U NAS

Akcja Katolicka pod opieką Świętego Józefa

Kilkanaście godzin (łącznie) duchowych ćwiczeń przez prawie trzy dni wśród prawie czterdziestu przedstawicieli kilku diecezjalnych instytutów z Polski zachodniej. Tak w skrócie wyglądały rekolekcje dla liderów Akcji Katolickiej zorganizowane w Kaliszu z inicjatywy krajowego zarządu naszego stowarzyszenia. Wszystko odbywało się w dniach 10 – 12 marca 2017 r. z udziałem delegacji DIAK Diecezji Świdnickiej na czele z panią prezes Magdaleną Jarosz i ks. asystentem Sławomirem Augustynowiczem.

Pierwszy dzień rekolekcji rozpoczął się Msza św z konferencją na temat mocy i misji, jaką służy Kościołowi Akcja Katolicka. Liturgii przewodniczył i całe rekolekcje prowadził ks. Józef Niżnik z Przemyśla. Nabożeństwo ku czci Matki Bożej Częstochowskiej było przypomnieniem historii cudownego wizerunku Królowej Polski. Dzieje te były fascynujących okoliczności pełnych duchowych misteriów. Na koniec usłyszeliśmy pogodne świadectwo i otrzymaliśmy błogosławieństwo ks. biskupa Edwarda Janiaka – ordynariusz Diecezji Kaliskiej.

Rekolekcji dzień drugi. Sobota – zatem poranny pacierz dopełniony był Godzinkami ku czci Najświętszej Maryi Panny. Poranna konferencja skupiona była na Akcji Katolickiej jako powołaniu do współpracy świeckich i duchownych z Panem Bogiem dla dobra Kościoła. Ze słowem zachęty odwiedził nas ks. bp Łukasz Buzun – sufragan Diecezji Kaliskiej, który w swoim świadectwie opisał życie katolika jako rejs. Nawigując pomiędzy falami, powiewami wiatru, nie zawsze po prostych liniach zmierzamy ku zbawieniu. Mszy św. przewodniczył ks. Sławomir Augustynowicz, a rekolekcjonista ks. Józef Niżnik w kolejnej konferencji przypomniał zamysł Świętego Jana Pawła II, który wezwał do odnowienia Akcji Katolickiej jako urzędu Kościoła. Popołudnie było czasem nawiedzenia kaliskiego sanktuarium Świętego Józefa. Dynamiczna prelekcja ks. Sławomira Kęszki – asystenta DIAK Diecezji Kaliskiej o cudownym obrazie Świętej Rodziny, następnie o miejscu pamięci kapłanów – więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych, zostawiła w sercach i umysłach uczestników rekolekcji olbrzymi ładunek przeżyć i wiedzy. Koronka do Miłosierdzia Bożego, a po niej kolejna konferencja. Tym razem o charyzmacie Akcji Katolickiej, a więc o pragnieniu osobistego uświęcania się, ale też o gotowości wychodzenia ku tym, którzy oddalają się od drogi ku zbawieniu. Następne rekolekcyjne doświadczenie: modlitwa różańcowa, a potem cicha modlitwa wobec Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Ostatnia tego dnia konferencja o Akcji Katolickiej jako wspólnocie. Kolejnym punktem programu było robocze spotkanie uczestników z rekolekcjonistą oraz panią prezes zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katololickiej Urszulą Furtak. Głównym wątkiem dyskusji była potrzeba szukania nowych dróg, po jakich Akcja Katolicka winna iść, by realizować skutecznie swoją misję w Kościele i świecie. Zakończeniem dnia było nabożeństwo ku czci Matki Bożej Fatimskiej oraz wieczorne rozważanie o przesłaniu Maryi, która trojgu pracujących i modlących się dzieci zostawiła obraz piekła i nieba, apelując do ludzkości, by wybrała zbawienie. Po kapłańskim błogosławieństwie już czas na spoczynek.

Program trzeciego dnia, choć to niedziela, był nie mniej intensywny. Poranny pacierz i konferencja o tym, jak budować Akcję Katolicką w parafiach i diecezjach. Droga Krzyżowa – trakt duchowego rozwoju we wspólnocie Kościoła. Msza św. z konferencją o tym, jak zapraszać do Akcji Katolickiej, byśmy mogli wspólnie służyć Jezusowi. Rozesłanie i powrót do naszych domów oraz do naszych diecezji i parafii. Przed nami nowe drogi Akcji Katolickiej.

Dziękujemy organizatorom na czele z Panią prezes KIAK Urszulą Furtak. Gospodarzom słowa uznania – Kalisz, a szczególnie Wyższe Seminarium Duchowne, gdzie spędziliśmy ten błogosławiony czas, był bardzo gościnny. Dziękujemy Księdzu Rekolekcjoniście! Króluj nam, Chryste!

Akcja Katolicka pod opieką Świętego Józefa (15)

Zobacz także
Rok 2017 czasem formacji i ewangelizacji
Pasterzu nasz
Komentarze (1)
  • Akcja Katolicka mar 21,2017 z 06:39

    […] się obrady, które miały miejsce 14 marca 2017 r. w Głuszycy. Przebieg zajęć rekolekcyjnych, jakie trwały w dniach 10 – 12 marca 2017 r. w Kaliszu omówił Pan wiceprezes Krzysztof Kotowicz. Wskazał m.in. na tematykę konferencji skupioną na […]

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status