WYDARZENIA

Podsumowanie konkursu o Błogosławionym Księdzu Jerzym

16 lutego 2015 w Warszawie odbyło się uroczyste podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu „Napisz Błogosławionemu Księdzu Jerzemu Popiełuszce jak dzisiaj zło dobrem zwyciężasz”, który Akcja Katolicka – jak informowaliśmy – zorganizowała w  zeszłym roku, w 30. rocznicę męczeńskiej śmierci kapelana Solidarności, przy współpracy z Telewizją Polską, pod honorowym patronatem Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski ks. abpa Stanisława Gądeckiego.

Przed południem laureaci konkursu, którzy przyjechali do Warszawy ze swoimi rodzicami i opiekunami szkolnymi, spotkali się w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu z asystentem kościelnym Akcji Katolickiej ks. bp. Markiem Solarczykiem  i przedstawicielami Zarządu KIAK na czele z prezes Haliną Szydełko. Wszystkich przywitał gospodarz parafii, ks. proboszcz Marcin Brzeziński, który m.in. powiedział: „oby pamięć tego spotkania z osobą bł. ks. Jerzego Popiełuszki przyniosła Boże błogosławieństwo i była zachętą do kroczenia przez życie drogą prawdy”.

Ks. bp Marek Solarczyk podzielił się refleksją odnosząca się do wydarzeń sprzed lat, kiedy był jeszcze uczniem szkoły średniej. „Wasze prace – powiedział krajowy asystent Akcji Katolickiej – były przykładem tej samej młodzieńczej wrażliwości, którą w tamtym czasie nosiliśmy w sobie, ja i moi koledzy. 3 listopada 1984 r.  w dniu pogrzebu ks. Jerzego, mieliśmy lekcje. Tamtego dnia dyrekcja zamknęła jednak szkołę i wiadomo było, że nieobecność na lekcji będzie obłożona sankcją wyrzucenia ze szkoły. Widzieliśmy jednak przez okna tłumy ludzi podążających do kościoła na pogrzeb ks. Popiełuszki i  myślę, że to wspomnienie nosi w sobie do dzisiaj większość z nas”.  Ksiądz biskup wspomniał również o osobistym spotkaniu z matką bł. księdza Jerzego, Panią Marianną Popiełuszko, podczas którego przekazała mu pamiątkę – relikwię po swym zamęczonym przez służby PRL-wskie synu. „Życie bł. ks. Jerzego Popiełuszki jest znakiem i potwierdzeniem tego, że Moc Boża będzie zawsze działała i zwyciężała. Oby nasze życie było również potwierdzeniem tej prawdy” – zakończył ks. biskup Solarczyk.

Prezes Akcji Katolickiej w Polsce Halina Szydełko w swoim wystąpieniu odnosząc się do postawy księdza – męczennika podkreśliła, że dzięki niemu możemy dzisiaj żyć w wolnym kraju. „Wolność to możliwość wyboru, ale wybierać należy dobro” – powiedziała prezes Zarządu KIAK. „Niestety, dla wielu wolność to anarchia, życie bez norm, bez zasad, bez przykazań. (… ) Wolność nie jest łatwa. Czasami myślę, że nie wszyscy są jej warci. W imię tej wolności człowiek wyrzucił ze swego życia Boga i stał się straszliwie samotny”.

Po spotkaniu w kościele wszyscy udali się do grobu bł. ks. Jerzego, gdzie w imieniu laureatów kwiaty złożyła Izabela Ochędzan, zdobywczyni I nagrody w kategorii szkół ponadgimnazjalnych, z LO im. mjr Henryka Sucharskiego w Kępnie.  Kolejną częścią programu dnia był wyjazd do gmachu telewizji przy ul. Woronicza, gdzie odbyła się uroczystość podsumowania konkursu i wręczenia nagród ufundowanych przez prezesa Zarządu TVP S.A., asystenta kościelnego AK i Zarząd KIAK. Atrakcją dla laureatów było to, że wszystko odbyło się podczas nagrania magazynu „Ziarno” przygotowanego przez Redakcję Programów Katolickich Telewizji Polskiej, który zostanie wyemitowany 22 marca. Nagrody wręczali fundatorzy: prezes TVP Juliusz Barun, bp Marek Solarczyk, a w imieniu Zarządu KIAK prezes Halina Szydełko i wiceprezes Wiesław Smereczyński.  Fragmenty prac konkursowych czytała znana aktorka – Emilia Krakowska. Na zakończenie dzieci i młodzież zwiedziły siedzibę telewizji.

(bu)

Zobacz także
Węzły życia
Do Królowej Rodzin

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status