NAMYSŁY

Wielkopostne dziękczynienie za 10 lat Diecezji Świdnickiej

1. Czas powrotu do Pana Boga i pełnienia uczynków pokutnych. Umiłowani Diecezjanie, stajemy na progu Wielkiego Postu. Przed nami wielkopostna droga ku uroczystości Pańskiego Zmartwychwstania.

W ubiegłą środę przyjęliśmy na nasze głowy popiół jako znak naszego uniżenia i gotowości do odwrócenia się od grzechu i nawrócenia się na drogę sprawiedliwości i miłości. Wejście na tę drogę mają nam ułatwić uczynki pokutne, do których nas zobowiązał Chrystus w Środę Popielcową, wzywając nas do podjęcia jałmużny, modlitwy i postu. Liturgia słowa dzisiejszej, pierwszej niedzieli Wielkiego Postu, przywołuje nam dwie sceny kuszenia przez szatana. Pierwsze kuszenie miało miejsce w raju wobec pierwszych rodziców. Szatan wzbudził w nich podejrzenie co do prawości i uczciwości Pana Boga. Zachęcił do przekroczenia nakazu Bożego, obiecując ich zrównanie się z Bogiem. Obietnica szatana okazała się wierutnym kłamstwem. Rodzice rajscy zostali oszukani. Posłuchanie szatana i wystąpienie przeciw Bogu uczyniło ich przegranymi. Inaczej potoczyły się losy kuszenia Jezusa przez szatana na pustyni. Jezus nie dał się zwieść. Nie dał się okłamać. Nie uwierzył w to, co mówił szatan. Odrzucił pokusy złego ducha i pozostał wierny woli Ojca.

Dziś tak często staje przed światem i przed nami ten sam diabeł, „wąż” XXI wieku. Staje z tą samą propozycją, co i przed pierwszymi rodzicami i przed Jezusem na pustyni. Chodzi mu zawsze o jedno: abyśmy zwątpili w uczciwość Pana Boga, w wartość Jego przykazań. Chce nam wmówić, że warto iść za tym, co proponuje dzisiejszy świat. Namawia nas, abyśmy odeszli od Boga, zapomnieli o jego przykazaniach, a zyskamy prawdziwą wolność i poszukiwane szczęście. Od nas zależy, co wybierzemy: czy to, co rajscy rodzice – czy to, co Jezus Chrystus. Wybór ten jest wyborem naszej przyszłości. Od nas zależy, czy staniemy się przegranymi czy zwycięzcami.

2. Czas dziękczynienia za 10 lat istnienia Diecezji Świdnickiej

Drodzy Bracia i Siostry, na tegorocznej drodze wielkopostnej, gdy staramy się przygotować duchowo do kanonizacji Błogosławionego Jana Pawła II, wypadnie nam nie tylko zmierzyć się z szatanem, nie tylko potrzebna będzie nasza pozytywna odpowiedź na Boże wezwanie do nawrócenia, ale nadchodzi dla nas także czas podziękowania za dziesięć lat ustanowienia przez Jana Pawła II naszej diecezji świdnickiej. Bylibyśmy niewdzięcznikami, gdybyśmy nie stanęli przed Bogiem ze słowami dziękczynienia, uwielbienia, przeproszenia i prośby. Oto 25 marca br., w uroczystość Pańskiego Zwiastowania, minie dziesięć lat od zaistnienia naszej diecezji. Nadchodzi zatem dla nas czas podziękowania Panu Bogu i ludziom, za ogrom dobra, jakie stało się naszym udziałem w ciągu minionych dziesięciu lat istnienia naszej rodziny diecezjalnej. W ciągu tych dziesięciu lat udało się nam utworzyć wszystkie struktury diecezjalne. Mamy Kurię Biskupią, Wyższe Seminarium Duchowne, studia magisterskie z teologii dla osób świeckich, Caritas diecezjalną, Studium Organistowskie, Studium Życia Rodzinnego. Mamy Kapitułę Katedralną i Kolegiacką oraz Akcję Katolicką. Mamy ostatnio ukonstytuowany Sąd Biskupi. W drugim roku istnienia diecezji przeprowadziliśmy I Diecezjalny Kongres Eucharystyczny, a potem w latach 2007 – 2010 – peregrynację Obrazu Jezusa Miłosiernego. Obecnie trwają prace wykończeniowe nad Domem Księży Emerytów w Świdnicy i budowa Hospicjum dla osób w stanie terminalnym i przewlekle chorych. W diecezji zorganizowana jest katechizacja w szkołach. W parafiach trwa przygotowanie duszpasterskie do sakramentów świętych, zwłaszcza do I spowiedzi i Komunii św. oraz do bierzmowania; działają grupy apostolskie: Żywy Różaniec, Franciszkański Zakon Świeckich, Akcja Katolicka, nowe ruchy apostolskie, Ruch Światło-Życie, Kościół Domowy, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich i inne. W ciągu minionego dziesięciolecia każdego roku odbywaliśmy pieszą diecezjalną pielgrzymkę na Jasną Górę. Były także pielgrzymki do naszych diecezjalnych sanktuariów maryjnych, zwłaszcza w niedawno przeżywanym Roku Wiary. Na najbliższe lata jest zaplanowana peregrynacja Figury Matki Bożej Fatimskiej przed stuleciem objawień w Fatimie.

