WYDARZENIA

Kobieta nadzieją chrześcijaństwa

„Kobieta nadzieją chrześcijaństwa” – to temat sympozjum, które 7 marca br.  odbyło się w redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” w Częstochowie z udziałem prezes Zarządu KIAK Haliny Szydełko. Sympozjum odbyło się z inicjatywy Akcji Katolickiej archidiecezji częstochowskiej przy współpracy z tygodnikiem.

– W dzisiejszym świecie bardzo ważne jest przypomnienie nauczania św. Jana Pawła II o godności i odpowiedzialności kobiet – powiedział na początku ks. Jacek Michalewski kapelan Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej. O zaangażowaniu społecznym Akcji Katolickiej mówiła Halina Szydełko, prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej. „Należy zmieniać myślenie ludzi, budować ich chrześcijańską świadomość” – mówiła Halina Szydełko. Mówiąc o zaangażowaniu członków Akcji Katolickiej w społeczeństwie prezes KIAK podkreśliła „konieczność obecności Akcji Katolickiej w mediach i to nie tylko w tych katolickich”. Halina Szydełko odniosła się również do konwencji o zapobieganiu przemocy wobec kobiet i zaznaczyła, że „tak naprawdę w dokumencie tym nie chodzi o obronę kobiet”.

Na rolę Akcji Katolickiej w budowaniu opcji chrześcijańskiej w Polsce zwrócił uwagę ks. inf. Ireneusz Skubiś honorowy redaktor naczelny tygodnika katolickiego „Niedziela”. – Bardzo ważne jest to, ale społeczeństwo kierowało się opcją chrześcijańską. Trzeba budować wytrwale świadomość katolicką społeczeństwa w rodzinach, w życiu społecznym, w mediach – mówił ks. Skubiś. „Ideologia gender jest dużym zagrożeniem dla chrześcijaństwa i dla chrześcijańskiej Europy” – kontynuował ks. Skubiś. O konieczności obrony wartości chrześcijańskich w życiu społecznym mówił dr Artur Dąbrowski, prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej. Prelegent przypomniał członkom Akcji Katolickiej przesłanie encykliki Leona XIII „Sapientiae Christianae”. – Przesłanie tej encykliki o obowiązkach obywatelskich chrześcijan jest wciąż aktualne, zwłaszcza dlatego, że na naszych oczach bardzo żywotna jest wciąż ideologia marksizmu, która odrzuca wymiar duchowy życia ludzkiego – mówił Artur Dąbrowski.„Co znaczy, że kobieta jest nadzieją chrześcijaństwa?” – pytał kolejny prelegent ks. Sławomir Bednarski, prezes Fundacji „Servire Homini” – Kobieta jest tą osobą, która nie tylko rodzi i jest u początku człowieka. Kobieta zajmuje się wychowaniem człowieka, buduje jego kręgosłup moralny – powiedział ks. Bednarski. „Wychowanie dziecka to jest najważniejsze zadanie każdej kobiety” – dodał prelegent. Ks. Bednarski odnosząc się krytycznie do konwencji o zapobieganiu przemocy wobec kobiet przypomniał, że treści tego dokumentu bazują na myśli i poglądach lewicowego ideologa Antonio Gramsciego. – Trzeba przypomnieć, że najpierw rewolucja kulturalna w 1968 r. sięgnęła po tego ideologa socjalistycznego. W obieg zaczęto wprowadzać nowe pojęcia, słowa klucze, takie jak m. in. równouprawnienie, tolerancja, płeć kulturowo-społeczna i neutralność światopoglądowa – mówił ks. Bednarki i dodał, że „odbył się wówczas swoisty marsz przez instytucje z marksizmem kulturowym”. Prelegent podsumowując zaznaczył, że „konwencja jest tak naprawdę przeciwko rodzinie i kobietom”.

Kolejnymi prelegentkami były: Ewa Lichterowicz, dyrektor Częstochowskiego Towarzystwa Profilaktyki Społecznej i Ewa Wesołowska, psycholog, muzyk i pedagog. „Praca z ofiarą przemocy wymaga wiedzy, troski i cierpliwości” – mówiła Ewa Lichterowicz. Natomiast Ewa Wesołowska przybliżyła temat: „Kobieta – rozpoznać jej piękno”. – Kobieta i mężczyzna są inni, aby się uzupełniać – podkreśliła Wesołowska.

Na podstawie: ak.org.pl

Zobacz także
Przykłady pociągają (1)

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość