WYDARZENIA

Dar wspólnoty

Ponad dwa tysiące członków i sympatyków Akcji Katolickiej uczestniczyło w minioną sobotę w XX Ogólnopolskiej Pielgrzymce na Jasną Górę, która odbyła się pod hasłem: „Ufni w opiekę Maryi”.

Jak poinformowało Radio Jasna Góra prezes Zarządu KIAK Halina Szydełko: „Akcja Katolicka przygotowuje się do II Krajowego Kongresu Akcji Katolickiej. Ta pielgrzymka to jest rozpoczęcie tego Kongresu, już wczorajsza konferencja, która poprzedziła pielgrzymkę, obejmowała tematykę kongresową. Chcemy podsumować naszą pracę za ostatnie 20 lat, ale wierzymy też, że Kongres stanie się impulsem do bardziej aktywnego działania w przyszłości. Akcja Katolicka jest stowarzyszeniem katolików świeckich, którego celem jest przede wszystkim praca formacyjna, ale nie tylko samych członków, choć od tego zaczynamy, doskonalimy się, ale też drugim podstawowym zadaniem jest ewangelizacja, dlatego nie możemy zamykać się w swoim gronie, ale musimy wychodzić na zewnątrz. Szczególnym obszarem naszego zainteresowania są dzieci i młodzież, ponieważ główne uderzenie jest kierowane w kierunku młodego pokolenia, dlatego musimy chronić młodych przede wszystkim przed demoralizacją, która m.in. tkwi w programach nauczania, dlatego chcemy dotrzeć do środowiska nauczycieli, od nich dużo zależy, a przecież to też są ludzie wierzący, też mają dzieci”.

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. odprawiona na Szczycie Jasnogórskim. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Marek Solarczyk, asystent kościelny Akcji Katolickiej.  Ksiądz biskup nawiązał w niej do sobotnich  czytań. „Myślę, że w świadectwie św. Pawła zawiera się ta niesamowita zachęta, a jednocześnie zaproszenie do tego, aby każdy z nas potrafił stanąć z otwartością serca, z wrażliwością naszego życia i naszej wiary, doceniając to, co na zewnątrz, to, co nas jednoczy, to, co sprawia, że znamy siebie, widzimy siebie, że potrafimy rzeczywiście cieszyć się i dziękować za wspólnotę, którą tutaj tworzymy; nie tylko z tymi tutaj obecnymi, ale z tymi, którzy zostali w naszych diecezjach, w naszych parafiach, ale są razem z nami w tym dziele, które podejmujemy. Abyśmy potrafili stanąć z wdzięcznością, delikatnością, z pokorą, wobec tych tajemnic, które Pan Bóg już wpisał w nasze życie, które niesiemy, które sprawiają, że dzisiaj w tej wspólnocie wiary jesteśmy razem. I każdy z nas  podejmując ten dar wspólnoty, próbuje również otwierać swoje serce na to, aby być również w życiu brata i siostry, w tym wszystkim, co będzie źródłem radości i wesela, ale i w tym wszystkim, co będzie towarzyszeniem w cierpieniu i trudzie wytrwania na drogach miłości i wiary”. Na zakończenie Mszy św. Halina Szydełko odczytała Akt Zawierzenia Matce Bożej Akcji Katolickiej.

Na podstawie: ak.org.pl

Zobacz także
Minuta dla pokoju
Być KOBIETĄ…, być kobietą…

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status