Jako pierwszy biskup diecezji świdnickiej, w roku dziesięciolecia jej istnienia wyrażam wszystkim diecezjanom moją serdeczną wdzięczność za modlitwę, za ofiary materialne i za wszelką życzliwość. Dzięki tej życzliwości udało się dokonać tak wiele dobrego. Serdecznie dziękuję ks. biskupowi Adamowi, który od początku pełnił funkcję rektora naszego Wyższego Seminarium Duchownego i wikariusza generalnego, a od sześciu lat służy tak przykładnie diecezji jako biskup pomocniczy. Wyrażam wdzięczność wikariuszom biskupim, kanclerzowi Kurii, dyrektorom wydziałów kurialnych, rektorowi Wyższego Seminarium Duchownego, wszystkim wychowawcom i wykładowcom Seminarium, zarządowi diecezjalnej Caritas – instytucji służącej ubogim, chorym i potrzebującym. Dziękuję wszystkim kapłanom diecezjalnym i zakonnym, zwłaszcza księżom dziekanom, proboszczom, wikariuszom oraz księżom emerytom. Słowa szczególnej wdzięczności kieruję do osób życia konsekrowanego, na czele z Siostrami Klaryskami w Kłodzku i w Ząbkowicach Śląskich; dziękuję za modlitwę i wykonywaną posługę wedle charyzmatów poszczególnych zgromadzeń. Dziękuję wszystkim katechetom, liderom grup i ruchów religijnych za wspieranie dzieła ewangelizacji. Dziękuję chorym za modlitwę i ofiarowanie swych cierpień za Kościół.

3. Zaproszenie na wspólne dziękczynienie i zapowiedź następnych spotkań modlitewnych

Umiłowani Diecezjanie, jest potrzebą naszych serc, abyśmy naszą wdzięczność okazali przede wszystkim Panu Bogu. Dlatego też bardzo serdecznie zapraszam duchowieństwo i wiernych świeckich, na czele z władzami samorządowymi, na wspólne diecezjalne dziękczynienie za dziesięć lat istnienia naszej diecezji. Jest ono zaplanowane na sobotę, 29 marca. Naszemu dziękczynieniu będzie przewodniczyć Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce, który tego dnia o godz. 11.00 będzie przewodniczył w katedrze świdnickiej uroczystej Mszy świętej. Zapraszam wszystkich, którzy mogą przybyć. Aby cała nasza Diecezja była reprezentowana na naszej wspólnej modlitwie, uprzejmie proszę wszystkich dziekanów naszej diecezji, aby z każdego dekanatu przybyła do katedry świdnickiej na tę uroczystość przynajmniej jedna autokarowa pielgrzymka.

Zapraszając na tę uroczystość, korzystam z okazji, by zapowiedzieć już dzisiaj następne ważne uroczystości związane z kanonizacją Błogosławionego Jana Pawła II i naszym dziesięcioleciem. We środę, 2 kwietnia, o godz. 17.00, w kolejną rocznicę odejścia do wieczności Błogosławionego Jana Pawła II, po raz dziesiąty zostanie odprawiona Msza św. na stadionie przy ul. Ratuszowej w Wałbrzychu. W tym roku będziemy się modlić o dobre przeżycie i obfite owoce nadchodzącej kanonizacji. Na tę uroczystość są zaproszeni mieszkańcy Wałbrzycha i okolic, a także inni chętni.

Chcę także zapowiedzieć, że z racji naszego dziesięciolecia, w niedzielę, 29 czerwca br., w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, jest zaplanowane Święto Diecezji – spotkanie religijno-modlitewne w Świdnicy, na obiektach OSIR, z udziałem zaproszonych z Brazylii ojców: o. Antonello i o. Enrique ze Wspólnoty Przymierza Miłosierdzia z Sao Paolo, którzy kilka dni wcześniej poprowadzą rekolekcje dla kapłanów diecezji świdnickiej. Na program spotkania złożą się: blok modlitewno-konferencyjny od godz. 10.00 – 14.30 i uroczysta Msza św. polowa o godz. 15.00. Informuję też, że z inicjatywy kapłanów oraz osób świeckich od kwietnia do czerwca br. w każdej parafii naszej diecezji, w niedzielę uzgodnioną z ks. proboszczem, pojawi się zespół ewangelizacyjny, składający się z księdza i dwóch osób świeckich. Celem wizyty takiego zespołu będzie głoszenie homilii kerygmatycznej przez księdza dopełnionej świadectwem osób świeckich. W niedzielne popołudnie zespół ewangelizacyjny spotka się w chętnymi na modlitwie i rozmowie ewangelizacyjnej.

Raz jeszcze dziękuję wszystkim modlącym się w intencji naszej diecezji, szczególnie chorym i cierpiącym. Jednocześnie zwracam się z bardzo gorącą prośbą o dalszą modlitwę. Na czas Wielkiego Postu, na dobre przygotowanie się do Świąt Wielkanocnych i do kanonizacji Błogosławionego Jana Pawła II, jak również na radosne świętowanie dziesięciolecia naszej diecezji z serca wszystkim błogosławię.

+ Ignacy Dec

Biskup Świdnicki

List pasterski biskupa świdnickiego na Wielki Post 2014 roku

Na podstawie: diecezja.swidnica.pl

 

Zobacz także
Pieśń o życiu
Bóg nie cieszy się z krwi
Komentarze (1)

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status