WYDARZENIA

Z Kazachstanu do Ząbkowic

Niecodzienny kaznodzieja pojawił się minionej niedzieli podczas Mszy św. z okazji rocznicy Pierwszej Komunii Świętej w Parafii pw. Św. Jadwigi. Był nim ks. arcybiskup Tomasz Peta – ordynariusz Archidiecezji Astana w Kazachstanie. Od Ząbkowic to 54 godziny jazdy samochodem lub 10 godzin lotu samolotem.

Wizyta tak szczególnego gościa była efektem zaproszenia od miejscowych duszpasterzy, w tym od ks. Jana Sroki, z którym obecny hierarcha, w czasach kleryckich, odbywał służbę wojskową. W czasach PRL-u władze praktykowały bowiem pobór alumnów seminariów duchownych, usiłując zniechęcić ich do bycia księżmi. Ks. abp Tomasz Peta przebywa w tych dniach w Polsce odwiedzając polskie diecezje, w tym Diecezję Świdnicką. W krótkiej homilii skierowanej do dzieci obchodzących rocznicę Pierwszej Komunii Świętej oraz ich rodziców, podkreślił duchową moc płynącą z Eucharystii i jej znaczenie dla więzi rodzinnych. Życzył dziewczynkom i chłopcom obecnym na liturgii i wszystkim ich rówieśnikom, aby doświadczali na co dzień jak najwięcej miłości rodzinnej i pozytywnych wzorów w życiu społecznym. Zaakcentował także otwartość na powołania duchowne i zakonne, gdyż Kościół chce nieść Dobrą Nowinę i pomagać ludziom w każdym zakątku świata, w tym w Kazachstanie. Podziękował za serdeczne przyjęcie i pobłogosławił dzieci obchodzące rocznicę Pierwszej Komunii Świętej. Po Mszy św. spotkał się i rozmawiał z przedstawicielami grup parafialnych. W spotkaniu tym brali udział m.in.: kustosz Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie ojciec Mirosław Grakowicz, ks. prałat Edward Dzik – proboszcz Parafii pw. Św. Antoniego w Pieszycach, burmistrz Ząbkowic Śląskich Marcin Orzeszek i przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik.   

Ks. arcybiskup Tomasz Peta to urodzony i wykształcony w Polsce kapłan sprawujący od 25 lat posługę daleko od rodzinnych stron, od 15 lat biskup wyświęcony przez Świętego Jana Pawła II, od 12 lat ordynariusz jednej z czterech diecezji katolickich w Kazachstanie i przewodniczący Konferencji Episkopatu w tym kraju. Kazachstan to kraj 9-krotnie większy od Polski zamieszkały zaledwie przez połowę liczby mieszkańców naszego kraju. Składa się z ok. 130 narodowości, dominującą grupą religijną są muzułmanie, ok 20% to wyznawcy prawosławia, a katolicy stanowią ok. 1%, z czego wielu z nich to rdzenni Polacy. Na terytorium całego Kazachstanu posługuje prawie 100 księży katolickich. Niektórzy z nich, aby dotrzeć z posługą do wiernych, pokonują setki kilometrów. Tylko Archidiecezja Astana (nowoczesna stolica Kazachstanu) jest 2-krotnie większa od Polski i pracuje tu 42 kapłanów. Codzienna praca duszpasterska odbywa się w parafiach, a ze strony władz państwowych praktykowana jest przyjazna neutralność. Mimo wyraźnej przewagi liczebnej muzułmanów, nie pojawiają się problemy w praktykowaniu wiary i konflikty na tle religijnym.

Zobacz także
Przeciwko skrajnej biedzie w Polsce
Rada Krajowa Akcji Katolickiej

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status