WYDARZENIA

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W niedzielę 1 marca 2015 r. przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – święto ustanowione przez Sejm RP na wniosek śp. Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, który zwracając się do polskiego parlamenty napisał m.in., iż ten dzień ma być >> wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. <<

Sejm rozpatrzył ten wniosek nieżyjącego już wówczas prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 r. Tym samym do kalendarza państwowych uroczystości wpisano datę przypominającą >> bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodłego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconego siłą reżimowi komunistycznemu. << – napisano w ustawie przyjętej przez Sejm RP 3 lutego 2011 r.

W poniedziałek 2 marca 2015 r. o godz. 20:25 Teatr Telewizji – TVP1 pokaże spektakl „Inka”. Bohaterką widowiska jest Danuta Siedzikówna – sanitariuszka partyzantów, która została w przeddzień swoich 18 urodzin w sierpniu 1946 r., po brutalnym śledztwie została zamordowana przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa z okrzykiem na ustach „Niech żyje Polska!”.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych możemy też uczcić wywieszając  flagę narodową w swoich oknach i balkonach. Po ponad 48 latach, które dzielą nas od dnia w którym został zastrzelony ostatni niezłomny i niepokorny Żołnierz Wyklęty, walczący o Wolność i Niezawisłość narodu Polskiego – Józef Franczak ps. „Lalek”, mamy okazję oficjalnie z mocą ustawy parlamentarnej obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – bohaterów walki z sowietyzacją Polski po II wojnie światowej, oraz bohaterów, którzy swoją ideową walką stali się symbolem do naśladowania przez pokolenia poznańskiego czerwca, i Solidarności. 

Zobacz także
Mama, Tata i Dzieci
Dwóch łysych ewangelizuje

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość