Przypowieść o synu marnotrawnym (Łk 15,11-32) jest wszystkim bardzo dobrze znana. Ewangelista Łukasz przytacza trzy historie, które Jezus kieruje – w obecności celników i grzeszników – do niezadowolonych faryzeuszy i uczonych w Piśmie. Trzecia najdłuższa historia to ta o ojcu, który miał dwóch synów…
Ta ewangeliczna historia jest wyjątkowo plastyczna – łatwo ją sobie wyobrazić. Czujemy niezręczność sytuacji, gdy młodszy syn prosi ojca o część majątku, wyobrażamy sobie, jak szybko roztrwonił otrzymane pieniądze i jak stoczył się na samo dno – tak że nawet pożywienia dla zwierząt nikt mu nie chciał dać – w międzyczasie wiemy, że ojciec wyczekuje syna… Czytając lub słuchając tej przypowieści wręcz współodczuwamy radość, kiedy ojciec wybiega powracającemu synowi naprzeciw, później także rozumiemy gorycz starszego brata i zachwyca nas mądrość ojca, który łagodzi zazdrość i zaraża radością. Interpretacji tej przypowieści jest bardzo wiele. W czasach kultu Miłosierdzia Bożego szczególnie porusza postać miłosiernego ojca, który przebacza obu synom ich słabości i kocha ich miłością mądrą i bezwarunkową.
Nic więc dziwnego, że z pełnej emocji i wielości znaczeń przypowieści biblijnej powstał równie ciekawy film pt. „Dalekie strony”. Reżyser Michael Davis przenosi akcję do czasów współczesnych. Wszyscy, których nie przekonuje biblijna przypowieść, bo wydaje się zbyt idealistyczną i nieprawdopodobną historią mogą zobaczyć, jak dzisiaj wyglądałaby ta sytuacja i jej uniwersalne przesłanie.
Kontynuując zachęty do oglądania wartościowych filmów zapraszamy do obejrzenia filmu „Dalekie strony”.