NAMYSŁY

Z dawna Polski Tyś Królową

Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo! Ty za nami przemów słowo, Maryjo! Ociemniałym podaj rękę, niewytrwałym skracaj mękę. Twe Królestwo weź w porękę, Maryjo! (…) Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo! Ty za nami przemów słowo, Maryjo! Miej w opiece naród cały, który żyje dla Twej chwały, Niech rozwija się wspaniały, Maryjo!

Pieśń „Z dawna Polski Tyś królową” powstała w drugiej połowie XIX wieku na kanwie wiersza Kornela Ujejskiego „Grzeszni, senni, zapomniani” z 1860. Autor muzyki pozostaje nieznany. Początkowo popularna była m.in. wśród młodzieży, potem spopularyzowano ją w Legionach Piłsudskiego. Ulegała kolejnym przemianom słownym, ale melodia zawsze pozostawała niezmienna. Pieśń „Z dawna Polski Tyś Królową” w maju szczególnie często rozbrzmiewa w naszych kościołach. Dzisiaj prezentujemy jazzową aranżację tej maryjnej pieśni, jaką przygotował tercet w składzie Małgorzata Hutek, Agnieszka Musiał i Olga Boczar.

Kontynuujemy filmowy cykl na Portalu AKCJA, w którym proponujemy wysłuchanie i obejrzenie klipów video inspirujących nas do głębszego przeżywania wiary i jedności z Kościołem. Zapraszamy Czytelników naszego portalu do przesyłania linków do własnych lub znalezionych w sieci krótkich klipów, które będziemy udostępniać na Portalu AKCJA.

Zobacz także
Marzenie Boga dla jego ukochanej istoty
Kościół konieczny jest do zbawienia

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status