WYDARZENIA

Dominikanie – męczennicy z Ząbkowic

20 marca br. minęła 586. rocznica męczeńskiej śmierci trzech dominikanów z klasztoru w Ząbkowicach Śląskich. Ojciec Mikołaj Carpentarius, ojciec Jan Buda i diakon Andrzej Cantoris oddali życie w obronie wiary na progach kościoła. Napastnikami byli husyci, którzy zniszczyli wtedy całe miasto. Trzej dominikanie jako jedyni duchowni zostali z wiernymi i broniąc swoją świątynię, zostali brutalnie zamordowani przez agresorów.

W Wielki Piątek 1428 r. husyci zajęli miasto, mordowali mieszkańców i rabowali ich majątek. Gdy wtargnęli do klasztoru dominikańskiego część zakonników próbowała ich powstrzymać przed rabunkiem. Pierwszym zabitym przy pomocy maczug był kaznodzieja ojciec Jan Buda. Jego ciało poćwiartowano mieczem i rozrzucono po dziedzińcu klasztornym. Przeor ojciec Mikołaj Carpentarius został spalony na stosie ustawionym na placu przed kościołem. Stos ułożono z złożonym z paramentów, obrazów i rzeźb, które wyciągnięto ze świątyni. Ostatnią ofiarą był diakon Andrzej Cantoris, którego powieszono na nieistniejącej już dzisiaj Bramie wrocławskiej, a następnie zabito strzałami z łuku. Przed śmiercią każdy zakonnik został oskalpowany, co miało na celu ośmieszenie ich tonsur. Po zabiciu zakonników husyci splądrowali i spalili kościół wraz z klasztorem. Po opuszczeniu przez nich Ząbkowic, mieszkańcy wyzbierali szczątki męczenników i złożyli w wypalonym kościele.

Kościół odbudowany po tej tragedii stoi po dziś dzień, a w jego prezbiterium w specjalnej szkatule znajdują się doczesne szczątki ząbkowickich męczenników. Wróciły tu w 1970 r., wcześniej zaś były przechowywane w kościele parafialnym pw. Św. Anny, gdzie trafiły w 1810 r. po kasacie klasztoru dominikańskiego. Wykonane ku czci męczenników zabytkowe figury zostały odrestaurowane staraniem samorządu Gminy Ząbkowice Śląskie w 2009 r. Świątynia nosząca wezwanie Podwyższenia Krzyża Świętego jest od września 1946 r. miejscem nieustającej adoracji Najświętszego Sakramentu, a posługę tam sprawują Mniszki Klaryski. Siostry otaczają pieczołowitością relikwie męczenników, jak i cały kościół oraz klasztor. W kilku ostatnich latach przeprowadzono tu wiele remontów, aby to szczególne miejsce w naszej Diecezji mogło pulsować duchowym bogactwem i było miejscem spotkań, o czym na Portalu AKCJA pisaliśmy niedawno.

W minioną niedzielę 30 marca 2014 r. uroczystą Mszę świętą o beatyfikację ząbkowickich męczenników dominikańskich sprawował ojciec Paweł Kozacki – prowincjał Zakonu Dominikanów. Przybył z Warszawy i jak powiedział wiernym zgromadzonym na liturgii: >> jako nowo wybrany przełożony wspólnoty dominikańskiej w Polsce, przyszedł pochylić czoła przed swoimi poprzednikami i jednocześnie braćmi, którzy oddali życie za wiarę. << Wraz z ojcem Kozackim przyjechały siostry dominikanki oraz przedstawiciele świeckiej wspólnoty dominikańskiej z Wrocławia. W homilii ojciec prowincjał zaakcentował potrzebę nieustannego dojrzewania w wierze. Przykład heroicznego wyznania wiary, jakie złożyli trzej dominikanie w XV w. jest przejawem nadzwyczajnej dojrzałości w wierze, do której każdy z nich dochodził dzięki łasce danej od Pana i zarazem dzięki osobistemu wysiłkowi. >> Współcześnie też potrzebujemy stałego dojrzewania w wierze niezależnie od jej aktualnego stanu i niezależnie od życiowego powołania << – mówił kaznodzieja. Za obecność w Ząbkowicach i wspólną modlitwę przybyłym gościom i wszystkim obecnym podziękował współcelebrujący Mszę św. pallotyn ks. Jerzy Szady – kapelan kościoła.

Po Mszy św. przybyli na tę uroczystość skupili się wokół szczątków trzech dominikanów. Odmówiona została (zatwierdzona w 2007 r. ) modlitwa przez wstawiennictwo Męczenników Dominikańskich z Ząbkowic Śląskich, której treść cytujemy poniżej.

Modlitwa przez wstawiennictwo Męczenników Dominikańskich z Ząbkowic Śląskich

– ojca Mikołaja Carpentariusa, ojca Jana Budy i diakona Andrzeja Cantorisa. 

Wszechmogący i Miłosierny Boże,

Trzej Męczennicy Dominikańscy w 1428 roku oddali za Ciebie swoje życie. Poprzez okrutną śmierć męczeńską złożyli największe świadectwo o Tobie. Dla nich ta śmierć była dopełnieniem ich wielkiej miłości ku Tobie.

Napełnij nas duchem tych świadków wiary, byśmy za ich przykładem, przynajmniej w małych rzeczach codziennego życia, odważnie i z czystym sercem szli za Tobą w miłości, cierpliwości i wierności.

Zachowaj nas Boże Ojcze, za wstawiennictwem tych trzech Ząbkowickich Męczenników od wszelkich niebezpieczeństw duszy i ciała oraz udziel nam łaski, abyśmy po dobrym życiu na ziemi mogli oglądać Twoje Oblicze na wieki w niebie.

Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

(kk) 

Zobacz także
Wieczór nasycony dobrym przesłaniem
Aborcja to zabijanie dzieci!
2 komentarze
  • […] RELACJA Z MSZY ŚW. O BEATYFIKACJĘ ZĄBKOWICKICH MĘCZENNIKÓW DOMINIKAŃSKICH NA PORTALU AKCJA […]

    • Bolesław lip 20,2017 z 13:42

      Trzech Ząbkowickich męczenników powinno być kanonizowani w XV wieku. Rosnące zainteresowanie i wzrost kult do trzech męczenników jest apelem do biskupa i episkopatu polski o podjęcie procedury kanonizacyjnej.

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status