WYDARZENIA

Bazylika pełna pięknej muzyki

W Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie wystąpi jeden z największych i najpopularniejszych polskich zespołów folklorystycznych – Chór Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Program listopadowego koncertu wypełnia repertuar niezwykle liryczny, a zarazem patriotyczny.

Będą to dwie kompozycje Stanisława Moniuszki: Msza żałobna na cztery głosy z towarzyszeniem organów (g-moll, Requiem) oraz Msza Des – dur. Obie msze charakteryzuje prostota i piękno, które nadają utworom wyraz duchowego rozmodlenia. Requiem powstało do liturgicznego tekstu łacińskiego. Utwór wykonano podczas ostatniej drogi kompozytora, od kościoła Św. Krzyża, gdzie odbyło się nabożeństwo pogrzebowe, aż do Powązek, gdzie został pochowany. Msza łacińska Des – dur S. Moniuszki to utwór ośmioczęściowy o wielkim bogactwie środków muzycznych, oddający zarówno pasyjne cierpienie jak i wielką radość zmartwychwstania. Kompozycja łączy siłę z liryką, głosy solowe wnikają w chóralne, a na zakończenie utworu modlitwa rozszczepia się w szeroki akord. W koncercie wezmą udział również soliści – Joanna Moskowicz (sporan), Magdalena Kulig (alt), Mateusz Myrlak (tenor), Tomasz Rudnicki (bas).

Koncert Chór Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk odbędzie się w sobotę 8 listopada 2014 r. o godz. 19:00 w  Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie. Organizatorem koncertu jest Dolnośląski Festiwal Muzyczny.

Wykonawcy:

Joanna Moskowicz – sopran, absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Artystka zdobyła wyróżnienie i nagrodę specjalną na III Konkursie Wokalnym im. H. Halskiej (Wrocław), została finalistką VIII Konkursu Wokalnego (Duszniki), Konkursu Pieśni Polskiej (Warszawa) oraz konkursu La Boheme (Werona, 2009). W 2006 r. była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w 2012 r. stypendystką Richard-Wagner Stipendienstiftung w Bayreuth. Jest laureatką VIII Konkursu Moniuszkowskiego (nagroda specjalna dla najlepszego sopranu koloraturowego oraz najlepszej polskiej śpiewaczki – 2013). Od 2008 r. jest solistką Opery Wrocławskiej. Artystka współpracuje z Operą Krakowską, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą Narodową w Warszawie, Teatrem Wielkim w Łodzi, Operą Novą w Bydgoszczy, Operą i Filharmonią Podlaską oraz Operą na Zamku w Szczecinie.

Magdalena Kulig – alt, absolwentka wydziału wokalnego wrocławskiej Akademii Muzycznej. Artystka występowała na licznych festiwalach i koncertach w Europie i Azji. Laureatka wielu konkursów wokalnych m.in. nagroda specjalna na IV Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. H. Halskiej (Wrocław – 2007), III nagroda na Tiit Kuusik International Lied Competition (Estonia -2011). Jest też laureatką konkursu wokalnego (sekcja barokowa, Bolonia – 2008). Za płytę Elegie w 2012 r. otrzymała Wrocławska Nagrodę Muzyczną.

Mateusz Myrlak – tenor, absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Koncertuje w Polsce i za granicą. Obecnie jest solistą w Operze Kameralnej w Warszawie, gdzie uczestniczy także w Letnim Festiwalu Mozartowskim. Jednym z jego ostatnich osiągnięć jest polska premiera opery B. Galuppiego „Filosofo di Campagna“, zrekonstruowana z weneckiego rękopisu. Jego repertuar obejmuje muzykę religijną, oratoria, jak również operetki.

Tomasz Rudnicki – bas, absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi. Odbył kursy mistrzowskie u prof. R. Karczykowskiego (2007),  prof. F. Vetttraino (2006) i prof. P. Kusiewicza (2005). Jest finalistą VII Międzyuczelnianego Konkursu Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej im. E. Kossowskiego (2005). Występował na scenie w spektaklach: Wesele Figara W. A. Mozarta w partii Figara, Cyrulik sewilski G. Rossiniego – partia Don Basilio, Uprowadzenie z Seraju

Chór Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny – zespół narodził się w 1953 r., do tej pory odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach, dał ponad 7 tysięcy koncertów dla ponad 25 milionów widzów. W repertuarze Śląska znajduje się kilkanaście różnorodnych form artystycznych – od wielkich widowisk prezentujących barwną panoramę folkloru wszystkich regionów Polski, po prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej. W swoim dorobku zespół ma 12 płyt. Od 2005 roku działa Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej, które w ramach programowej działalności edukacyjnej, doskonali wiedzę dzieci, młodzieży i nauczycieli o bogactwach artystycznych regionu, wydaje publikacje książkowe oraz organizuje konkursy.

(kk)

Na podstawie: zabkowice4you.pl

Fot: P. Ziemacki

Zobacz także
Podsumowanie i nowy początek
Program „Rodzina rodzinie” będzie kontynuowany w 2018 r.

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status