NAMYSŁY

Kto przeżyje, głowę skryje, w wielkim dziwnym świecie

Jezus malusieńki, leży wśród stajenki. Płacze z zimna, nie dała mu matusia sukienki, bo uboga była, rąbek z głowy zdjęła,  którym dziecię owinąwszy, śpiewać mu zaczęła. Gdzieś na wschodzie wojna, ciemna to godzina.  Nie ma domu ni nadziei syryjska rodzina. Płacze Pan Bóg mały, nad tym światem całym. Dziś w Aleppo, dziś w Mosulu zło już nie zna miary. Uciekają dzieci, z wojennej zamieci. Kto przeżyje, głowę skryje, w wielkim dziwnym świecie. Miłość niech nie zginie, rodzina rodzinie. Z polskiej wiary, z serca dary niesie w złej godzinie. Dłonie w dłonie weźmy, światło w ciemność nieśmy.  Wiarę, miłość i nadzieję w naszych bliźnich wskrześmy. Bóg się dzisiaj rodzi, ludzi oswobodzi. Pokój w sercach, pokój w Syrii w ciemną noc przychodzi.

W pierwszy dzień świąt mamy wiązankę kolęd. Są różne pod względem muzycznym, ale ich wspólnym mianownikiem jest Boże Narodzenie. Ostatni z utworów zasługuje jednak na szczególną uwagę. To „Kolęda syryskich i polskich rodzin”. „Tak jak 2000 lat temu Święta Rodzina pozbawiona była domu, tak dziś pozbawionych jest go wiele rodzin uciekających z Syrii i Iraku. Dotyczy to zarówno chrześcijan, jak i muzułmanów”. Dlatego słowa „syryjskiej kolędy” opowiadają zarówno o dramacie dzieci i rodzin, jak też o pomocy udzielanej ofiarom wojny w Aleppo w Syrii i w Libanie poprzez program „Rodzina rodzinie”. Kolędę Violetta Brzezińska, a muzyce towarzyszy teledysk pokazujący dramat syryjskich rodzin. – Czuję się zaszczycona i wzruszona, że mogę być skromną częścią tego projektu – powiedziała wokalistka. – Mam szczerą nadzieję, że nie będzie to kolejny muzyczny projekt realizowany przy okazji straszliwej wojny, ale że przełoży się on na jeszcze większą realną pomoc dla poszkodowanych ludzi – dodała. Program Caritas Polska „Rodzina rodzinie” (kliknij TUTAJ i poznaj szczegóły programu) został stworzony nie tylko po to, żeby pomagać, ale również po to, żeby uwrażliwić polskie rodziny i polskie środowiska. Kolęda ma być też formą podziękowania dla wszystkich, którzy ofiarowali swoją pomoc potrzebującym Syryjczykom. Program „Rodzina rodzinie” został uruchomiony w październiku br.

https://www.youtube.com/watch?v=WadowZGJyEU

Muzyka i obraz, słowa i gest, utrwalane na video, mogą inspirować nas do głębszego przeżywania wiary i jedności z Kościołem, dlatego kontynuujemy nasz cykl filmowy. Zachęcamy Czytelników do przesyłania linków do własnych lub znalezionych w sieci krótkich klipów, które będziemy udostępniać na Portalu AKCJA.

Zobacz także
Zadanie wzmożonej duchowej czujności
Pan sam ześle deszcz i nasza ziemia wyda swój owoc

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status