WYDARZENIA

Nie mogę milczeć, nie mogę nie ostrzegać i proszę o opamiętanie

Ze względu na toczącą się w lokalnych mediach dyskusję wywołaną informacją o świdnickim koncercie grupy VADER kojarzonej, z szeroko rozumianym satanistycznym przesłaniem scenicznym, wyrażam swoje głębokie ubolewanie, iż zespół, który posługuje się bluźnierstwem i agresją wymierzoną w chrześcijaństwo, wystąpi w naszym mieście, którego, przypomnę, patronem jest św. Jan Paweł II.

Smuci mnie fakt, że jest przyzwolenie na występy muzyków, którzy w treści wykonywanych przez siebie utworów profanują Osoby i wartości najdroższe chrześcijanom. Choć zdaję sobie sprawę, że koncert nie będzie miał charakteru wydarzenia ogólnodostępnego, to zwracam uwagę na fakt, że będą na nim promowane treści satanistyczne. W związku z tym pragnę zauważyć, iż powszechnie stosowane dzisiaj hasło tolerancji nie może stanowić bezrefleksyjnego przyzwolenia dla ubliżania Bogu i ludziom wiary oraz pogardy dla ogólnoludzkich wartości dobra, prawdy i piękna.

Ponieważ w naszym mieście wystąpi zespół, którego teksty piosenek gloryfikują przemoc i śmierć, trzeba pytać o fundamenty, na których chcemy budować wspólne dobro Świdniczan, zwłaszcza młodego pokolenia. Patron naszego miasta, św. Jan Paweł II, wielokrotnie zwracał uwagę, iż mamy być stróżami cywilizacji życia, której zagraża cywilizacja śmierci.

Czy nic dla nas nie znaczą osobiste i rodzinne tragedie, których podłożem jest satanizm? Lekceważenie zła zawsze pociąga za sobą nieszczęście. Wobec tego nie mogę milczeć, nie mogę nie ostrzegać i proszę o opamiętanie. Nie ulegajmy kulturowej poprawności i miejmy odwagę nazwać wielkie zagrożenia po imieniu.

Powtórzę jeszcze raz: zło ma wieloraką postać i z łatwością posługuje się m.in. muzyką, by wywołać trudne do opisania duchowe spustoszenie, zatruć umysły i uczucia, wyciskając swoje piętno na życiu człowieka.

Jako duchowy pasterz wiernych Kościoła katolickiego, stanowiących większość wyznaniową naszego miasta, ale także w poczuciu odpowiedzialności za poszanowanie wartości wynikających z Dekalogu i Ewangelii, na których ufundowana jest historia naszej Ojczyzny i Narodu, apeluję do właściwych miejskich instytucji i osób o rozwagę i ponowne przemyślenie swojej decyzji dotyczącej koncertu.

Z nadzieją na życzliwe przyjęcie głosu sprzeciwu i troski.

+ Ignacy Dec

Biskup Świdnicki

Apel Biskupa Świdnickiego w związku z koncertem zespołu „Vader” – 05.02.2015

Na podstawie: diecezja.swidnica.pl

Zobacz także
Dlaczego Polki odkładają macierzyństwo ?
Odmowa jest nie tylko obowiązkiem moralnym, lecz także prawem człowieka
Komentarze (1)

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status