WYDARZENIA

Kobieta nadzieją chrześcijaństwa

„Kobieta nadzieją chrześcijaństwa” – to temat sympozjum, które 7 marca br.  odbyło się w redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” w Częstochowie z udziałem prezes Zarządu KIAK Haliny Szydełko. Sympozjum odbyło się z inicjatywy Akcji Katolickiej archidiecezji częstochowskiej przy współpracy z tygodnikiem.

– W dzisiejszym świecie bardzo ważne jest przypomnienie nauczania św. Jana Pawła II o godności i odpowiedzialności kobiet – powiedział na początku ks. Jacek Michalewski kapelan Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej. O zaangażowaniu społecznym Akcji Katolickiej mówiła Halina Szydełko, prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej. „Należy zmieniać myślenie ludzi, budować ich chrześcijańską świadomość” – mówiła Halina Szydełko. Mówiąc o zaangażowaniu członków Akcji Katolickiej w społeczeństwie prezes KIAK podkreśliła „konieczność obecności Akcji Katolickiej w mediach i to nie tylko w tych katolickich”. Halina Szydełko odniosła się również do konwencji o zapobieganiu przemocy wobec kobiet i zaznaczyła, że „tak naprawdę w dokumencie tym nie chodzi o obronę kobiet”.

Na rolę Akcji Katolickiej w budowaniu opcji chrześcijańskiej w Polsce zwrócił uwagę ks. inf. Ireneusz Skubiś honorowy redaktor naczelny tygodnika katolickiego „Niedziela”. – Bardzo ważne jest to, ale społeczeństwo kierowało się opcją chrześcijańską. Trzeba budować wytrwale świadomość katolicką społeczeństwa w rodzinach, w życiu społecznym, w mediach – mówił ks. Skubiś. „Ideologia gender jest dużym zagrożeniem dla chrześcijaństwa i dla chrześcijańskiej Europy” – kontynuował ks. Skubiś. O konieczności obrony wartości chrześcijańskich w życiu społecznym mówił dr Artur Dąbrowski, prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej. Prelegent przypomniał członkom Akcji Katolickiej przesłanie encykliki Leona XIII „Sapientiae Christianae”. – Przesłanie tej encykliki o obowiązkach obywatelskich chrześcijan jest wciąż aktualne, zwłaszcza dlatego, że na naszych oczach bardzo żywotna jest wciąż ideologia marksizmu, która odrzuca wymiar duchowy życia ludzkiego – mówił Artur Dąbrowski.„Co znaczy, że kobieta jest nadzieją chrześcijaństwa?” – pytał kolejny prelegent ks. Sławomir Bednarski, prezes Fundacji „Servire Homini” – Kobieta jest tą osobą, która nie tylko rodzi i jest u początku człowieka. Kobieta zajmuje się wychowaniem człowieka, buduje jego kręgosłup moralny – powiedział ks. Bednarski. „Wychowanie dziecka to jest najważniejsze zadanie każdej kobiety” – dodał prelegent. Ks. Bednarski odnosząc się krytycznie do konwencji o zapobieganiu przemocy wobec kobiet przypomniał, że treści tego dokumentu bazują na myśli i poglądach lewicowego ideologa Antonio Gramsciego. – Trzeba przypomnieć, że najpierw rewolucja kulturalna w 1968 r. sięgnęła po tego ideologa socjalistycznego. W obieg zaczęto wprowadzać nowe pojęcia, słowa klucze, takie jak m. in. równouprawnienie, tolerancja, płeć kulturowo-społeczna i neutralność światopoglądowa – mówił ks. Bednarki i dodał, że „odbył się wówczas swoisty marsz przez instytucje z marksizmem kulturowym”. Prelegent podsumowując zaznaczył, że „konwencja jest tak naprawdę przeciwko rodzinie i kobietom”.

Kolejnymi prelegentkami były: Ewa Lichterowicz, dyrektor Częstochowskiego Towarzystwa Profilaktyki Społecznej i Ewa Wesołowska, psycholog, muzyk i pedagog. „Praca z ofiarą przemocy wymaga wiedzy, troski i cierpliwości” – mówiła Ewa Lichterowicz. Natomiast Ewa Wesołowska przybliżyła temat: „Kobieta – rozpoznać jej piękno”. – Kobieta i mężczyzna są inni, aby się uzupełniać – podkreśliła Wesołowska.

Na podstawie: ak.org.pl

Zobacz także
Życie musi być zawsze przyjęte i chronione
Film, który pokazuje walkę z Kościołem

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status