WYDARZENIA

Podsumowanie konkursu o Błogosławionym Księdzu Jerzym

16 lutego 2015 w Warszawie odbyło się uroczyste podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu „Napisz Błogosławionemu Księdzu Jerzemu Popiełuszce jak dzisiaj zło dobrem zwyciężasz”, który Akcja Katolicka – jak informowaliśmy – zorganizowała w  zeszłym roku, w 30. rocznicę męczeńskiej śmierci kapelana Solidarności, przy współpracy z Telewizją Polską, pod honorowym patronatem Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski ks. abpa Stanisława Gądeckiego.

Przed południem laureaci konkursu, którzy przyjechali do Warszawy ze swoimi rodzicami i opiekunami szkolnymi, spotkali się w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu z asystentem kościelnym Akcji Katolickiej ks. bp. Markiem Solarczykiem  i przedstawicielami Zarządu KIAK na czele z prezes Haliną Szydełko. Wszystkich przywitał gospodarz parafii, ks. proboszcz Marcin Brzeziński, który m.in. powiedział: „oby pamięć tego spotkania z osobą bł. ks. Jerzego Popiełuszki przyniosła Boże błogosławieństwo i była zachętą do kroczenia przez życie drogą prawdy”.

Ks. bp Marek Solarczyk podzielił się refleksją odnosząca się do wydarzeń sprzed lat, kiedy był jeszcze uczniem szkoły średniej. „Wasze prace – powiedział krajowy asystent Akcji Katolickiej – były przykładem tej samej młodzieńczej wrażliwości, którą w tamtym czasie nosiliśmy w sobie, ja i moi koledzy. 3 listopada 1984 r.  w dniu pogrzebu ks. Jerzego, mieliśmy lekcje. Tamtego dnia dyrekcja zamknęła jednak szkołę i wiadomo było, że nieobecność na lekcji będzie obłożona sankcją wyrzucenia ze szkoły. Widzieliśmy jednak przez okna tłumy ludzi podążających do kościoła na pogrzeb ks. Popiełuszki i  myślę, że to wspomnienie nosi w sobie do dzisiaj większość z nas”.  Ksiądz biskup wspomniał również o osobistym spotkaniu z matką bł. księdza Jerzego, Panią Marianną Popiełuszko, podczas którego przekazała mu pamiątkę – relikwię po swym zamęczonym przez służby PRL-wskie synu. „Życie bł. ks. Jerzego Popiełuszki jest znakiem i potwierdzeniem tego, że Moc Boża będzie zawsze działała i zwyciężała. Oby nasze życie było również potwierdzeniem tej prawdy” – zakończył ks. biskup Solarczyk.

Prezes Akcji Katolickiej w Polsce Halina Szydełko w swoim wystąpieniu odnosząc się do postawy księdza – męczennika podkreśliła, że dzięki niemu możemy dzisiaj żyć w wolnym kraju. „Wolność to możliwość wyboru, ale wybierać należy dobro” – powiedziała prezes Zarządu KIAK. „Niestety, dla wielu wolność to anarchia, życie bez norm, bez zasad, bez przykazań. (… ) Wolność nie jest łatwa. Czasami myślę, że nie wszyscy są jej warci. W imię tej wolności człowiek wyrzucił ze swego życia Boga i stał się straszliwie samotny”.

Po spotkaniu w kościele wszyscy udali się do grobu bł. ks. Jerzego, gdzie w imieniu laureatów kwiaty złożyła Izabela Ochędzan, zdobywczyni I nagrody w kategorii szkół ponadgimnazjalnych, z LO im. mjr Henryka Sucharskiego w Kępnie.  Kolejną częścią programu dnia był wyjazd do gmachu telewizji przy ul. Woronicza, gdzie odbyła się uroczystość podsumowania konkursu i wręczenia nagród ufundowanych przez prezesa Zarządu TVP S.A., asystenta kościelnego AK i Zarząd KIAK. Atrakcją dla laureatów było to, że wszystko odbyło się podczas nagrania magazynu „Ziarno” przygotowanego przez Redakcję Programów Katolickich Telewizji Polskiej, który zostanie wyemitowany 22 marca. Nagrody wręczali fundatorzy: prezes TVP Juliusz Barun, bp Marek Solarczyk, a w imieniu Zarządu KIAK prezes Halina Szydełko i wiceprezes Wiesław Smereczyński.  Fragmenty prac konkursowych czytała znana aktorka – Emilia Krakowska. Na zakończenie dzieci i młodzież zwiedziły siedzibę telewizji.

(bu)

Zobacz także
Małżeńska randka
Wsłuchani na nauczanie naszego Pasterza

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość