NAMYSŁY

Zwycięzca śmierci

Zwycięzca śmierci, piekła i szatana, Wychodzi z grobu, dnia trzeciego z rana. Naród niewierny, trwoży się, przestrasza, Na cud Jonasza, Alleluja. Ustąpcie od nas, smutki i trosk żale, gdy Pan Zbawiciel triumfuje w chwale. Ojcu swojemu już uczynił zadość, nam niesie radość. Alleluja. Cieszy swych uczniów, którzy wierni byli, utwierdza w wierze, aby nie wątpili. Obcuje z nami, daje nauk wiele o swym Kościele. Alleluja. Cieszmy się wszyscy, już śmierć pohańbiona, wina pierwszego rodzica zgładzona. Niebios zamkniętych jest otwarta brama, Synom Adama. Alleluja!

Jedna z najpiękniejszych i najbardziej porywających pieśni wielkanocnych była wykonywana podczas uroczystości ostatniego pożegnania śp. Lecha i Marii Kaczyńskich w kwietniu 2010 r. Dzisiaj, gdy jesteśmy w przededniu 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej – dotąd niewyjaśnionej co do okoliczności i przyczyn „największej powojennej tragedii narodowej Polski”, dobrze jest podjąć duchową refleksję o znaczeniu wydarzeń, które zarówno w sensie moralnym, jak i prawnym trwają. Do dzisiaj postępowania prowadzone przez polskie i rosyjskie instytucje nie zakończyły się przedstawieniem końcowego raportu dokumentującego okoliczności katastrofy, do której doszło pod Smoleńskiem. Również wymiar sprawiedliwości obu państw nie wskazał osób odpowiedzialnych za ciąg zdarzeń, które doprowadziły do katastrofy polskiego samolotu w rosyjskiej przestrzeni lotniczej. Trwa porażająca w swojej wymowie i bolesna szczególnie dla rodzin i znajomych wszystkich ofiar cisza wokół rzeczywistych przyczyn dramatu sprzed sześciu lat, która – niestety – zanurzona w medialnym szumie, jaki zaczął się tuż pod katastrofie, wywołuje wrażenie, iż perspektywa poznania prawdy dotyczącej sobotniego poranka z 10 kwietnia 2010 r. jest nadal czynnikiem budzącym lęk. Trwa także pamięć o Tragedii Smoleńskiej, której kolejną rocznicę będziemy mogli uczcić z nadzieją, że dobra zmiana w Polsce przybliży nas, a może nawet pozwoli ujrzeć światło dzienne nad bezsprzecznymi faktami i podjąć nad nimi wspólnotową refleksję.

Kontynuujemy filmowy cykl na Portalu AKCJA, w którym proponujemy wysłuchanie i obejrzenie klipów video inspirujących nas do głębszego przeżywania wiary i jedności z Kościołem. Zapraszamy Czytelników naszego portalu do przesyłania linków do własnych lub znalezionych w sieci krótkich klipów, które będziemy udostępniać na Portalu AKCJA.

Zobacz także
Z istnienia i ciężkości kar poznajemy głupotę i złość grzechu
Swój zwycięski znak roztacza, niebo ludziom otworzywszy

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status