WYDARZENIA

W obronie Profesora Bogdana Chazana

Akcja Katolicka w Polsce z głębokim ubolewaniem przyjęła Pani decyzję  w sprawie zwolnienia prof. Bogdana Chazana ze stanowiska dyrektora Szpitala im. św. Rodziny w Warszawie. Pani kara dotknęła człowieka nie wyrażającego zgody na zabicie drugiego człowieka.

Jest to decyzja zła i niegodziwa. Zła, gdyż powodowana koniunkturą polityczną Pani ugrupowania, gwałtownie szukającego tematów zastępczych wobec ważniejszych i trudniejszych spraw, jakie dzieją się w naszym kraju. Zła, gdyż pozbawiająca placówkę zdrowia dobrego dyrektora – doskonałego fachowca, akceptowanego przez zespół pracowników, szanowanego i cenionego przez pacjentów. Zła gdyż dyskredytująca prawo człowieka do postępowania zgodnie z głosem sumienia.

Niegodziwa, gdyż godzi w dobro pacjentów. Pozwolę sobie zacytować w tym miejscu opinię prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej, który powiedział: „Z bólem serca przyjmuję tę wiadomość, że warszawianki zostały pozbawione 70 tysięcy złotych, które mogłyby być zużyte na leki, środki opatrunkowe, a teraz pozbawione są opieki wyśmienitego, światowej klasy fachowca, to znacznie większa kara niż te 70 tysięcy.”

Niegodziwa, bo decydując się na nią podjęła Pani próbę łamania ludzkiego sumienia, które to praktyki, wydawać by się mogło nie powinny mieć miejsca w demokratycznym państwie prawa, gdyż tak bardzo są charakterystyczne dla systemów totalitarnych.

Niegodziwa, bo wpisuje się Pani w kampanię kłamstwa próbującą przekonać opinię publiczną, że deklaracja sumienia jest czymś złym dla człowieka. Niegodziwa, bo otwiera Pani drogę kariery dla lekarzy bez sumienia, którzy są rzeczywistym zagrożeniem  dla pacjentów.

Chciałoby się przytoczyć w tym miejscu wielkie wołanie św. Jana Pawła II  z roku 1994 o to, że „w Polsce potrzebni są ludzie sumienia”, ale obawiam się, że jest to „głos wołającego na puszczy”, przed którym Pani, i Pani klasa polityczna zatyka uszy zatracając własne sumienia, pogrążając się w świecie antywartości, a co gorsze ciągnąc za sobą rzesze ludzi ubezwłasnowolnionych miażdżącą propagandą.

Nie mam nadziei, aby ten list był w stanie zmienić Pani decyzję, ale pokładam głęboką ufność, że właśnie głos sumienia integralnie  związany z każdą istotą ludzką, będzie Pani przypominał o granicach, których nie powinien przekraczać człowiek deklarujący przywiązanie do Boga, człowiek pragnący cieszyć się szacunkiem drugiego człowieka, po prostu – przyzwoity człowiek.

Halina Szydełko

Prezes Zarządu

Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej

Na podstawie: ak.org.pl

 

Zobacz także
Rowerem na Jasną Górę
Jubileusz 25. Akcji Katolickiej w Polsce

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status