WYDARZENIA

Zanurzeni w muzyce

Pierwsza tegoroczna odsłona Bardzkiego Lata Organowego okazała się niezwykłą niespodzianką. Wspaniałe brzmienia organów i fantastyczne wibracje saksofonu sprawiły, że osoby obecne na koncercie w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny mogły doświadczyć niecodziennego muzycznego piękna.

Na zapowiadanym przez portal AKCJA koncercie wystąpili: dr muzykologii Bartosz Jakubczak i wirtuoz organów oraz dr muzykologii Paweł Gusnar maestro saksofonowy. Utwory, jakie można było usłyszeć pochodziły z różnych epok i stron świata, utrzymane były w bardzo różnych nastrojach i emanowały przeróżnymi nastrojami. Od kompozycji mistrzów muzyki poważnej, poprzez adaptacje melodii ludowych do utworów muzyki popowej – tak wyglądała swoista podróż, do jakiej obaj artyści zaprosili publiczność. Ich występy nagradzane były rzęsistymi brawami i nie obyło się bez bisu.

Już w sobotę 3 lipca 2015 r. o godz. 19:00 będzie miał miejsce drugi tegoroczny koncert w ramach II Międzynarodowego Forum Muzycznego w Bardzie. Tym razem obok dźwięku organów będzie można usłyszeć skrzypce. Zagrają Maciej Bator (organy) i Robert Bachara (skrzypce).

Maciej Bator jest organistą i pedagogiem. Ukończył Szkołę Muzyczną II stopnia im. S. Moniuszki w Wałbrzychu, Uniwersytet Muzyczny F. Chopina w Warszawie oraz Staatliche Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Stuttgarcie. Był stypendystą programu Erasmus w roku akademickim 2005/2006 w Conservatoire de Musique de Geneve Jest laureatem nagród i wyróżnień na konkursach organowych, występował jako solista i akompaniator w Polsce, Czechach, Szwecji, Niemczech, Francji i Szwajcarii. Obecnie jest organistą Kościoła Pokoju oraz dyrektorem nowatorskiej szkoły muzycznej Akademii Dobrej Muzyki. Jako fundator oraz członek zarządu Fundacji Wspierania Kultury Muzycznej Chorda Auxit organizuje razem z żoną Zuzanną międzynarodowe festiwale organowe w Świdnicy i we Wrocławiu.

Robert Bachara w wieku 7 lat śpiewał w chórze chłopięcym Pueri Cantores Wratislavienses, gdzie dostrzeżono jego muzyczny talent. Rok później rozpoczął naukę gry na skrzypcach, kształcąc się pod kierunkiem Michała i Wiktora Kuzniecowa. W roku 2009 ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Swoje umiejętności doskonalił też na kursach mistrzowskich prowadzonych przez Idę Haendel, Grigoria Żyslina oraz Jadwigę Kaliszewską. W maju 2012 roku uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych. Jego debiut sceniczny miał miejsce w Filharmonii Wrocławskiej w 1998 r., kiedy to wykonał z towarzyszeniem orkiestry „Fantazję na motywach opery Faust Gounoda” Henryka Wieniawskiego. Mając 16 lat rozpoczął wieloletnią współpracę z Wrocławskim Zespołem Solistów „Ricordanza”. W 2007 r. odbył czteromiesięczne tournee jako solista z „Barock Orchester Berlin” grając ponad sto koncertów m.in. w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Szwecji, Norwegii. Jako solista i kameralista występował na prestiżowych festiwalach muzycznych takich jak „Wratislavia Cantans”, „Festiwal Muzyki Wiedeńskiej” czy „Polonia Cantans”. W 2010 roku rozpoczął pracę na stanowisku asystenta w klasie skrzypiec w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

Zobacz także
Bij bolszewika (…) on zrabował twoje mienie i krew
Kanoniczne objęcie Diecezji Świdnickiej

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status