WYDARZENIA

IV rozbiór Polski

Rosja sowiecka zaatakowała Polskę, która od kilkunastu dni broniła się przed agresją nazistowskich Niemiec. Józef Stalin i Adolf Hitler dokonali czwartego rozbioru Polski.

Nasz kraj, nasze państwo i my, jako naród znajdowaliśmy się pod moskiewską strefą wpływów przez kilkadziesiąt kolejnych lat. Skutki napaści na Polskę przez dwa mocarstwa odczuwamy nadal. Dzisiaj wracamy pamięcią do 17 września 1939 roku, gdy wojska armii czerwonej wtargnęły w granice Polski broniącej się przed wojskami niemieckimi, które wkroczyły na nasze terytorium 1 września 1039 roku.

iv-rozbior-polski_03

Krzyk jeden pomknął wzdłuż granicy. I zanim zmilkł zagrzmiały działa. To w bój z szybkością nawałnicy Armia Czerwona wyruszała. A cóż to za historia nowa? Zdumiona spyta Europa Jak to? To chłopcy Mołotowa i sojusznicy Ribentroppa. (…) Pada Podole, w hołdach Wołyń. Lud pieśnią wita ustrój nowy. Płoną majątki i kościoły. I Chrystus z kulą w tyle głowy. (…) Tych dni historia nie zapomni, gdy stary ląd w zdumieniu zastygł. I święcić będą nam potomni po pierwszym września – siedemnasty.


DZISIAJ: 17 września 2016 r. o godz. 21:30 można będzie obejrzeć film dokumentalny pt. „Sowiecka historia” ukazujący nieludzką naturę totalitarnego komunizmu i bliskiego mu niemieckiego hitleryzmu. Emisja jednocześnie w TVP1 i TV Republika.     

iv-rozbior-polski_01

Zobacz także
Pamiętając o bohaterach
Życie każdego człowieka jest wartością podstawową i nienaruszalną

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status