WYDARZENIA

Zaproszenie do myślenia i miłowania

>> Chrześcijaństwo jest jedyną religią na świecie, która zaprasza jednocześnie do myślenia i do miłowania. << – powiedział ojciec Roman Celary – franciszkanin, w homilii podczas Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Wambierzycach. Do tego szczególnego miejsca zjechali się w minioną sobotę członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej Diecezji Świdnickiej.

Celem – zapowiadanego przez Portal AKCJA – pielgrzymowania było dziękczynienie za kanonizację Świętego Jana Pawła II. Do Wambierzyc dotarli przedstawiciele oddziałów parafialnych, którzy pragnęli i mogli tego dnia wspólnie dziękować Panu Bogu za dar świętości Papieża z Polski. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że miejsce modlitwy wybrane było nieprzypadkowo. 59 lat temu w tym właśnie miejscu Mszę św. odprawiał ks. Karol Wojtyła, który wraz ze swoimi przyjaciółmi i wychowankami wędrował latem 1955 roku po Kotlinie Kłodzkiej. Ten fakt upamiętnia kaplica Świętego Jana Pawła II wewnątrz wambierzyckiej Bazyliki. Od jej nawiedzenia zaczęło się spotkanie modlitewne zorganizowane przez Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Świdnickiej.

Najważniejszym akcentem dnia skupienia była Msza św., którą celebrował ks. dr Sławomir Augustynowicz – diecezjalny asystent Akcji. Homilię wygłosił o. Roman Celary, który zwrócił uwagę na świętość, jako na sposób życia właściwy dla chrześcijan. Nawiązując do czytań liturgicznych podkreślił, że Pan Bóg przedstawia się człowiekowi zwrotem >> Oto Jestem << Ten zaimek wskazujący jest podpowiedzią dla człowieka, że dzieje się coś ważnego, że Pan zaprasza go do wyboru takiego stylu życia, jakiego przykładem jest dla nas dzisiaj Święty Jan Paweł II. Ma to znaczenie w wymiarze indywidualnym, rodzinnym i społecznym. Człowiek może Panu Bogu odpowiedzieć także „oto jestem”, ale niestety często, może nawet zbyt często odwraca się i żyje >> jakby Pana Boga nie było. << Ojciec Roman wymienił szereg polskich świętych, których zwyczajne ludzkie życie nieustannie stanowi model dążenia do dobra wspólnego m.in. w sferze życia publicznego. >> Dobrze byłoby wprowadzać taki duchowy rząd, aby w Polsce życie ludzi, rodzin i wspólnot zmieniało się na lepsze << – zaznaczył kaznodzieja.

Na zakończenie Eucharystii słowa wdzięczności do ojca Romana skierował ksiądz asystent oraz prezes Zarządu DIAK Monika Rejman, która później wpisała się też do księgi pamiątkowej Sanktuarium. Po cichej modlitwie przed cudowną figurką Najświętszej Maryi Panny, pielgrzymi udali się na modlitwę różańcową. Z inicjatywy uczestników odmawianie różańca odbywało się podczas „wspinaczki” Górą Drogi Krzyżowej, z której przy kolejnych tajemnicach różańca widać było Bazylikę Matki Bożej Wambierzyckiej jakby w dolinie. Na początku Sławomir Augustynowicz wprowadził wszystkich z aurę skupienia i duchowej mobilizacji. Na zakończenie zaś wygłosił krótką konferencję poświęconą potrzebie zaangażowania świeckich w życie Kościoła i ich odpowiedzialność za Ojczyznę. Z kolei prezes Monika Rejman zapowiedziała kolejne najbliższe wydarzenia integrujące członków i sympatyków Akcji Katolickiej. W przyszły miesiącu zaplanowane jest II Forum Katolickie (14 czerwca), które tym razem odbędzie się w Głuszycy oraz tradycyjna Pielgrzymka na Jasną Górę (21 czerwca). Poinformowała także o przygotowaniach do jubileuszu 10-lecia Instytutu Akcji Katolickiej w Diecezji Świdnickiej, który odbędzie się w listopadzie br. Na zakończenie ks. dr Sławomir Augustynowicz udzielił wszystkim kapłańskiego błogosławieństwa.

(kk)

Zobacz także
Wspieramy akcję Pielgrzymka na Facebooku i Twitterze!
Demony seksu

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status