WYDARZENIA

W obronie prawa do życia

W Parlamencie Europejskim odbyło się przesłuchanie Fransa Timmermansa desygnowanego na pierwszego wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, odpowiedzialnego za regulację i rządy prawa oraz Kartę Praw Podstawowych.

Wśród zadających pytanie nowemu komisarzowi był m.in. Kazimierz Michał Ujazdowski. Europoseł PiS pytał, jakich środków zamierza użyć nowy komisarz w celu powstrzymania nadprodukcji prawa przez KE. >> Ponadto czy może Pan zadeklarować, że w przypadku silnego sprzeciwu parlamentów narodowych będzie się Pan opowiadał za wycofaniem projektu aktu ustawodawczego? << – dopytywał Kazimierz Michał Ujazdowski. W odpowiedzi komisarz – desygnowany Timmermans podkreślił, że potrzebna jest zmiana kultury powstawania propozycji ustawodawczych w strukturach Komisji. Jego zdaniem będzie to miało pozytywny wpływ na życie obywateli.

Kazimierz Michał Ujazdowski zapytał komisarza także o odrzucenie przez KE europejskiej inicjatywy ustawodawczej „One of Us”, które zamieniło w fikcję instytucję, która miała budować zaufanie obywateli do UE.  >> Czy może Pan zadeklarować, że podobne praktyki nie powtórzą się w przyszłości? << – pytał europoseł PiS. Zdaniem Fransa Timmermansa Komisja prawidłowo zareagowała na tę inicjatywę, co nie znaczy, że na ten temat nie powinna być prowadzona debata polityczna z inicjatorami tej akcji, przy udziale Parlamentu Europejskiego.

>> Odpowiedź Pana Timmermansa uznaję za częściowo satysfakcjonującą. Broniąc decyzji poprzedniej Komisji, wyraził pogląd, że inicjatywy obywatelskie nie powinny być całkowicie odrzucane. W jego opinii nawet jeśli Komisja nie podziela poglądów obywateli, powinna umożliwić debatę nad postawionymi kwestiami w instytucjach europejskich. Będziemy trzymać za słowo Pana Timmermansa. Nie możemy pozwolić na zmarnowanie potencjału „One of Us” << – mówi Kazimierz Michał Ujazdowski, przypominając, że pod inicjatywą opowiadającą się za podjęciem przez Komisję Europejską działań prawnych zakazujących finansowania aborcji i eksperymentów na embrionach podpisały się blisko dwa miliony obywateli UE.

(md)

Zobacz także
Ekumeniczne śpiewanie
Skala protestu jest ogromna

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość