WYDARZENIA

Dlaczego Jan Paweł II upomniał się o Akcję Katolicką?

W czwartek 2 marca br., w audycji z cyklu: „Rozmowy niedokończone” w Radio Maryja zagościła Akcja Katolicka. Gośćmi audycji byli: prezes KIAK Urszula Furtak, wiceprezes Wiesław Smereczyński oraz ks. prałat Józef Niżnik, Kościelny Asystent Diecezjalny Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej.

Audycja stanowiła nie tylko okazję do zapoznania się radiosłuchaczy z charyzmatem Akcji Katolickiej, ale posłużyła promocji naszego stowarzyszenia w tak ważnej współcześnie przestrzeni medialnej. W swoich wypowiedziach przedstawiciele Zarządu Krajowego, jak i Ksiądz Asystent, poszukiwali jednoznacznej odpowiedzi na postawione w tytule audycji pytanie: „Dlaczego Św. Jan Paweł II upomniał się o Akcję Katolicką?” W swych rozważaniach dotyczących zaangażowania laikatu w Akcję Katolicką, ks. J. Niżnik, dał przykład zaangażowania świeckich w działalność pierwotnego Kościoła, podkreślił jednocześnie, że to właśnie: „apostołowie skupili wokół siebie ludzi świeckich, na których zawsze mogli liczyć”. Takiego stanowiska i dziś, oczekuje od laikatu zaangażowanego w Akcję Katolicką hierarchia kościelna.

Prezes KIAK Urszula Furtak, prezentując charyzmat Akcji Katolickiej w kontekście historycznym, odniosła się do wielu dokumentów z nauczania papieży, którzy nie tylko tworzyli podwaliny pod działalność Akcji Katolickiej, ale stali się jej autentycznymi promotorami. Prezes KIAK, prezentując cele Akcji Katolickiej, zwróciła uwagę na konieczność pogłębienia: permanentnej formacji świeckich, zjednoczenia z pasterzami, podjęcia działalności apostolskiej i ewangelizacyjnej, a także zwiększenia świadomości w zakresie odpowiedzialności za świat zwłaszcza w przestrzeni społeczno-politycznej. Pani Prezes podkreśliła również, że: „Akcja Katolicka dziś skupia się na rozpoznawaniu znaków czasu, inicjowaniu zadań i organizowanie się w celu ich wypełnienia”, dodała przy tym, że: „do Akcji Katolickiej trzeba mieć powołanie i trochę bożej desperacji”.

W swym wystąpieniu wiceprezes KIAK Wiesław Smereczyński przybliżając kwestie związane z formacją członków Akcji Katolickiej, powiedział: „Po to się formujemy, by formować innych, by oni także mogli pracować w dziele apostolstwa”. Wiceprezes Smereczyński podkreślił również, że: „aby dobrze działać w Akcji Katolickiej, trzeba kochać Kościół. Ludzie Akcji Katolickiej, to ludzie kochający Kościół”. Ksiądz J. Niżnik, nawiązując do powołania wiernych świeckich zrzeszonych w Akcji Katolickiej podkreślił, że powinno ono być wyposażone w dwa kluczowe elementy. Pierwszy z nich stanowi pragnienie świętości, o którym przypomina nam Sobór Watykański II. Drugi wypływa z ducha bezinteresownej służby i zawiera się w postanowieniu: „Chcę coś więcej zrobić dla Kościoła”. „Jeśli wstępuję do Akcji Katolickiej, to muszę prowadzić życie autentycznie chrześcijańskie” – podkreślił ksiądz prałat. Dodał przy tym, że „Akcja Katolicka, jako urząd w Kościele, jest nie tylko powołana do współpracy z hierarchią, ale i do obrony wiary oraz Kościoła”.

Audycja stanowiła doskonałą okazję do zaprezentowania obecnych inicjatyw w jakie zaangażowany jest KIAK. Nie zabrakło również podziękowań pod adresem dotychczasowych Krajowych Asystentów, od pierwszego – Biskupa Piotra Jareckiego i kolejnych, Biskupa Mariusza Leszczyńskiego, Biskupa Marka Solarczyka, po obecnego Biskupa Mirosława Milewskiego, a także Prezesów KIAK: Pani Haliny Szydełko i Jana Stefanka. Podczas audycji mogliśmy usłyszeć wiele ciepłych słów na temat Akcji Katolickiej od dzwoniących do studia radiosłuchaczy. Na zakończenie audycji Prezes KIAK zwróciła uwagę, że to sam Św. Jan Paweł II zapragnął Akcji Katolickiej na polskiej ziemi. Upomniał się o nią. „Musimy o tym pamiętać, że Ojczyzną AK jest parafia, że jesteśmy urzędem zakorzenionym w Kościele, w którym laikat ściśle współpracuje z hierarchią”.

Całą audycję można wysłuchać klikając TUTAJ.

Dlaczego Jan Paweł II upomniał się o Akcję Katolicką

Na podstawie: ak.org.pl

Zobacz także
Bóg pragnie dotrzeć ze słowem zbawienia do wszystkich ludzi
Nie zapominamy !

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status