Andrzej Tomko –  Rektor  PWT  we Wrocławiu   

List Rektora i Senatu Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu oraz Rektora Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej na Narodzenie Pańskie 2013 r.

Na podstawie: seminarium.swidnica.pl

Zobacz także
Bóg albo nic!
Dom trzeba tworzyć

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status