WYDARZENIA

Wratislavia pulcherrima

Losy dorobku Marcina Mielczewskiego pokazują trudności, z jakimi borykają się badacze muzyki dawnej. Znamy tytuły stu dwudziestu utworów kompozytora, z których jedna czwarta nie zachowała się wcale, a jedna czwarta we fragmentach.

Znane w całości sześćdziesiąt dzieł to nie oryginalne manuskrypty, ale dwa wydania drukowane i rękopiśmienne kopie, często różniące się między sobą. Hymn Magnificat kończący Vesperae Dominicales w manuskrypcie z Kromierzyża rozpisany jest na inny skład instrumentów niż w kopii z Gdańska. Część partytur zaginęła w czasie II wojny światowej, a o ich istnieniu wiemy dzięki fotografiom. Pewne jest, że utwory Mielczewskiego – nadwornego muzyka króla Władysława IV Wazy oraz kapelmistrza u jego brata, biskupa Karola Ferdynanda – inspirowały twórców wielogłosowej muzyki cerkiewnej, były też adaptowane na potrzeby liturgii luterańskiej. Z kompozycjami Polaka mógł zetknąć się Bach w bibliotece w szkole w Lüneburgu, do której chodził. Mielczewski reprezentuje czasy, gdy muzyka polska była na najwyższym światowym poziomie. Po stuleciach na nowo odkrywamy bogactwo rodzimej kultury barokowej, a festiwal Wratislavia Cantans od pierwszej edycji odgrywa niebagatelną rolę w przywracaniu naszej muzycznej pamięci.

Nadzwyczajny koncert pt. „Wratislavia pulcherrima” odbędzie się w poniedziałek 14 września 2015 r. o godz. 19:00 w Bazylice pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie. Wystąpią: Andrzej Kosendiak – dyrygent,  Aldona Bartnik, Agnieszka Ryman – sopran, Piotr Olech, Piotr Łykowski – kontratenor, Maciej Gocman, Karol Kozłowski – tenor,  Tomáš Král, Bogdan Makal – bas oraz Wrocław Baroque Ensemble.  Program: Marcin Mielczewski – Confitemini Domino, Deus in nomine tuo, Veni Domine, Salve Virgo puerpera, Sub tuum praesidium, Gaude Dei Genitrix, Vesperae Dominicales. Bilety na koncert (normalne 25 zł, ulgowe 15 zł) dostępne są w kasach Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu oraz na godzinę przed koncertem. Wydarzenie odbędzie się w ramach 50. Festiwalu „Wratislavia Cantans”.

FOT: Ł. Rajchert (serwis Festiwalu)
Zobacz także
Kobieta w ciąży w wieku 33 lat została aresztowana za posiadanie Biblii
Podziękujmy wspólnie za dar kanonizacji Świętego Papieża

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status