WYDARZENIA

Trudnych 15O Spraw

Tematy ich audycji dotyczą najtrudniejszych problemów życia. Odważnie wkraczają  w osobiste doświadczenia człowieka, ale i w życie społeczne. Kościół, polityka, pedofilia, homoseksualizm, wychowanie, patriotyzm, gender to tylko niektóre z omawianych zagadnień. Do dyskusji zapraszają najlepszych: ojca Leona Knabita, prof. Jana Miodka, Roberta Malejonka, Jarosława Gowina, Jerzego Bahra. I choć program rozpoczyna się późnym wieczorem to gromadzi liczną grupę wiernych słuchaczy. Audycja Trudne sprawy Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu emitowana od 2005 roku w Katolickim Radio Rodzina doczekała się  już swojego 150 wydania.

„Wyjątkową odwagą, bystrością i wiedzą obdarzona jest młodzież współrealizująca audycje” – mówi ks. Jerzy Babiak, opiekun szkolnego koła radiowego, jednocześnie autor i lider Trudnych Spraw. „Bez młodzieży nie byłoby tego programu” – dodaje. W dotychczasowej historii przez studio przewinęło się blisko 100 osób. Młodzi z pasją  włączają się w jego realizacje. „Na początku jest ogromna trema, ale potem to sama radość” – wspomina Ola, dziennikarka i absolwentka szkoły. Dla niektórych ta radiowa przygoda staje się początkiem późniejszej pracy w mediach. Cieszy, że jej wychowankowie godnie wzmacniają szeregi ekipy Radia Rodzina.

Audycja ciągle podlega innowacjom. Realizatorzy starają się  podnosić  jakość i atrakcyjność. Z racji, że program jest emitowany na żywo, a jego charakter jest interaktywny, daje słuchaczom możliwość bezpośredniego udziału i zaangażowania – kontakt telefoniczny, wysyłanie sms-ów, lub komentowanie na specjalnym profilu Facebook’a. Jak się okazuje propozycja  ta wychodzi naprzeciw słuchaczom co  czyni  ich bezpośrednio jej współtwórcami. Ciekawym jest również głos słuchaczy obecny  w czasie audycji poprzez przygotowywane sondy uliczne. Wnoszą one wiele różnorodnych, ciekawych i często wesołych, choć nie zawsze łatwych treści.

Tematy audycji zwykle zaczynają się od partykuły „Czy”. Autorzy między innymi pytają o to: „Czy media niszczą Kościół ?”, „Czy starość udała się Bogu?”, „Czy powinniśmy bać się gender?” Zabieg ten jest celowy i ma ważne zadanie. W trakcie każdej audycji prowadzący zarówno od siebie, jak i od słuchających oczekują odpowiedzi: „tak”, bądź „nie”. „Chodzi nam o polaryzację poglądów. O jasne i świadome opowiedzenie się po jednej ze stron. Przede wszystkim o inspirowanie i zachęcanie ludzi do bardziej świadomego oraz mądrego życia i wiary” – podkreśla ks. Babiak. Bardzo istotne znaczenie w tym mają zapraszani od przeszło 2 lat goście audycji.  Traktowani są oni jako eksperci, a ich telefoniczne wypowiedzi pozwalają zajmować bardziej jasne i obiektywne stanowisko. Wśród nich znajdują się osobistości z życia nauki, polityki, wiary. Przyglądając się całej gamie różnorodnych tematów, a także treściom audycji człowiek ma przekonanie, że  jest to audycja z wyraźną misją.

Starannie dobrana muzyka, ciekawi goście, żywe dyskusje, a przede wszystkim aktualność tematów czynią Trudne Sprawy audycją atrakcyjną, wyjątkową i wartą słuchania. Na uznanie zasługuje jej ciągłość i stałość. Każdy I, III i V poniedziałek miesiąca od godz. 21:30 na dobre wpisał się w ramówkę Radia Rodzina, ale i w program dnia wielu Dolnoślązaków. Od samego początku wszystkie audycje są archiwizowane. Wszystkie 150 wydań znajduje się na stronie www.liceum-wroc.salezjanie.pl co daje możliwość ich odsłuchania, czy też słuchania o każdej porze.

150 audycja Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu Trudne Sprawy na temat: „Czy w poglądach jesteśmy coraz bardziej obojętni?” z udziałem dawnych współredaktorów – absolwentów liceum będzie emitowana w poniedziałek 20 stycznia 2014 r. od godz. 21:30. Zapraszamy do radioodbiorników.   

(gio)

photo@jerzybabiak.com

Zobacz także
By wybrać życie
Błogosław duszo moja Pana !

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status