WYDARZENIA

Madonna o wielu obliczach

Od kilku dni w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ząbkowicach Śląskich można oglądać wyjątkową kolekcję kopii 47 wizerunków Matki Bożej, których oryginały rozsiane po całej Polsce koronował Kardynał Stefan Wyszyński – Prymas Polski. Tylko jeden z nich pochodzi z terenu Dolnego Śląska, a nawet obecnej Diecezji Świdnickiej. To Matka Boża Wambierzycka.

Wystawa pt. „Królowa Polski o wielu obliczach” zorganizowana przez jest Instytut Prymasa Wyszyńskiego. Pomysłodawczynią wystawy jest Helena Kupiszewska. Z wykształcenia jest historykiem sztuki, przez wiele lat pracowała w Rzymie, gdzie pełniła funkcję kustosza darów, jakie otrzymywał od Polaków Jan Paweł II. Inwentaryzowała i opisywała obrazy, rzeźby, tkaniny, dokumenty – to wszystko wymagało inwentaryzacji, opisania. W rzymskim „Domu Polskim” podczas przygotowywania ekspozycji zgromadzonych zbiorów poznała malarkę Bożenę Janinę Aleksy. I jej właśnie zaproponowała przygotowanie kopii wizerunków koronowanych przez Prymasa Tysiąclecia.  Artystka urodzona w Witkowie na Dolnym Śląsku od 1990 r. uczestniczyła w w zajęciach malarstwa u prof. Ewy Wróblewskiej w Warszawie.W latach 1998 – 2003, będąc w Rzymie, malowała pod kierunkiem prof. Józefa Natansona – wybitnego polskiego malarza na emigracji. Brała też udział w plenerach artystycznych w Pompejach, Castel Gandolfo, Treviniano i Rzymie. Później, w trakcie pobytu w Brukseli prowadziła zajęcia z malarstwa w Women’s International Club. Aktualnie mieszka i tworzy w Warszawie, a od 2005 r. jest członkiem Stowarzyszenia Artystów Plastyków Bemowa.

Obrazy powstały w ciągu pięciu lat. Ukończone w 2013 r. prace już kilkakrotnie były prezentowane w różnych miastach w Polsce i za granicą. Wystawę można oglądać codziennie w kościele przy ul. Grunwaldzkiej do 24 sierpnia br. Wszystkie kopie są bardzo starannie opisane i spacer wzdłuż naw świątyni, którą opiekują się Siostry Klaryski, można potraktować jako swego rodzaju „pielgrzymkę” po 47, spośród 600 polskich sanktuariach maryjnych.

(kk)

Na podstawie: zabkowice4you.pl

Zobacz także
Płacz pod sercem
Niezłomny duszpasterz młodzieży i błogosławiony Ziemi Kłodzkiej – dzieciństwo
2 komentarze

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość