WYDARZENIA

Z ufnością w Boga i Jego moc

Od powitania przez abp. Wacława Depo rozpoczęła się w ubiegła sobotę w bazylice Świętej Rodziny w Częstochowie Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę. „Dziękuję za to, że tu jesteście” – powiedział metropolita częstochowski nawiązując do pamiętnych słów św. Jana Pawła II wypowiedzianych w czerwcu 1979 roku w Częstochowie, a następnie odnosząc się do tego wydarzenia.

Prezes Zarządu KIAK Halina Szydełko również nawiązała do św. Jana Pawła II przypominając, że to papieżowi Akcja Katolicka zawdzięcza swoje odrodzenie instytucjonalne w latach 90. minionego stulecia. Odnosząc się do tego faktu przypomniała o zaplanowanym na rok przyszły II Kongresie stowarzyszenia i dokonała podsumowania ważniejszych inicjatyw diecezjalnych i parafialnych. Nawoływała do podejmowania nowych zadań i pozyskiwania nowych członków. Ponieważ kongres odbędzie się tuż przed 20. rocznicą  reaktywowania Akcji Katolickiej, niech to podsumowanie będzie także rachunkiem sumienia jako wyraz dojrzałej troski o przyszłość organizacji. Z kolei krajowy asystent kościelny AK – biskup Marek Solarczyk wyraził życzenie, aby Akcja Katolicka stała się fundamentem dla wszystkich ludzi Kościoła w Polsce.

W dalszej części uroczystości odbyło się wręczenie medali „Za Dzieło Apostolstwa”, które otrzymali  Maria Grazia Tibaldi – sekretarz generalny Międzynarodowego Forum Akcji Katolickiej oraz ks. dr Jacek Uliasz dyrektor Instytutu Teologicznego ze Lwowa, a zarazem asystent kościelny Akcji Katolickiej archidiecezji lwowskiej obrządku łacińskiego. Pani Tibaldi została uhonorowana za wieloletnią współpracę między FIAC, a Krajowym Instytutem Akcji Katolickiej. Księdzu Uliaszowi zawdzięcza się powstanie struktur stowarzyszenia na Ukrainie.

Dziękując za otrzymany medal Maria Grazia Tibaldi przekazała pozdrowienia od sekretariatu FIAC i nowego zarządu ACI (włoskiej AK). „Jesteśmy stowarzyszeniem – powiedziała – które ma przyjaciół w każdej części świata”. Ona również odniosła się do św. Jana Pawła II. „Jesteśmy dzisiaj na Jasnej Górze, przed Czarną Madonną i moje myśli biegną ku świętemu papieżowi, który był tak bardzo przywiązany do tego miejsca.” Przypomniała ostatnie spotkanie Ojca Świętego z ACI w Loreto, w roku 2004 i jego przesłanie, że najpiękniejszym darem, jaki możemy dać Kościołowi i światu jest świętość. Odniosła się również do spotkania ACI z papieżem Franciszkiem  w maju tego roku. Papież powiedział wtedy m.in., że członkowie AK  pozostając w Jezusie i z Jezusem i radując się w Panu winni nieść Słowo Boże na krańce świata. Na koniec wezwała do zawierzenia Pani Jasnogórskiej papieża Franciszka, Światowego Dnia Młodzieży, który odbędzie się za dwa lata w Krakowie, a także Akcji Katolickiej i dzieła, które prowadzi.

Ksiądz Jacek Uliasz podziękował za ten znak pamięci i miłości. Wspomniał o przedwojennych dziejach stowarzyszenia, które było najważniejszą organizacją katolików świeckich na wschodnich kresach II RP. Nawiązał do aktualnej działalności Akcji Katolickiej na Ukrainie. „Z błogosławieństwem Kościoła ta praca będzie kontynuowana” – zapewnił na koniec.

Andrzej Jastremski, prezes AK we Lwowie w swoim wystąpieniu powiedział: „Akcja Katolicka Archidiecezji Lwowskiej w szczególny sposób składa na ręce Bogurodzicy Dziewicy swoje podziękowanie za dar kanonizacji dwóch wielkich papieży – Jana XXIII i Jana Pawła II, którzy w osobliwy sposób przyczynili się do zachowania wiary i życia religijnego Kościoła rzymsko-katolickiego na Ukrainie i na terenie byłego ZSRR w latach terroru komunistycznego”. Następnie przypomniał wielkiego lwowianina, lekarza i naukowca, Sługę Bożego Henryka Mosinga, działacza katolickiego przed II wojną światową, a następnie kapłana, który swoje święcenia zawdzięczał pośrednictwu kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz biskupa krakowskiego, Karola Wojtyły, interweniujących  w jego sprawie u przyszłego Jana XXIII, wówczas jeszcze arcybiskupa Wenecji. Dzięki tym staraniom  kardynał Wyszyński udzielił mu potajemnych  święceń kapłańskich. Z wielkim wzruszeniem  Andrzej  Jastremski kreślił sylwetkę lwowskiego kapłana, który jako Ojciec Paweł prowadził działalność misjonarską. Z oddaniem niósł pomoc duchową i finansową ludności polskiej na terenie d. ZSRR, szczególną troską otaczając sieroty, którym pomagał w zdobywaniu wykształcenia. „Ksiądz doktor Henryk Mosing potajemnie, nielegalnie wychowywał młodzież, wielu przygotował do święceń kapłańskich, prowadząc w Instytucie i swoim mieszkaniu tajne seminarium duchowne. Jednym z jego wychowanków jest obecny biskup pomocniczy Archidiecezji Lwowskiej, ks. Leon Mały”.  Ojciec Paweł zmarł w roku 1999, a św. Jan Paweł II w liście odczytanym podczas pogrzebu w katedrze lwowskiej nazwał go człowiekiem sprawiedliwym, gorliwym pasterzem i wytrwałym misjonarzem oddanym bez reszty Chrystusowi i ludziom.

Po uroczystości w częstochowskiej katedrze  delegacje Akcji Katolickiej ze wszystkich diecezji przeszły w procesji pod szczyt Jasnej Góry, gdzie odbyła się Msza św., której przewodniczył biskup Marek Solarczyk. W wygłoszonej homilii krajowy asystent Akcji Katolickiej nawiązując do czytań powiedział: „Dziś otrzymaliśmy niesamowity dar, przypomnienie, że jesteśmy synami Boga”. Zwrócił również uwagę, że misją – akcją stowarzyszenia winno być podjęcie akcji działania Ducha Świętego. „Warto – dodał – abyście byli ludźmi, którzy noszą w sobie ufność w Boga i Jego moc”. Mszę św. zakończyło odczytanie przez prezes Halinę Szydelko Aktu Zawierzenia Akcji Katolickiej Pani Jasnogórskiej.

W przeddzień pielgrzymki w Wyższym Seminarium Duchownym  odbyła się konferencja pod hasłem „Zło Dobrem Zwyciężaj”. Jej uczestnicy wysłuchali wykładów: dr hab. prof. UKSW Marii Ryś – „Cywilizacja miłości odpowiedzią na cywilizacji śmierci” oraz dr. Pawła Kwasa – „Budujmy dialog – uwarunkowania dobrej komunikacji interpersonalnej”. Warto dodać, że spotkanie członków Akcji Katolickiej w katedrze poprzedził krótki koncert ubiegłorocznej laureatki Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Krakowie – Justyny Salawy.

(bu)

Na podstawie: ak.org.pl

Fot: dzięki uprzejmości Pana Ryszarda Zawady – POAK Dzierżoniów

Zobacz także
Ave Maria, gratia plena, Dominus tecum…
Ognioodporni

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość