NAMYSŁY

Wyobraźcie sobie wesele, na którym na koniec podaje się herbatę

„Na wstępie pojawia się wyrażenie «Jezus i Jego uczniowie» (w. 2). Jezus tych, których powołał, aby poszli za Nim, związał ze sobą we wspólnocie i teraz wszyscy, jak jedna rodzina, zaproszeni zostali na wesele. Rozpoczynając swoją działalność publiczną na godach w Kanie, Jezus objawia się jako zapowiedziany przez proroków Oblubieniec ludu Bożego i odsłania nam głębię relacji, która nas z Nim łączy: jest to nowe przymierze miłości. Co jest podstawą naszej wiary?

Akt miłosierdzia, którym Jezus związał nas ze sobą. A życie chrześcijańskie jest odpowiedzią na tę miłość, jest to jak historia dwojga zakochanych. Bóg i człowiek spotykają się, poszukują siebie i odnajdują, cieszą się sobą i miłują: tak właśnie, jak oblubieniec i oblubienica w Pieśni nad Pieśniami. Cała reszta to konsekwencja tej relacji. Kościół jest rodziną Jezusa, w której rozlewa się Jego miłość; to tej miłości Kościół strzeże i pragnie dać ją wszystkim” „Jak można wyprawić wesele i świętować, jeśli brakuje tego, co prorocy wskazywali jako typowy element uczty mesjańskiej (por. Am 9,13-14; Jl 2,24; Iz 25,6)? Woda jest niezbędna do życia, ale wino wyraża obfitość uczty i radość świętowania. A na tym przyjęciu weselnym brakuje wina. Nowożeńcom jest wstyd. Wyobraźcie sobie wesele, na którym na koniec podaje się herbatę. Co za wstyd. Wino jest niezbędne, by świętować. Przemieniając w wino wodę ze stągwi używaną «do żydowskich oczyszczeń» (w. 6) Jezus dokonał wymownego znaku: przemienił Prawo Mojżeszowe w Ewangelię niosącą radość. Jak mówi w innym miejscu tenże św. Jan: «Podczas gdy Prawo zostało nadane przez Mojżesza, łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa» (1,17)”

Zdjęcie publikujemy w ramach cyklu Zostań reporterem Portalu AKCJA. Jeśli i Ty widzisz coś, co jest jakimś szczególnym świadectwem wiary, jeśli jesteś świadkiem zdarzeń, które są wyrazem więzi z Bogiem, sfotografuj to, co widzisz i wyślij na adres: info@serwer1739513.home.pl tytułując mejl hasłem: REPORTER AKCJI. To, co widzisz – dzięki Tobie – zobaczą inni na Portalu AKCJA. Cytat pochodzi z katechezy Ojca Świętego Franciszka podczas audiencji generalnej w Rzymie z 6 czerwca 2916 r.

Zobacz także
Tamtego dnia uzewnętrzniła się wspólnota naszego Narodu
Będzie miał światło życia

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status