WYDARZENIA

Dlaczego stoicie?

Ponad 700 pątników wyruszyło rano w minioną niedzielę z Bobolic na szlak XII Pieszej Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę.

Tak jak rok temu – w niedzielę o świcie, Mszy św. inaugurującej wspólny marsz wszystkich uczestników Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bobolicach, przewodniczył ksiądz biskup Ignacy Dec. Nawiązując do treści czytań mszalnych, ordynariusz wspólnoty diecezjalnej, zwracał uwagę na potrzebę zaspokajania dwojakiego głodu, jakiego doświadcza człowiek. Mówił bowiem o konieczności sięgania po pożywienie fizyczne dostarczające energii witalnych, jak i po pokarm duchowy, bez którego „nie damy rady pokonać tylu przeciwności i nie zdołamy wyzwolić w sobie całego dobra, jakim dysponujemy, i nie dotrzemy do najważniejszego celu ludzkiej egzystencji, jaką jest wieczność z Bogiem”. Liturgia, jak zwykle na pielgrzymce, była bardzo radosna i rozśpiewana mimo wczesnej pory. Tego dnia przed pątnikami był najdłuższy odcinek do pokonania, gdyż punktem docelowym było Przeworno, a po drodze kościół Ojców Cystersów w Henrykowie. Po nabożeństwie wszyscy pielgrzymi wyszli na wspólną już trasę tegorocznej wędrówki na Jasną Górę.

Dzień wcześniej, tj. w sobotę 1 sierpnia do kościoła parafialnego pw. Św. Anny w Ząbkowicach Śląskich dotarli uczestnicy z Ziemi Kłodzkiej. Podczas Mszy św. pod przewodnictwem księdza biskupa Adama Bałabucha, wspólnie modlili się o duchowe owoce rekolekcji w drodze, jak się często określa pielgrzymkę. „Są ludzie, o których mawia się czasem, że są >>bez serca<< lub mają >>serce jak z kamienia<<. Chrystus zachęca nas, abyśmy, jako chrześcijanie, byli ludźmi serca, i to serca otwartego, kochającego.” – mówił w homilii ksiądz biskup, akcentując potrzebę rozwijania w sobie wrażliwości serca. Po przerwie na posiłek, który gościnni mieszkańcy miasta serwowali pątnikom z Kłodzka, obie grupy wyruszyły spod ząbkowickiej Krzywej Wieży w drogę do Bobolic. Tradycyjnie już na Placu Jana Pawła II miała miejsce krótka modlitwa za bohaterów Powstania Warszawskiego, gdyż tego dnia obchodzona była rocznica wybuchu tego patriotycznego zrywu sprzed 71 lat. W godzinach popołudniowych zarówno w Bobolicach, jak i Zwróconej znajdowały się już wszystkie nurty pielgrzymki diecezjalnej.

OBSZERNY FOTOREPORTAŻ Z OBU DNI

ZNAJDZIESZ NA PORTALU ZĄBKOWICE4YOU.PL

Pielgrzymka, która w tym roku przebiega pod hasłem „Dlaczego stoicie?”, dotrze na Jasną Górę już w najbliższą sobotę. 8 sierpnia o godz. 7:30 pątnicy staną u stóp klasztoru Ojców Paulinów w Częstochowie, następnie przejdą przez Kaplicę Cudownego Obrazu Matki Bożej, a o godz. 9:00 uroczystą Mszą św. pontyfikalną na wałach zakończą tegoroczną wędrówkę. Wszystkim pielgrzymom idącym i pielgrzymom duchowym życzymy sił fizycznych i duchowych na trasie. Szczęść Boże!

RELACJA NA BIEŻĄCO NA STRONIE INTERNETOWEJ PIELGRZYMKI

Zobacz także
Tydzień Świętego Krzysztofa
Oto Pan Bóg!

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status