WYDARZENIA

Madonna o wielu obliczach

Od kilku dni w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ząbkowicach Śląskich można oglądać wyjątkową kolekcję kopii 47 wizerunków Matki Bożej, których oryginały rozsiane po całej Polsce koronował Kardynał Stefan Wyszyński – Prymas Polski. Tylko jeden z nich pochodzi z terenu Dolnego Śląska, a nawet obecnej Diecezji Świdnickiej. To Matka Boża Wambierzycka.

Wystawa pt. „Królowa Polski o wielu obliczach” zorganizowana przez jest Instytut Prymasa Wyszyńskiego. Pomysłodawczynią wystawy jest Helena Kupiszewska. Z wykształcenia jest historykiem sztuki, przez wiele lat pracowała w Rzymie, gdzie pełniła funkcję kustosza darów, jakie otrzymywał od Polaków Jan Paweł II. Inwentaryzowała i opisywała obrazy, rzeźby, tkaniny, dokumenty – to wszystko wymagało inwentaryzacji, opisania. W rzymskim „Domu Polskim” podczas przygotowywania ekspozycji zgromadzonych zbiorów poznała malarkę Bożenę Janinę Aleksy. I jej właśnie zaproponowała przygotowanie kopii wizerunków koronowanych przez Prymasa Tysiąclecia.  Artystka urodzona w Witkowie na Dolnym Śląsku od 1990 r. uczestniczyła w w zajęciach malarstwa u prof. Ewy Wróblewskiej w Warszawie.W latach 1998 – 2003, będąc w Rzymie, malowała pod kierunkiem prof. Józefa Natansona – wybitnego polskiego malarza na emigracji. Brała też udział w plenerach artystycznych w Pompejach, Castel Gandolfo, Treviniano i Rzymie. Później, w trakcie pobytu w Brukseli prowadziła zajęcia z malarstwa w Women’s International Club. Aktualnie mieszka i tworzy w Warszawie, a od 2005 r. jest członkiem Stowarzyszenia Artystów Plastyków Bemowa.

Obrazy powstały w ciągu pięciu lat. Ukończone w 2013 r. prace już kilkakrotnie były prezentowane w różnych miastach w Polsce i za granicą. Wystawę można oglądać codziennie w kościele przy ul. Grunwaldzkiej do 24 sierpnia br. Wszystkie kopie są bardzo starannie opisane i spacer wzdłuż naw świątyni, którą opiekują się Siostry Klaryski, można potraktować jako swego rodzaju „pielgrzymkę” po 47, spośród 600 polskich sanktuariach maryjnych.

(kk)

Na podstawie: zabkowice4you.pl

Zobacz także
Bronimy rodzinę
Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich w Radio Maryja o wyborach
2 komentarze

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status