NAMYSŁY

Tata

W starym płaszczu trwał zimą i latem.  Wieczorami po pracy siadał bez słowa – to był cichy typ, ale był niczym kumpel. (…) Kiedy masz tylko piętnaście lat  nie masz wystarczająco wielkiego serca,  aby pomieścić wszystkie te rzeczy.  Teraz jest daleko stąd. (…) Chciałbym Go mieć przy sobie. Tata!

„Les Pretres” („Kapłani”) to nazwa francuskiej grupy wokalnej utworzonej z inicjatywy biskupa Jean-Michelle di Falco, składającej się z trzech księży z diecezji Gap i Embrun. Są to: Jean-Michel Bardet, Charles Troesch i Joseph Dinh Nguyen Nguyen. Pierwszą płytę wydali w 2010 r. i po tygodniu zdobyła laur platyny i tylko w roku ukazania się sprzedano jej 750 tys. egzemplarzy. Wydany później kolejny album sprzedał się w nakładzie 800 tys. egz.  Biskup di Falco ogłasił, że dzięki wpływom z płyt sfinansowano m.in. działalność stowarzyszenia „Akamasoa” na Madagaskarze założonego przez ojca Pedro Opeka, oraz stowarzyszenia z Yves Duteil, które utworzyło szkoły w Indiach, a także paryskiego stowarzyszenie „Tiberias”, wspomagającego ludzi chorych na AIDS, którzy stracili pracę. Zespół przekazuje też pomoc dla związku „ATD Czwarty Świat”, walczącego z ubóstwem w 29 krajach. W 2015 r. wokół zespołu powstał szum medialny związany z plakatami zapowiadającymi ich koncerty w Paryżu. Mimo, że na plakatach tych napisano, iż dochód jest przeznaczony dla chrześcijan Wschodu, lewicowe media i niektórzy politycy wywołali burzę. Doprowadzono do odwołania koncertów zasłaniając się troską o neutralność i i poszanowanie konstytucyjnej zasady sekularyzmu. Biskup di Falco mówił wtedy, iż „w obliczu ludobójstwa dokonywanego na chrześcijanach, odmowa prawa do koncertu jest przejawem tchórzostwa”. Zespół nadal koncertuje, ale w mniejszym wymiarze i repertuar „Kapłanów” jest też dostępny w sieci. Dzisiaj jeden z przykładów, gdzie nawet bez rozumienia słów, przesłanie można odczytać intuicyjnie.

Muzyka i obraz, słowa i gest, utrwalane na video, mogą inspirować nas do głębszego przeżywania wiary i jedności z Kościołem, dlatego kontynuujemy nasz cykl filmowy. Zachęcamy Czytelników do przesyłania linków do własnych lub znalezionych w sieci krótkich klipów, które będziemy udostępniać na Portalu AKCJA.

Zobacz także
Europa gardząca chrześcijaństwem skazuje siebie na zagładę
Obmyj mnie, Panie

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status