WYDARZENIA

Współodpowiedzialność za przyjęcie uchodźców i za ich dalsze losy

W dniach 6 – 7 października 2015 r. w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie biskupi polscy obradowali na 370. zebraniu plenarnym. Uczestniczył w nim także abp Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Księża Biskupi wyrazili łączność z Ojcem Świętym Franciszkiem i uczestnikami Synodu Biskupów nt. małżeństwa i rodziny, na którym delegatami Episkopatu Polski są: abp Stanisław Gądecki, abp Henryk Hoser i bp Jan Wątroba. Wśród audytorów Synodu jest także małżeństwo z Polski – Jadwiga i Jacek Pulikowscy.

W perspektywie przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, biskupi podjęli wnikliwą refleksję nad duszpasterstwem młodzieży. Zapoznali się z wynikami badań na temat postaw młodego pokolenia. Zwrócili także uwagę na potrzebę przekazania młodzieży fundamentalnych wartości, które pozwolą im odnaleźć się w otaczającym świecie i dokonywać odpowiedzialnych wyborów. Biskupi podkreślili rolę rodziców i wychowawców w przekazywaniu młodym autentycznych wartości. Jest to także zadanie różnych form duszpasterstwa i nauczania religii w szkole. Podczas obrad ukazano m.in. walor harcerskiej metody wychowania młodzieży i możliwość wykorzystania jej w aktualnych wyzwaniach duszpasterskich. Refleksja na ten temat została uzupełniona o informacje związane z przygotowaniami do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży.

Konferencja Episkopatu Polski zapoznała się z informacjami dotyczącymi uchodźców. Temat ten został podjęty również przez przedstawicieli Caritas Polska, którzy wyrazili gotowość do ścisłej współpracy w tej kwestii z instytucjami państwowymi, samorządowymi i organizacjami pozarządowymi w duchu solidarności i uszanowania godności uchodźców. Pomoc ze strony Kościoła może być owocna w atmosferze współodpowiedzialności nie tylko za przyjęcie uchodźców, ale także za ich dalsze losy.

Podczas obrad podjęta została tematyka nowego roku duszpasterskiego w Polsce rozpoczynającego się w I niedzielą adwentu br. Będziemy go przeżywać w perspektywie Jubileuszowego Roku Miłosierdzia i 1050-lecia Chrztu Polski. Hasło roku „Nowe życie w Chrystusie” podkreśla wartość przyjętego sakramentu chrztu świętego i stanowi zachętę do dojrzałej wiary. Główne uroczystości Jubileuszu Rocznicy Chrztu Polski odbędą się w dn. 14-16 kwietnia 2016 r. w Gnieźnie i Poznaniu.

Biskupi zapoznali się z działalnością Komisji ds. Misji i wyrazili radość z owoców IV Krajowego Kongresu Misyjnego, jaki odbył się w czerwcu br.

W trakcie zebrania Konferencji Episkopatu Polski przedstawiono planowany przebieg wydarzeń upamiętniających 50. rocznicę wymiany listów pomiędzy biskupami polskimi i niemieckimi w 1965 r., która rozpoczęła proces pojednania między narodami polskim i niemieckim. Uroczystości rocznicowe odbędą się 18. listopada br. w Berlinie i Wrocławiu, a 22. listopada br. na Jasnej Górze.

Biskupi błogosławią wszystkim rodakom w kraju i za granicą oraz zachęcają do modlitwy w intencji trwającego Synodu, pokoju na świecie i Ojczyzny.

Podpisali:

Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce

Warszawa, dn. 7.10.2015 r.

Komunikat z 370. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

Na podstawie: diecezja.swidnica.pl
Zobacz także
GODZINA „W”
Miłość przychodzi powoli

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status