WYDARZENIA

Piegrzymował ku Panu

9 kwietnia 2016 r., w 56 r. życia i w 31 r. kapłaństwa,  zmarł nagle ks. prałat Andrzej Raszpla.

Ksiądz Andrzej Raszpla urodził się 2 listopada 1960 r. w Hadlach Szklarskich w diecezji przemyskiej. Jego rodzice to Stanisław i Anna z domu Kucaj. Ojciec był kolejarzem, matka zajmowała się domem. Był najstarszym z czwórki dzieci, miał dwie siostry i brata. Ochrzczony został 13 listopada 1960 r. w kościele Niepokalanego Serca NMP w Hadlach Szklarskich, tam też 10 maja 1973 r. przyjął sakrament bierzmowania z rąk ks. bpa Stanisława Jakiela i przyjął imię Stanisław. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Hadlach Szklarskich uczęszczał do liceum ogólnokształcącego w Kańczudze, gdzie w 1979 r. zdał maturę. Następnie wstąpił do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. I czasie pierwszego roku studiów został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej. W Jednostce Wojskowej w Bartoszycach przebywał od 3 października 1979 r. do 5 kwietnia 1980 r. Po powrocie z wojska kontynuował studia Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Pracę magisterską (Duch maryjny w życiu i działalności Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego) pisał z historii Kościoła u ks. prof. Józefa Swastka. Święcenia kapłańskie otrzymał w katedrze wrocławskiej 1 czerwca 1985 r. z rąk kard. Henryka Gulbinowicza. Następnego dnia odprawił Mszę św. prymicyjną w rodzinnej parafii. Jako wikariusz pracował w parafii św. Józefa Oblubieńca w Żórawinie (1985 – 1989) i w parafii św. Jerzego w Wałbrzychu (1989 – 1993).

Po powstaniu Diecezji Legnickiej ks. bp Tadeusz Rybak powołał go na dyrektora administracyjnego w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Legnickiej. Uczestniczył w pracach remontowo-adaptacyjnych w budynkach przystosowywanych o potrzeb Wyższego Seminarium Duchownego i Legnickiej Kurii Biskupiej. 20 kwietnia 1994 r. został mianowany przez ks. bpa Tadeusza Rybaka kanonikiem EC, a 25 marca 1999 r. kanonikiem RM.

25 czerwca 1995 r. został proboszczem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu, gdzie podjął się kontynuacji budowy nowego kościoła. Przy dużym zaangażowaniu parafian prace budowlane postępowały bardzo szybko, aż 24 grudnia 1998 r. Biskup Legnicki odprawił w nowym kościele Pasterkę. W trakcie budowy kościoła ks. Andrzej Raszpla rozpoczął starania o sprowadzenie do nowego kościoła relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Relikwie zostały przekazane przez Stolicę Apostolską w Rzymie i uroczyście wprowadzone do kościoła 4 września 2000 r. Od tego czasu są otaczane wielką czcią i kultem. Prace budowlane przy nowym kościele zostały uwieńczone 17 września 2000 r. uroczystą konsekracją, której dokonał Biskup Legnicki ks. Tadeusz Rybak. 5 marca 2000 roku ks. Andrzej Raszpla został kapelanem honorowym Jego Świątobliwości Jana Pawła II. W Diecezji Legnickiej był diecezjalnym duszpasterzem sportowców (1995 – 2003), kapelanem policji województwa wałbrzyskiego (1997 – 2000), wicedziekanem dekanatu Wałbrzych – Zachód (1998 – 2003). W 2000 r. zwyciężył w plebiscycie na Człowieka Roku Regionu Wałbrzyskiego.

Po powstaniu Diecezji Świdnickiej 26 marca 2004 r. został dyrektorem ekonomicznym Świdnickiej Kurii Biskupiej. Prowadził prace remontowo-adaptacyjne w budynku, w którym obecnie mieści się Świdnicka Kuria Biskupia i rezydencja Biskupa. Rozpoczął także prace remontowe przy obiektach przeznaczonych na Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej. Od 2004 r. należał do Kolegium Konsultorów Diecezji Świdnickiej, Rady Kapłańskiej, Rady Duszpasterskiej, Rady Proboszczów. Jako diecezjalny koordynator pielgrzymek zagranicznych był organizatorem i przewodnikiem pielgrzymek do Ziemi Świętej, Rzymu i po sanktuariach maryjnych Europy. 28 września 2005 r. został kanonikiem gremialnym Świdnickiej Kapituły Katedralnej. 17 września 2006 r. na jego prośbę Biskup Świdnicki – ks. Ignacy Dec – podniósł kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu – Podzamczu do godności Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. 8 czerwca 2012 r. został prałatem domowym Jego Świątobliwości Ojca Świętego. Ksiądz prałat Andrzej Raszpla należał także do Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. Do chwili śmierci pełnił urząd dziekana Dekanatu Wałbrzych – Zachód. Zmarł nagle 19 kwietnia 2016 r. w Wałbrzychu.

Msza św. żałobna była celebrowana wczoraj pod przewodnictwem  Księdza bpa Adama Bałabucha w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Wałbrzychu. Msza św. pożegnalna w Diecezji Świdnickiej będzie celebrowana dzisiaj, tj. 22 kwietnia 2016 r. o godz. 14:00 w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Wałbrzychu pod przewodnictwem Księdza bpa Ignacego Deca. Pogrzeb będzie miał miejsce w sobotę, 23 kwietnia 2016 r. o godz. 13:00 w kościele pw. Niepokalanego Serca NMP w Hadlach Szklarskich (Archidiecezja Przemyska) pod przewodnictwem  Księdza bpa Ignacego Deca.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie!

Na podstawie: diecezja.swidnica.pl FOT: tw-24.pl
Zobacz także
By to dziecko mogło być ochrzczone, pochowane, miało imię
Uwolnienie się od odpowiedzialności za drugiego człowieka

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status