WYDARZENIA

Z rodziną jest najlepiej!

W kilku miastach naszej Diecezji – zgodnie z zapowiedzią Portalu AKCJA – odbyły się w ostatnich dniach, głównie w pierwszą niedzielę czerwca Marsze dla Życia i Rodziny. Wydarzenie to miało po raz pierwszy miejsce  w Ząbkowicach Śląskich. Tutaj inicjatywa należała do grupy społeczników skupionych wokół duszpasterstwa Parafii pw. Św. Jadwigi. Jak się okazało inicjatywa trafiła w ważną dla wielu osób sprawę, jaką jest przywiązanie do tradycyjnego modelu rodziny i poszanowanie świętości ludzkiego życia.

I Ząbkowicki Marsz dla Życia i Rodziny zaczął się od Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. prałata Mariana Mądrego. Wszystkich przybyłych na Marsz powitał ks. Bogdan Wolniewicz – dziekan Dekanatu Ząbkowice Śląskie Południe. W homilii wygłoszonej przez ks. Jana Srokę pojawiły się przykłady zjawisk podważających świętość życia i wartości rodzinne. Najlepszą odpowiedzią człowieka na te procesy jest ukazanie piękna życia rodzinnego i sensu życia poświęconego innym ludziom. Kaznodzieja zaakcentował znaczenie nauczania Świętego Jana Pawła II, który został ogłoszony patronem rodzin. Na zakończenie liturgii radna Rady Miejskiej Grażyna Sobór odczytała apel do władz publicznych o poszanowanie praw rodziny. Uczestnicy wydarzenia wyruszyli następnie ulicami miasta na Rynek, gdzie miał miejsce radosny finał rodzinnego święta.

Na scenie jedna z rodzin odczytała Przesłanie Marszu dla Zycia i Rodziny. Czytamy w nim m.in. >> Rodzinny dom – jego ciepło, zapewnione w nim bezpieczeństwo, pielęgnowany szacunek do starszych i chorych oraz troska o najmniejszych, miłość do każdego rodzącego się życia oraz cudowny związek kobiety i mężczyzny – to bezcenny skarb dla każdego człowieka. Nie chcemy, aby w świadomość społeczną wprowadzane były i z pieniędzy publicznych finansowano ideologiczne eksperymenty dewastujące tradycyjny i zapisany w Konstytucji Rzeczypospolitej model rodziny. Tak myślimy i czujemy w przeświadczeniu, że z rodziną jest najlepiej! Maszerowaliśmy dzisiaj po to, by zwrócić uwagę opinii publicznej i władz – zarówno tych lokalnych, jak i ogólnopolskich – na sytuację rodziny. Z uwagi na fakt, że rodzina jest instytucją szczególną i niezastępowalną domagamy się tego, by cieszyła się odpowiednim prestiżem. Podstawowym przejawem szacunku dla rodziny powinno być zaufanie, że mogąc konsumować owoce swojej pracy, będzie czynić to roztropnie i odpowiedzialnie troszcząc się zarówno o potrzeby swoje jak i wspólnoty, w której żyje. Oczekujemy od osób i grup odpowiedzialnych za sprawy publiczne w naszych gminach, naszym powiecie i w całej Polsce, aby zwielokrotniły starania o to, by powstawały miejsca pracy, by rozwijały się instytucje oświaty, kultury i sportu nastawione na kształtowanie wiedzy, charakterów i kreatywności wśród dzieci i młodzieży, by nikt nie cierpiał z powodu braku dachu nad głową i aby nie było wśród nas osób odrzuconych z jakiegokolwiek powodu, jak to ma miejsce szczególnie, gdy nasi bliscy i znajomi opuszczają rodzinne strony w poszukiwaniu pracy i godziwego wynagrodzenia. Tak uważamy, bo jesteśmy przekonani, że z rodziną jest najlepiej! <<

Serdeczne słowa do uczestników Marszu skierowali starosta ząbkowicki oraz burmistrz Ząbkowic, którzy również uczestniczyli we wcześniejszej częsci Marszu. Nie zabrakło uroczych występów dziecięcego zespołu tanecznego z Przedszkola w Bobolicach i Szkoły Podstawowej nr 3 w Ząbkowicach. Na zakończenie zagrały dziecięca i młodzieżowa orkiestry dęte z partnerskiego miasta Cerveny Kostelec z Czech.

Ząbkowickie święto rodziny poprzedziły kilkutygodniowe przygotowania i ogłoszone wcześniej konkursy plastyczne i fotograficzne o tematyce prorodzinnej. Organizatorzy, których liderką była Aneta Klinke-Osadnik, prosili  pomoc lokalnych przedsiębiorców oraz władze samorządowe. Udało się pozyskać przychylność burmistrza Ząbkowic i starosty ząbkowickiego oraz kilku ząbkowickich przedsiębiorców, którzy wsparli ideę Marszu. Na scenie pod Ratuszem wręczone zostały nagrody i wyróżnienia przyznane uczestnikom wspomnianych konkursów. Ponad 220 prac ocenianych było wcześniej przez specjalną komisję ekspertów. Prawie 2-godzinny program na scenie prowadzili Roman Pińkowski i Małgorzata Przyjemska. W trakcie wspólnej zabawy odbywały się aranżowane spontanicznie konkursy, w których upominki rzeczowe fundowane przez sponsorów otrzymywały osoby indywidualne i całe rodziny. Miniona niedziela upłynęła w bardzo radosnej i pozytywnej aurze i to nie tylko tej z nieba, ale przede wszystkim dzięki wzajemnej życzliwości organizatorów, uczestników, sponsorów pierwszego ząbkowickiego Marszu dla Życia i Rodziny.

(kk)

Na podstawie: zabkowice4you.pl

Zobacz także
Ikona Wielkiej Soboty
W służbie doktryny gender

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status