WYDARZENIA

Wratislavia pulcherrima

Losy dorobku Marcina Mielczewskiego pokazują trudności, z jakimi borykają się badacze muzyki dawnej. Znamy tytuły stu dwudziestu utworów kompozytora, z których jedna czwarta nie zachowała się wcale, a jedna czwarta we fragmentach.

Znane w całości sześćdziesiąt dzieł to nie oryginalne manuskrypty, ale dwa wydania drukowane i rękopiśmienne kopie, często różniące się między sobą. Hymn Magnificat kończący Vesperae Dominicales w manuskrypcie z Kromierzyża rozpisany jest na inny skład instrumentów niż w kopii z Gdańska. Część partytur zaginęła w czasie II wojny światowej, a o ich istnieniu wiemy dzięki fotografiom. Pewne jest, że utwory Mielczewskiego – nadwornego muzyka króla Władysława IV Wazy oraz kapelmistrza u jego brata, biskupa Karola Ferdynanda – inspirowały twórców wielogłosowej muzyki cerkiewnej, były też adaptowane na potrzeby liturgii luterańskiej. Z kompozycjami Polaka mógł zetknąć się Bach w bibliotece w szkole w Lüneburgu, do której chodził. Mielczewski reprezentuje czasy, gdy muzyka polska była na najwyższym światowym poziomie. Po stuleciach na nowo odkrywamy bogactwo rodzimej kultury barokowej, a festiwal Wratislavia Cantans od pierwszej edycji odgrywa niebagatelną rolę w przywracaniu naszej muzycznej pamięci.

Nadzwyczajny koncert pt. „Wratislavia pulcherrima” odbędzie się w poniedziałek 14 września 2015 r. o godz. 19:00 w Bazylice pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie. Wystąpią: Andrzej Kosendiak – dyrygent,  Aldona Bartnik, Agnieszka Ryman – sopran, Piotr Olech, Piotr Łykowski – kontratenor, Maciej Gocman, Karol Kozłowski – tenor,  Tomáš Král, Bogdan Makal – bas oraz Wrocław Baroque Ensemble.  Program: Marcin Mielczewski – Confitemini Domino, Deus in nomine tuo, Veni Domine, Salve Virgo puerpera, Sub tuum praesidium, Gaude Dei Genitrix, Vesperae Dominicales. Bilety na koncert (normalne 25 zł, ulgowe 15 zł) dostępne są w kasach Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu oraz na godzinę przed koncertem. Wydarzenie odbędzie się w ramach 50. Festiwalu „Wratislavia Cantans”.

FOT: Ł. Rajchert (serwis Festiwalu)
Zobacz także
Utkany modlitwą
Muzyka liturgii

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość