Na 21 sierpnia 1946 r. datowany jest formalny początek obecności Zakonu Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji w Ząbkowicach Śląskich. Faktycznie pierwsza z sióstr przybyła do naszego miasta kilka dni wcześniej, aby urzędowo potwierdzić przejęcie klasztoru i kościoła przy ul. Grunwaldzkiej. Od tego czasu trwa tu nieprzerwana ani na chwilę modlitwa sióstr. Jubileusz 70-lecia historii ząbkowickich Klarysek obchodziliśmy w minioną niedzielę.
Mszy św. przewodniczył ordynariusz Diecezji Świdnickiej ksiądz biskup Ignacy Dec, a wraz z nim celebrowali ją m.in. księża związani swoją kapłańską posługą z klasztorem i kościołem pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. W bardzo osobistej i poruszającej homilii ksiądz biskup mówił przede wszystkim o Matce Bożej, jako idealnym modelu człowieczeństwa. Przywołał słowa Papieża Franciszka wypowiedziane na Jasnej Górze w trakcie lipcowej wizyty w Polsce: „Jeżeli istnieje jakakolwiek ludzka chwała, jakaś nasza zasługa w pełni czasu, to jest nią Ona: to Ona jest ową przestrzenią zachowaną w wolności od zła, w której Bóg się odzwierciedlił; to Ona jest schodami, które przemierzył Bóg, aby zejść do nas i stać się bliskim i konkretnym (…)”. Następnie odniósł te słowa do powołania, jakie od 1946 r. Siostry Klaryski spełniają w Ząbkowicach Śląskich. Ksiądz biskup podkreślił, że modlitwa i praca, jaką one codziennie podejmują, jest wyrazem głęboko chrześcijańskiego zakorzenienia w jedności z Jezusem obecnym w Eucharystii i jednocześnie mocnym związaniem z rzeczywistością świata, w której radości i niepokoje mieszają się nieustannie. Duchowa i materialna przestrzeń, jaką tworzą Siostry Klaryski to – według księdza biskupa – coś na kształt arki w niespokojnym otoczeniu i oazy, w której zawsze można odnaleźć ukojenie dla duszy.
Liturgia zakończyła się biskupim błogosławieństwem oraz laudacją wygłoszoną przez Siostrę przełożoną Marię Gabrielę, która z zakonnej klauzury przypomniała w krótkich słowach historię i zamierzenia Zakonu oraz podziękowała żyjącym i zmarłym dobroczyńcom klasztoru. Uzupełnieniem tej wypowiedzi była prezentacja multimedialna wyświetlona na ekranie, na którym zazwyczaj wierni widzą teksty pieśni kościelnych. Zobaczyliśmy w niej swego rodzaju duchowe drzewo genealogiczne, z jakiego wyrasta ząbkowicka wspólnota Sióstr Klarysek, w tym jej początki we Lwowie, skąd zakonnice dotarły na Dolny Śląsk w wyniku powojennych wysiedleń z dawnych Kresów Rzeczypospolitej Polskiej. Obecnie, ząbkowicki klasztor, obok kłodzkiego, jest jednym z dwóch miejsc w Diecezji Świdnickiej, gdzie trwa nieustająca adoracja Najświętszego Sakramentu. Siostry Klaryski wykonują też prace związane z odnawianiem i tworzeniem szat liturgicznych oraz sztandarów instytucji kościelnych i świeckich. Dzięki wsparciu rządowemu i samorządowemu oraz darczyńcom, prowadzą od kilku lat prace zabezpieczające i konserwatorskie zarówno w kościele, jak i w klasztorze, które to obiekty są zabytkami. Udzielają również pomocy materialnej osobom biednym lub znajdującym się w trudnej osobistej sytuacji – np. poprzez „modlitewne pogotowie ratunkowe”. O wszystkich tych aspektach swojej działalności Siostry Klaryski informują m.in. w swoim serwisie internetowym www.zabkowice.klaryski.org