NAMYSŁY

Przyjdź, Panie Jezu

W tych dniach bezpośrednich przygotowań do świąt Bożego Narodzenia w liturgii pojawia się często wezwanie: «Przyjdź, Panie Jezu». Niczym refren, rodzi się ono w sercu wierzących w każdym zakątku ziemi i rozbrzmiewa nieustannie w modlitwie Kościoła.

Przed chwilą prosiliśmy o przyjście Chrystusa, śpiewając dzisiejszą Antyfonę «O». Mesjasz jest w niej wzywany najpiękniejszymi i najbardziej znaczącymi tytułami, zaczerpniętymi z tradycji biblijnej: «Król narodów», «Oczekiwany przez wszystkie narody», «Kamień węgielny jednoczący narody».

Podczas Bożego Narodzenia będziemy kontemplować wielkie misterium Boga, który staje się człowiekiem w łonie Dziewicy Maryi. Rodzi się On w Betlejem, by dzielić nasz niepewny ludzki los! Przychodzi do nas i przynosi zbawienie całemu światu. Jego posłannictwem będzie zgromadzić ludzi i narody w jedną rodzinę dzieci Bożych.

Możemy powiedzieć, że w tajemnicy Bożego Narodzenia kontemplujemy «radykalny przełom» w dziejach zbawienia. Człowiek, który przez grzech oddalił się od Stwórcy, otrzymuje teraz w Chrystusie dar nowej i pełniejszej z Nim komunii. W ten sposób na nowo rodzi się w jego sercu nadzieja, gdyż bramy raju zostały otwarte.

Drodzy bracia i siostry! Niechaj bliskie już obchody świąt Bożego Narodzenia będą dla wszystkich dogodną okazją do głębokiego przeżywania znaczenia i wymowy wielkiego wydarzenia narodzin Jezusa. Tego życzę wam, uczestnikom tej audiencji generalnej, a także waszym rodzinom i wspólnotom, do których należycie.

Kantyk Zachariasza, którego wysłuchaliśmy przed chwilą, wprowadza nas w atmosferę Bożego Narodzenia, które przeżywać będziemy już niebawem. Zapowiada przyjście na świat «Najwyższego», «Pana», który jak «z wysoka wschodzące słońce» rozproszy mroki grzechu i śmierci. Ta zapowiedź spełniła się w betlejemską noc, gdy Syn Boży stał się człowiekiem i narodził się z Maryi Panny. Co roku uczestniczymy w tajemnicy tego narodzenia, kontemplując miłość Boga objawioną w nowo narodzonym Dziecięciu.

«Bóg się rodzi, moc truchleje, Pan niebiosów obnażony…» Rokrocznie z nową mocą przemawiają do nas te słowa kolędy. Napełniają nas radością i pokojem. Wam, tu obecnym, oraz moim rodakom w kraju i za granicą życzę, aby święta Bożego Narodzenia były czasem odnowy wiary, wzrastania w miłości i budzenia nadziei. Niech pokój i radość betlejemskiej nocy zagoszczą na stałe w sercach wszystkich.

Błogosławiony Jan Paweł II – katecheza wygłoszona 22 grudnia 2004 r. podczas audiencji generalnej w Rzymie

Na podstawie: opoka.org.pl

Fot: dominikanie.pl

Zobacz także
Europo – bądź sobą, obudź się, wstań i służ! (3)
Niezrozumiałe kompleksy niektórych katolików

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status