WYDARZENIA

20 lat Akcji Katolickiej w Polsce

Z udziałem ks. bpa Marka Solarczyka – Krajowego Asystenta Kościelnego Akcji Katolickiej i prezes Haliny Szydełko odbyło się w Warszawie pierwsze w tym roku posiedzenie Zarządu KIAK poświęcone m.in. przygotowaniom do II Kongresu stowarzyszenia, który odbędzie się we wrześniu 2015 roku w Krakowie.

Tuż przed jubileuszem 20-lecia reaktywowania Akcji Katolickiej w Polsce i w czternaście lat po I Kongresie, który odbył się w Poznaniu 23-25 listopada 2001 r., najliczniejsza organizacja katolików świeckich w naszym kraju zamierza dokonać podsumowania swej działalności prowadzonej na różnych polach religijnej i społecznej aktywności.

II Kongres, który odbędzie się w 1050. rocznicę chrztu Polski z pewnością będzie musiał odnieść się do tego wydarzenia w kontekście wezwania zawartego w przesłaniu I Kongresu, w którym apelowano do wszystkich ludzi ochrzczonych w Polsce i obdarzonych darem wiary – zarówno duchownych, jak i świeckich – o rozbudzenie w sobie nowego zapału wiary i apostolstwa, „by także dzisiaj – na polskiej ziemi ukształtowanej ponad tysiącletnią historią chrześcijaństwa – wiara okazywała się realną siłą przekształcającą człowieka i społeczeństwo – ku cywilizacji miłości.” Trzeba będzie odpowiedzieć na pytanie: w jakim stopniu owo wołanie o zapał wiary i dar  apostolstwa zostało podjęte przez laikat, a zwłaszcza przez członków Akcji Katolickiej, na których nałożony jest statutowy obowiązek pogłębiania życia religijnego, moralnego, intelektualnego i kulturalnego, a także podejmowania zadań apostolskich i przenikania wartościami ewangelicznymi życia społecznego. Niezbędna jest wnikliwa diagnoza współczesnej rzeczywistości. W czasach bezprzykładnego ataku na Kościół, osłabiania jego struktur i ducha wiernych potrzebne jest pobudzenie katolików świeckich do obrony systemu wartości chrześcijańskich. Polski laikat musi się wykazać wielką determinację w przeciwdziałaniu zagrożeniom, jakie niosą współczesne prądy ateistyczne podważające wiarę.

Było to pierwsze posiedzenie Zarządu poświęcone sprawom organizacyjnym II Kongresu Akcji Katolickiej. W najbliższych tygodniach powołany zostanie Komitet Organizacyjny oraz skierowane zaproszenia do osób, które wejdą w skład Komitetu Honorowego. Biskup Marek Solarczyk zaproponował, aby  kongres, podobnie jak przed czternastu laty, poprzedziła specjalna praca formacyjna w postaci nowenny, w którą włączą się wszystkie diecezjalne instytuty oraz parafialne oddziały stowarzyszenia.

(bu)

Na podstawie: ak.org.pl

Zobacz także
Uwolnienie się od odpowiedzialności za drugiego człowieka
Winda

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość