WYDARZENIA

Dźwięk duszy w świecie ciszy

Przedstawienie opowiadające o historii Bożego Narodzenia w wykonaniu osób głuchoniemych, adresowane zarówno do niesłyszących, jak i do słyszących, było szczególnym wydarzeniem w serii jasełek, jakich w tym czasie jest wiele w parafiach, szkołach, przedszkolach i innych miejscach.

Aktorzy związani z Duszpasterstwem Niesłyszących i Niewidomych z Archidiecezji Wrocławskiej, w minioną niedzielę pokazali przygotowane przez siebie przedstawienie ewangelizacyjne w Parafii pw. Św. Jadwigi w Ząbkowicach Śląskich. Można powiedzieć – nomen omen – że wierni, którzy przyszli na popołudniową Mszę św. „zaniemówili” z wrażenia. Cała liturgia była tłumaczona na język migowy, gdyż brała w niej udział liczna grupa osób niesłyszących z Wrocławia, Kotliny Kłodzkiej, Ząbkowic Śląskich i okolicy. Wydarzenie to  portal AKCJA zapowiadał. Modlitwie przewodniczył ks. Jan Sroka – diecezjalny duszpasterz osób niesłyszących.

W miejsce homilii jasełka przedstawiały osoby zaangażowane we wrocławskie duszpasterstwo niesłyszących. Minispektakl był połączeniem pantomimy, fraz wyrażanych w języku migowym, śpiewu i mowy. Pozwoliło to ekspresyjnie wyrazić przesłanie najpiękniejszych polskich kolędach. Opiekę artystyczną nad projektem, który był przygotowywany od października 2013 r. sprawuje niesłyszący aktor i zarazem reżyser Arkadiusz Bazak. Wystąpił on zresztą w jednej z ról. Całość była doskonale zrozumiała zarówno dla niesłyszących, jak i słyszących, a dla wszystkich łącznie stanowiło okazję do doświadczenia wagi słów i gestów pomiędzy ludźmi. Niejako w tle całej opowiadanej w ten niezwykły sposób historii narodzenia Jezusa, był też obecny ks. Tomasz Filinowicz – archidiecezjalny duszpasterz niesłyszących z Wrocławia. Po Mszy św. przedstawił on wszystkich występujących w jasełkach i podziękował Ząbkowiczanom za gościnność.

(kk)    

Zobacz także
Kierunki działania Akcji Katolickiej w Polsce na 2015 rok
Wiosenne posiedzenie Rady Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej
Komentarze (1)
  • […] pw. Św. Jadwigi w Ząbkowicach Śląskich. Obszerną relację z tego niezwykłego wydarzenia można przeczytać o obejrzeć na Portalu AKCJA. Tam też możecie Państwo przeczytać i obejrzeć relację z jasełek w wykonaniu uczniów klas […]

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość