WYDARZENIA

Akcja Katolicka dla Kościoła i Ojczyzny

W tym roku obchodzimy 84. rocznicę istnienia tej największej w Polsce organizacji katolickiej, liczącej ponad 20 tysięcy członków, działających w 1866  Oddziałach Parafialnych.

9 września 1929 roku, obradująca w Poznaniu Komisja Prawna Episkopatu Polski podjęła inicjatywę powołania dużej organizacji skupiającej aktywny laikat. 24 listopada 1930 roku kardynał August Hlond erygował Naczelny Instytut Akcji Katolickiej. Sam zredagował statut zatwierdzony przez papieża Piusa XI. Statut ustanowił patrona w osobie św. Wojciecha oraz Święto Chrystusa Króla jako główną doroczną uroczystość stowarzyszenia. Kilkanaście lat wcześniej powołujący do życia Włoską Akcję Katolicką papież Pius XI, przedstawiając główne założenia stowarzyszenia w encyklice ,,Ubi arcano” oraz w encyklice ,,Divini Redemptoris”, wyznaczył jej zadania na rzecz budowania państwa sprawiedliwości społecznej opartej na nauczaniu Kościoła.

10-lecie działalności AK przed II wojną światową to okres tworzenia struktur i zasad funkcjonowania organizacji, która liczyła w tym czasie ok. 750 tysięcy członków i prowadziła bogatą działalność religijną oraz społeczno-kulturalną. Po latach przerwy, spowodowanych rządami komunistów, stowarzyszenie zostało reaktywowane na wyraźne  życzenie papieża św. Jana Pawła II wyrażone wobec polskich biskupów podczas wizyty ad limina w lutym 1993 roku.  Pierwsze struktury zaczęły powstawać już rok później. Dziś  Akcja Katolicka działa w większości diecezji. Od roku 2000 jest członkiem Międzynarodowego Forum Akcji Katolickiej (FIAC) – organizacji, która  skupia 50 stowarzyszeń z Europy, Afryki, Ameryki i Azji. Siedzibą FIAC jest Rzym, gdzie działa licząca już ponad 100 lat Włoska Akcja Katolicka.

Celem stowarzyszenia jest pogłębianie formacji chrześcijańskiej oraz organizowanie bezpośredniej współpracy katolików świeckich z hierarchią kościelną w prowadzeniu misji apostolskiej Kościoła. Stowarzyszenie działa na wieku polach – społecznym, charytatywnym, kulturalnym i edukacyjnym. Prowadzi ośrodki pomocy społecznej, świetlice terapeutyczne, Kluby i Centra Inicjatyw Społecznych.   Wydaje książki i pisma. Członkowie stowarzyszenia zajmują się również działalnością pielgrzymkowo-turystyczną. Organizują liczne konkursy dla dzieci i młodzieży, których celem jest popularyzacja rodzimej historii i tradycji religijnej. Stowarzyszenie zajmuje się kształceniem działaczy katolickich i przygotowywaniem ich do aktywności w życiu społecznym, gospodarczym  i politycznym. Temu między innymi służą organizowane od trzech lat, wspólnie z Parlamentarnym Zespołem Członków i Sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, konferencje w sejmie. 29 listopada odbędzie się kolejna nt. chrześcijańskiego wymiaru polityki w nauczaniu św. Jana Pawła II.

Akcja Katolicka współpracuje z licznymi wspólnotami i stowarzyszeniami. Jej członkowie zasiadają w Krajowej Radzie Katolików Świeckich. – Najściślejszą współpracę utrzymujemy z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży – podkreśla Halina Szydełko , prezes Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej – Uroczystość Chrystusa Króla to wspólne święto AK i KSM. W tym dniu oba nasze stowarzyszenia spotykają się na wspólnej modlitwie, prosząc o błogosławieństwo Chrystusa Króla na dalszą pracę dla dobra Kościoła i Ojczyzny, dla dobra naszych rodzin.

Zaczynając od I niedzieli Adwentu Akcja Katolicka rozpocznie nowy rok pracy formacyjnej i społecznej realizując swój podstawowy obowiązek, jakim jest ewangelizacja i ciągłe wychowywanie do wiary, a także przygotowując się do wydarzenia, jakim będzie II Kongres Krajowy, który odbędzie się w dniach 17-20 września 2015 roku w Krakowie.

(bu)

Na podstawie: ak.org.pl

Zobacz także
Minuta dla pokoju
Idziemy do Wambierzyckiej Królowej Rodzin

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status