NAMYSŁY

Z dawna Polski Tyś Królową

Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo! Ty za nami przemów słowo, Maryjo! Ociemniałym podaj rękę, niewytrwałym skracaj mękę. Twe Królestwo weź w porękę, Maryjo! (…) Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo! Ty za nami przemów słowo, Maryjo! Miej w opiece naród cały, który żyje dla Twej chwały, Niech rozwija się wspaniały, Maryjo!

Pieśń „Z dawna Polski Tyś królową” powstała w drugiej połowie XIX wieku na kanwie wiersza Kornela Ujejskiego „Grzeszni, senni, zapomniani” z 1860. Autor muzyki pozostaje nieznany. Początkowo popularna była m.in. wśród młodzieży, potem spopularyzowano ją w Legionach Piłsudskiego. Ulegała kolejnym przemianom słownym, ale melodia zawsze pozostawała niezmienna. Pieśń „Z dawna Polski Tyś Królową” w maju szczególnie często rozbrzmiewa w naszych kościołach. Dzisiaj prezentujemy jazzową aranżację tej maryjnej pieśni, jaką przygotował tercet w składzie Małgorzata Hutek, Agnieszka Musiał i Olga Boczar.

Kontynuujemy filmowy cykl na Portalu AKCJA, w którym proponujemy wysłuchanie i obejrzenie klipów video inspirujących nas do głębszego przeżywania wiary i jedności z Kościołem. Zapraszamy Czytelników naszego portalu do przesyłania linków do własnych lub znalezionych w sieci krótkich klipów, które będziemy udostępniać na Portalu AKCJA.

Zobacz także
Nowa Polska nie może być Polską bez dzieci Bożych!
Jezus Chrystus na was liczy !

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość