WYDARZENIA

Akcja Katolicka w Italii

Nowym prezesem włoskiej Akcji Katolickiej, na kadencję 2014 -2017, został profesor Matteo Truffelli. Nominację potwierdził kard. Angelo Bagnasco, przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch. Wcześniej wyboru dokonali delegaci XV Zgromadzenia stowarzyszenia, które na przełomie kwietnia i maja br. obradowało w Rzymie.

Urodzony w regionie Emilia Romania 44 -letni Matteo Truffelli ( żonaty z Francescą Bizzi ) mieszka w Parmie. Jest docentem historii doktryny politycznej  na Uniwersytecie Parmeńskim. Delegat regionalny w latach 2008 – 2014. Kierował Instytutem Badań Społecznych i Politycznych im. Vittorio Bachelet’a. Obecnie jest członkiem jego rady naukowej. Zastąpił na stanowisku prezesa ACI neapolitańczyka Franco Miano, profesora filozofii moralnej.

Nowy prezes przekazał wyrazy wdzięczności biskupom włoskim, którzy zatwierdzili jego wybór i podziękował za zaufanie członkom Akcji Katolickiej. Swoją misję zawierza Bogu. Liczy również na wsparcie ze strony całego stowarzyszenia. Zwracając się do biskupów przypomniał słowa komunikatu opublikowanego po XV Zgromadzeniu ACI, w którym delegaci stwierdzili, że z nadzieją w sercach będą wspierać działania budujące „ścieżki radości” z udziałem dzieci, młodzieży i dorosłych. „Jako świadkowie miłości Boga musimy wspierać ludzi w ich trudnościach, w szczególności ludzi młodych, doświadczających braku pracy, musimy pomagać rodzinom w kryzysie, ludziom samotnym, starszym oraz imigrantom, tym wszystkim, którzy potrzebują słów nadziei.”

Matteo Truffelli wyraził wdzięczność pod adresem ustępującego prezesa Franco Miano podkreślając jego zasługi dla ACI, a zwłaszcza pracę na  rzecz stowarzyszenia,  którą pełnił z mądrością, oddaniem, wiarą i głębokim poczuciem człowieczeństwa. Zwracając się do członków stowarzyszenia  stwierdził, że Akcja Katolicka jest zdolna do podjęcia współodpowiedzialności za krzewienie radości życia. Trzeba wspierać ludzi w ich problemach dając świadectwo radości, która pochodzi z Ewangelii, i przekonania, że wiara potrafi przemienić życie.

W swym pierwszym oficjalnym wystąpieniu nowy prezes włoskiej Akcji Katolickiej odwołał się do słów papieża Franciszka wypowiedzianych podczas spotkania z przedstawicielami Akcji Katolickiej, 3 maja br. Papież powiedział wtedy: Aby być z Jezusem, trzeba iść na ulice, do ludzi, trzeba  cieszyć się i weselić w Panu przekazując bliźnim słowa pocieszenia i świadcząc czyny  miłosierdzia. Matteo Truffelli wyraził przekonanie, że  Akcja Katolicka podejmie to wezwanie papieża z miłością i modlitwą przełamując  bariery, które dzielą ludzkie serca, poszukując wspólnych punktów, które mogą połączyć ludzi różnych kultur i religii, aby przezwyciężyć trudne, często wypełnione wielkim  cierpieniem problemy współczesnego świata. Na koniec przywołał pamięć Vittorio Bachelet’a – prawnika, polityka ( jednego z liderów włoskiej chadecji ) i lidera Akcji Katolickiej, zamordowanego w roku 1980 przez Czerwone Brygady, który dokładnie przed pięćdziesięciu laty został prezesem ACI. „Za nim, chciałbym powiedzieć, że Akcja Katolicka nadal , tak jak wtedy, nie istnieje dla siebie , ale aby pomoc Włochom kochać Boga i ludzi ” –  zakończył swoje wystąpienie Matteo Truffelli, nowy prezes Akcji Katolickiej we Włoszech.

(bu)

Na podstawie: ak.org.pl

Fot: azionecattolicasiracusa.it

Zobacz także
Niebezpieczne prawo
Zaplanuj wakacje letnie

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status