WYDARZENIA

Muzyczna maestria

Trzy tygodnie temu na organach bardzkiej Bazyliki zagrał niemiecki wirtuoz Franz Hauk. Trwający ponad godzinę koncert pozwolił nie tylko poznać mistrzowskie umiejętności artysty, ale i akustyczną potęgę instrumentu, który odrestaurowano kilka lat temu dzięki wspólnej inicjatywie miejscowej parafii i samorządu gminnego. Od tego czasu Bardo wpisane jest w mapę najważniejszych w Polsce miejsc dla koneserów muzyki. Za kilka dni czeka nas kolejne wydarzenie muzyczne z udziałem Anny Marii Jopek.

Wracając jeszcze do poprzedniego koncertu, który był kolejnym ogniwem tegorocznego i trzeciego już Międzynarodowego Forum Muzycznego w Bardzie, należy podkreślić, że recital organowy, choć w sensie instrumentalnym był monotematyczny, to jednak dzięki doborowi repertuaru, okazał się dla słuchaczy bogatym i wszechstronnym przeglądem kompozycyjnych tendencji i aranżacyjnych nastrojów. Franz Hauk, od młodości fascynujący się muzyką poważną, obecnie jest jednym z muzykologicznych autorytetów w Niemczech, przede wszystkim jednak uchodzi za perfekcjonistę gry organowej. Tak też było podczas koncertu, jaki miał miejsce 15 lipca br. w Bardzie, gdy usłyszeliśmy utwory z różnych epok i rozmaitych klimatów. Wśród słuchaczy bardzkich koncertów, skądinąd przyzwyczajonych już do wysokiej klasy wykonawców prezentujących się od kilku już lat w trakcie Bardzkiego Lata Organowego, nie brakowało słów uznania dla Franza Hauka. „Muzyczna maestria przelewała się przez ten kościół, a że to wielka świątynia, to naprawdę pięknej muzyki w mistrzowskim wykonaniu było całe mnóstwo” – stwierdziła jedna z osób wychodzących z Bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Maryi panny w Bardzie.

Już w poniedziałek 8 sierpnia 2016 r. o godz. 19:00 czeka nas następne spotkanie z wyśmienitymi brzmieniami. W bardzkiej Bazylice wystąpią: wokalistka Anna Maria Jopek i Piotr Rachoń, który zagra na organach. Pierwszej z wymienionych osób nie trzeba specjalnie przedstawiać, gdyż artystka jest znana z fenomenalnego tembru głosu i absolutnie wysmakowanego gustu. Milion sprzedanych płyt z jej piosenkami jest jednym ze świadectw nadzwyczajnych umiejętności i talentu wokalistki. Z kolei Piotr Rachoń jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie i uczniem prof. Andrzeja Chorosińskiego jest obecnie wykładowcą na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a od 2006 r. głównym organistą Bazyliki archikatedralnej pw. Św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Naprawdę warto znaleźć czas, aby zanurzyć się w muzycznej aurze, jaką znajdziemy w Bardzie – mieście muzycznych cudów.

Zobacz także
maika.com.pl
Tak, POMAGAM!

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość