NAMYSŁY

Wiele zbrodni Kaina

Ojcze, czy słyszysz bicie dzwonów, echo głosów stu tysięcy synów, którzy żegnają się z tobą? Łzy wyleją się teraz ze Złotego Orła, który patrzy jak twoja dusza odchodzi. Pola i sanktuaria wkrótce będą zalane przez solidarność serc. Czarna Madonna poważnie idzie zimowymi ulicami. Jasne są kwiaty rozrzucone wokół jej stóp. Silny jest duch ludzi wzgardzonych. Ich wolność jest darem od Boga. Słodkie są dzieci, które posiadają dziedzictwo Solidarności Serc. Przyszedłeś w nasze życia. Pozostaniesz z nami. Byłeś oddany do walki, do terroru nocy i wielu zbrodni Kaina.

Joan Baez to jedna z legend młodzieżowego buntu lat 60. Piosenki – pieśni – które śpiewała, można by zaliczyć do amerykańskiej muzyki ludowej, która zdecydowanie różni się od tego, co nazywamy muzyką ludową u nas i ogólnie w Europie. Amerykańska muzyka ludowa, to blues, folk i gospell. Gdy minęły lata hipisowskiego buntu, Joan Baez w dalszym ciągu starała się swoją twórczością angażować w walkę o wolność, wszędzie tam, gdzie ta walka się toczyła. W 1982 roku, kiedy polski „karnawał Solidarności” został brutalnie przerwany przez stan wojenny, powstała piosenka „Happy Birthday Leonid Brezhnev”. Mniej znany jest fakt, że Joan zdołała się nauczyć śpiewać po polsku „Piosenkę dla córki” Macieja Pietrzyka. Piosenka ta powstała podczas strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku.  Kolejnym polskim akcentem w twórczości Joan Baez jest pieśń „Many Crimes of Cain” – utwór skomponowany do filmu Agnieszki Holland „Zabić księdza”. Kilka dni temu minęła rocznica, dokonanego przez funkcjonariuszy komunistycznej służby bezpieczeństwa, mordu na kapłanie z warszawskiego Żoliborza – Błogosławionego Księdza Jerzego. Posłuchajmy zatem…

Kontynuujemy filmowy cykl na Portalu AKCJA, w którym proponujemy wysłuchanie i obejrzenie klipów video inspirujących nas do głębszego przeżywania wiary i jedności z Kościołem. Zapraszamy Czytelników naszego portalu do przesyłania linków do własnych lub znalezionych w sieci krótkich klipów, które będziemy udostępniać na Portalu AKCJA.

Zobacz także
Trzymajcie się blisko siebie, zbliżajcie się do Boga
Moher kontra popelina

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status