U NAS

Świeccy i duchowni na jednej drodze

W Świdnicy odbyło się 3-dniowe wyjazdowe posiedzenie Rady ds. Apostolstwa Świeckich, działającej przy Konferencji Episkopatu Polski. Członkowie Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich przybyli do Świdnicy na zaproszenie bp. Ignacego Deca, który jest jednocześnie jej przewodniczącym.

– Dużą część naszego spotkania poświęciliśmy przygotowaniu jesiennej sesji popularnonaukowej, która odbędzie się na początku listopada w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – wyjaśnia bp Dec. – Staraliśmy się doprecyzować jej tematykę. Będziemy się starali przybliżyć rolę i udział świeckich w ewangelizacji współczesnego świata. Wszystko przy uwzględnieniu współczesnych wyzwań, które są inne niż były jeszcze kilkanaście lat temu. Druga ważna rzecz – musimy przepracować Dyrektorium o Apostolstwie Świeckich, które powstało jeszcze za czasów, kiedy kardynałem był Karol Wojtyła, tuż po Soborze Watykańskim II. Było ono pisane w czasach, gdy w Polsce panował ustrój komunistyczny. Dziś zmieniły się realia. Mamy inne uwarunkowania. Dlatego trzeba w tym dyrektorium dokonać uzupełnień i nowelizacji. W tym zakresie czeka nas jeszcze wiele pracy. – Staramy się szukać kierunków rozwoju apostolstwa świeckich – mówi ks. Zbigniew Kucharski, członek rady i dyrektor Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA. – Poszukujemy pomysłów, jak można przyczynić się do rozwoju powołania i rozumienia tego powołania do apostolstwa. To jest dość szerokie zagadnienie teologii laikatu. Zastanawiamy się też, w jaki sposób możemy być pomocą dla księży, by wpłynąć pozytywnie na podnoszenie jakości współpracy świeckich z duchownymi.

Podczas 3-dniowego posiedzenia członkowie rady nie tylko obradowali. Mieli okazję poznać najciekawsze miejsca w Świdnicy i jej okolicach, m.in. w Głuszycy.  W skład rady kierowanej przez bp. Deca i bp. Józefa Guzdka wchodzą osoby reprezentujące różne wspólnoty i grupy społeczne, m.in. Akcję Katolicką, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Ruch Focolari, Domowy Kościół, środowiska naukowe, prawnicze i medialne. Rada ds. Apostolstwa Świeckich podejmuje refleksję nad aktualnymi wyzwaniami duszpasterskimi, stara się inspirować świeckich do zaangażowania w apostolstwo. Jej zadaniem jest wypracowywanie sposobów coraz większego zaangażowania świeckich we wspólnocie Kościoła.

Mirosław Jarosz
Na podstawie: swidnica.gosc.pl
Zobacz także
Społeczna Akademia Liderów – dołącz!
Akcja Katolicka to urząd Kościoła

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status