WYDARZENIA

50. wydanie biuletynu Akcji Katolickiej

50. numer Biuletynu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej to skromny owoc zespołu redakcyjnego, który swą pracę rozpoczął we wrześniu 1999 r. wydając  pierwszy numer tego periodyku ukazującego się 3-4 razy w ciągu roku.

Jaki jest ten nowy biuletyn, sprawdzicie Państwo sami sięgając po niego w najbliższych dniach, gdyż właśnie z wydawnictwa w Olsztynie wyruszyły w Polskę pachnące drukiem paczki. Chciałabym sięgnąć trochę do historii, w końcu minęło już szesnaście lat. Od początku biuletyn redagowaliśmy wspólnie w tym samym zespole co dzisiaj, a więc: Halina Szydełko, Bożena Ulewicz, redaktor techniczny – Janusz Prucnal. W dalszym ciągu drukiem i kolportażem zajmuje się AFW Mazury z Olsztyna, a jej właściciel, znany fotografik, wydawca wielu albumów Andrzej Stachurski jest autorem zdjęć na większości okładek. Od trzech lat nie ma tylko w tym gronie korektorki – Niny Złakowskiej, której śmierć w marcu 2012 roku bardzo nas zasmuciła.

Biuletyn z założenia był i nadal jest nośnikiem informacji o tym, co dzieje się na poziomie krajowym, diecezjalnym, a czasami nawet parafialnym w naszym stowarzyszeniu. To po prostu historia Akcji Katolickiej nieledwie od początku jej odrodzenia w roku 1996. Przypomnę, że w listopadzie 1998 r. odbyły się pierwsze wybory władz krajowych stowarzyszenia, którego pierwszym prezesem została na mocy dekretu KEP Halina Szydełko. Rok później ukazał się pierwszy numer naszego wydawnictwa. I tak to się zaczęło. W biuletynach znajdziemy zapis najważniejszych wydarzeń, tych sprzed lat, jak i aktualnych, przebieg pracy formacyjnej i społecznej prowadzonej na szczeblu krajowym i diecezjalnym.

Przystępując do przygotowania tego tekstu, a nie mając pod ręką papierowej wersji pierwszego numeru, poszukałam w niezastąpionym internecie i proszę, znalazłam na naszej starej stronie link odnoszący się do tego wydarzenia – streszczenie zawartości, okładkę, a  także modlitwę, Akt Zawierzenia Akcji Katolickiej Matce Bożej wygłoszony przez ówczesnego Krajowego Asystenta Akcji Katolickiej podczas I Krajowej Pielgrzymki Akcji Katolickiej na Jasną Górę. Było to  9 listopada 1996 r. Miałam prawdziwy zaszczyt uczestniczyć w tym wydarzeniu, które jeszcze dzisiaj pamiętam w każdym szczególe tamtego dnia. Wtedy było to przeżycie i wzruszenie. Dzisiaj wiem, że wraz z rzeszą tych wszystkich, którzy stawili się wtedy w jasnogórskiej bazylice, a później uczestniczyli w Drodze Krzyżowej na klasztornych wałach, tworzyliśmy historię odrodzonej Akcji Katolickiej.

Bożena Ulewicz

Zobacz także
Idźmy i głośmy z Maryją
Inna posługa, niewidoczna dla oczu

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status